LEGO Sezonsal Set İncelemesi: 40463 Paskalya Tavşanı – Tasarımcısından Bilgilerle

,

LEGO’nun sezonsal setlerde, aynı karakterleri farklı tasarımlarla sunabilmesi oldukça büyük bir başarı. 2021 yılındaki sezonsal setlerde de hem önceki yılların daha küçük parçalı ama bazı açılardan eğreti durabilen modelleri ve geçtiğimiz yılın BrickHeadz’lerinin ardından, karakterler tümüyle farklı bir formda karşımıza çıkıyor. Bugünkü incelememizin konusu da 2021’in Paskalya seti olan 40463 Paskalya Tavşanı olacak.

İncelememizde, bu sezonsal setlerin, çoğu BrickHeadz’in ve hediye setlerin tasarımcısı olan, Kıdemli Tasarımcı Melody Louise Caddick’le geçtiğimiz ay RLFM Günleri’nde yaptığımız röportajdan edindiğimiz bilgileri de paylaşacağız.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Bu set, 293 parçadan oluşuyor ve Amerika fiyatı $14,99, Avrupa fiyatı €14,99 ve Türkiye fiyatı 179,90 TL. Bu yılki diğer sezonsal setlerle aynı şekilde, yapım parçalarından inşa ettiğiniz karakter ve standı ile geliyor.

 

Tasarımcısından Set Tasarım Süreci Hakkında

Tasarımcısına özellikle, her yıl bu tasarımları nasıl farklılaştırıyorsunuz diye sorduk. Tasarımcı Mel Caddick’in cevabı ise şu yönde oldu.

Sevgililer Günü ya da yılbaşı için farklı karakterler ya da konular üretmek mümkün olsa da Paskalya dediğimizde, diğer sezonsal temalara kıyasla çok fazla bir seçenek olmadığı için, her sene tümüyle farklı bir tasarım sunmak en zorlu süreçlerden biri. Tabii bu her ne kadar zorlu olsa da tasarım sürecini keyifli kılan bir durum.

Bu nedenle de her tasarımdan önce, geçmişte neler yaptıklarını irdeleyip yeni bir şey ortaya koymaya çalışmalarının yanı sıra, diğer temalardakinden farklı olarak, bu setlerin mağazada nereye konulacağı gibi konuları da hesaba katmaları gerektiğini ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76387 Fluffy İle Karşılaşma

Bir de tabii Paskalya her yerde kutlanmadığı ve farklı yerlerde farklı zamanlarda kutlandığı için ortaya çıkan modelin evrensel bir şekilde tanınabilmesi gerekiyor. Farklı kültürlerde farklı simgeler ve farklı süsler söz konusu oluyor. Örneğin, Almanya’da, masadan cama her yere ayrı süsler asılırken, Avustralya’da sadece yumurtalarla kutlanıyor.

Bu noktada da tasarım sürecindeki soru, herkesin görüp ne olduğunu bir bakışta anlamlandırabileceği bir simge ne olabilir oluyor. Doğal olarak da tavşan ilk seçenek olarak karşımıza çıkıyor; çünkü hangi ülkeden olursanız olun, tavşanın ne olduğunu biliyorsunuz.

Bir de bunun üzerine, tavşanı Paskalya ile özdeşleştirmeyen kültürler için, setin içerisine birkaç tane Paskalya yumurtası yerleştirmek, setin temasının evrensel olarak tanınmasına yardımcı oluyor.

 

Tamamlanmış Model ve Değerlendirme

Şimdiye kadar bu set dışında sadece 40462 Sevgililer Günü Ayıcığı’nı gördük, onun zemininde I ❤ U yazısı yer alıyordu. Bu setin tabanında da bir havuç yer aldığını görüyoruz. Bu taban kısmı her ne kadar yapıldıktan sonra bir daha açılmayacak şekilde tasarlanmış olsa da bu eğlenceli minik dokunuş hoş olmuş.

 

Tabanı ve tavşanı ayrı ayrı inşa ediyorsunuz. Bu noktada, bu seride şimdiye kadar gördüğümüz en başarılı ve gerçekçi tavşan tasarımı karşımıza çıkıyor. Bu ölçekte çok iyi sonuçlar çıkarılmış. Özellikle de kavisli parçaların kullanımı, gerçekçi ve doğal görünümü sağlamak için tam nokta atışı olmuş.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21333 Vincent van Gogh - Yıldızlı Gece

Kulakları, kafası ve arka ayakları kısıtlı bir seviyede hareket edebilir durumda; fakat görünüşünde çok büyük bir fark yaratmıyor.

 

Tabanda ise pek yumurta şeklinde olmasa da DOTS parçaları ile boyanmış Paskalya yumurtaları ve tavşanı kolaylıkla takıp çıkarabileceğiniz zemin yer alıyor. Pastel renkler, tavşanın kendi rengini çok güzel tamamlıyor.

Tavşanın ponponunu nasıl tasarlamış oldukları da özellikle merak ettiğimiz bir konuydu. Burada karşmaşık yapılar beklerken, olabilecek en basit tasarımlardan biriyle karşılaşıyoruz. Yine de bu ölçekte gayet uygun olmuş.

 

Genel olarak bakacak olursak, bu yılki yeni sezonsal setlerin tasarımının çok hoşumuza gittiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar setlerin parça sayısı ve doğal olarak da fiyatı önceki yıllara göre artmış olsa da, setin sezonsallığından da bağımsız olarak, bu set bir sergi parçası olarak almak isteyeceğiniz bir modele sahip.

Bu yüzden 40463 de hem koleksiyonerlere hem de minik şirin bir hediyelik arayanlara tavsiye edebileceğimiz bir set oluyor.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.