LEGO Ideas Set İncelemesi: 21326 WINNIE THE POOH

,

Bugünkü incelememizin konusu, 21324 Susam Sokağı‘nın ardından benzer bir nostaljik heyecan yaratan 21326 Winnie the Pooh olacak.Yine tabii aslında daha küçük yaş gruplarına hitap etse de 18 etiketiyle gelen bu set, ilk bakışta orijinal ürün fikrinden daha renkli ve aslına sadık olarak karşımıza çıkıyor.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Set 1265 parçadan oluşuyor ve Amerika fiyatı $99,99, Avrupa fiyatı €99,99 ve Türkiye fiyatı (şimdilik) 1499,90 TL.

Seti 7’ye kadar numaralandırılmış poşetlerle inşa ediyorsunuz ve poşetlerin içeriği küçük, o yüzden oldukça hızlı inşa etmeye uygun. Kitapçıkta ise önemli bir değişiklik, önceki yetişkin setlerinin aksine açık renkli sayfalarla geliyor olması.

Setin içerisindeki özel parçalar ise minifigür parçaları ve az sayıda baskılı parçadan oluşuyor. Makul sayılabilecek seviyede, çoğunluğu da kritik olmayan sticker’lar içeriyor.

Minifigürler

Setin tabii ki asıl odağı minifigürleri ve çoğu minifigürde başarılı iş çıkarıldığını söyleyebiliriz. Bunun tabii asıl nedeni, özellike kafa parçalarının ve Eeyore’un ise tümümünün, bu sete özel kalıplarda üretilen parçalar olması.

Eeyore’un hareketli bir parçası olmasa da aslına oldukça sadık ve başka hiçbir sette kullanılması belki de mümkün olmayacak bir tasarımla sunulması takdire şayan. Tigger’ın minifigür formu, aralarındaki en başarılısı diyebiliriz, başı, desenli gövdesi ve bacakları ve eğlenceli kuyruğu ile eksiksiz. Piglet daha kısa boylu ve kafa tasarımı tümüyle aslına sadık.

Winnie the Pooh ve Rabbit ise diğerlerine göre daha zayıf tasarımlara sahip. Her ne kadar kafa tasarımları tam oturmuş olsa da Winnie’nin o “oyuncak ayı” formu burada iyi yansıtılamamış. Hem bacakları hem de gövdesi tatmin edici değil. Rabbit’te ise bir iki tasarım sıkıntısı var, öncelikle kafa ve gövdesi arasında ton farkı var ve bıyıkları yok. Ponpon ve gövde baskısı da çok detaylı değil ve ponponu garip bir konumda kalmış.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Red London Telephone Box (21347) Duyuruldu

Kitapçıkta da gördüğümüz bir karakter olarak Christopher Robin minifigürünün olması ise iyi olabilirmiş.

Tamamlanmış Model

Model, Winnie’nin bir ağacın yanına inşa edilmiş evinden oluşuyor. İnşa deneyimi ise ağacın yapraklarını yaptığınız son poşet dışında oldukça keyifli.

Ağacın gövdesinden yapılmış olan girişte, Winnie’nin ara sıra oturduğu kütük ve çalılıklar yer alıyor. Özellikle de çalılıklarla ağaç başarılı bir şekilde bütünleştirilmiş.

Kapının aslına sadık olabilmesi için de standart bir kapı parçası ve çerçevesi kullanılmamış. Yapım parçalarından yapılan bu kapı, bir de baskılı parça ile “Mr. Sanders” işaretini içeriyor.

 

Ev ise iki yana açılan bir kulübe formunda ve dışarıdan aslına oldukça sadık. Tabii bununla birlikte, setin asıl odağının ağaç olması sebebiyle ölçek olarak küçük. Arkadan baktığınızda bu durum biraz daha net belli oluyor.

Ağacın gövdesi içinse orijinal ürün fikrinden farklı olarak koyu kahverengi yerine açık kahve tercih edilmiş. Bu da ilk akla gelecek ağaç rengi olmasa da seti canlandırma açısından doğru bir tercih olmuş. Pencereler için ise basit ama makul bir tasarım tekniği kullanılmış.

 

İç mekan gerçekten çok küçük ama tümüyle açılabiliyor olması oynanabilirlik açısından kabul edilebilir olmasını sağlamış. Bu kadarcık küçük mekana tüm detayları ekleyebilmek için de iyi çalışmışlar. Küçücük alanda, Winnie’nin yatağı, koltuğu, aynası, saati ve bolca bal kavanozu yer alıyor. Tavan arasında ise bir yüzünde “Poohsticks” diğer yüzünde de “C.R.” yazan bir kutu var. En azından küçük bir Christoper Robin göndermesi eklenmiş.

İlginizi Çekebilir:  LEGO JURASSIC World Set İncelemesi: 75928 Blue'nun Helikopter Takibi

 

Ağacın inşa deneyimi bir miktar tekrarlı ve bu yüzden de sıkıcı olsa da hem gövdesinde hem de yapraklarında kullanılan yapım tekniği her açıdan başarılı. Ağacın gövdesi çok sağlam ve yapraklar da sabit bir biçimde yerlerinde durabiliyor. Tek eksisi, yaprakların ağaca bağlanmasını sağlayan gri Technic parçalarının göze batması.

Bunun haricinde, iki arı kovanı yer alıyor. Her ne kadar Winnie ballarını genelde direkt ağacın içerisinden topluyor olsa da burada gönderme olarak arı kovanları tercih edilmiş. Benzer bir durum aslında ağaçta kullanılan yaprak parçaları için de geçerli ama ikisi de görmezden gelebileceğimiz konular.

 

Genel Değerlendirme

Özellikle boyutuna ve fiyat noktasına göre zengin bir içeriğe sahip bu set, Winnie the Pooh hayranları ve nostalji yaşamak isteyenler için mutlaka alınması gereken bir set olacaktır. Winnie the Pooh hayranı değilseniz bile, doğa/orman temalı bir koleksiyonunuz ya da şehriniz varsa koleksiyonunuza eklemek isteyeceğiniz bir set olacaktır.

İnşa deneyimi, sergilenebilirlik ve oynanabilirlik açısından çok iyi noktalarda olmasıyla birlikte, özellikle bazı minifigürler açısından biraz daha iyileşmeye ihtiyacı var. Bir de tabii, aslında modelin boyutu beklediğinizden daha küçük gelebilir.

Yine de farklı yapım teknikleri öğrenmek ya da orta zorlukta bir setle LEGO dünyasına giriş yapmak ya da hediye almak için de düşünebileceğiniz bir set olarak 21326’yı herkese tavsiye edebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.