LEGO NINJAGO Set İncelemesi: 71741 NINJAGO City Bahçeleri

,

Bugünkü incelememizin konusu, The NINJAGO Movie’nin başarılı iki seti 70620 NINJAGO City ve 70657 NINJAGO City Docks setlerinin uzunca bir aradan sonra “NINJAGO Legacy” teması altında çıkarılan devam seti 71741 NINJAGO City Gardens olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 5999,90 TL, Amerika fiyatı $349,99 ve Avrupa fiyatı €349,99 olan bu set, 5.685 parçadan oluşuyor. Muhtemelen uzunca bir süre gelmiş geçmiş en büyük NINJAGO seti unvanını elinde tutacak bu set, gerçekten de çok kalabalık bir set ve LEGO’nun kendi fikri mülkü olması nedeniyle de ek bir lisans maliyeti barındırmadığı için parça sayısı ve çeşitliliği anlamında fiyatının hakkını veriyor. Setin üretiminin sona erme tarihinin de ertelendiğinin ve bir süre daha raflarda olacağının müjdesini verebiliriz.

Bununla birlikte, önceki NINJAGO City setlerinden alıştığımız üzere, çok geniş bir parça ve renk çeşitliğinin yanı sıra üç büyük sticker yaprağı ile geliyor. Sticker’ları ne kadar sevmesek de içerik itibariyle baskılı parça olamayacak incelikte tasarımlar barındırıyor.

 

26 adet numaralandırılmış poşette gelen seti kat kat modüler bir biçimde inşa ediyorsunuz. Bununla birlikte, set o kadar büyük ki poşet sayısı çok olsa da her poşet oldukça dolu.

 

Sete bir NINJAGO klasiği olan detaylı su zemini ile başlayarak, yeşillik ve binalar ile devam ediyorsunuz. Binaların her biri farklı bir yapım tekniği kullanıyor ve farklı yapım parçalarıyla yaratıcı bir biçimde farklı tipte çatılar oluşturuyorsunuz.

 

Alt katlar kendine has bir açıda inşa ediliyor.

 

Setin konusu “bahçeler” olduğu için bitkiler de sette önemli bir yere sahip ama özellikle ağaç yapraklarını inşa etmek biraz sıkıcı olabiliyor.

 

Üçüncü kattan itibaren NINJAGO City’nin köprü bazlı klasik tasarımı karşımıza çıkıyor.

 

Her katta farklı yaşam alanları ya da dükkanlar yer alıyor. Her modülün içi de oldukça detaylandırılmış ve kendince gerçekçi.

 

Tabii özellikle müze katında, iç mekanın detaylarına hayran kalmanız olası. Gerçekten de büyük ve özellikle NINJAGO hayranları için daha da anlamlı olacak çok sayıda eser yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi: 31131 Şehir Merkezi Makarna Dükkanı

 

Müzenin çatısı da özellikle takdir topluyor. Tamamıyla camdan oluşan çatıda bir de ejderhaya benzeyen bir canlının kemikleri yer alıyor.

 

İç mekanlardaki detaylar setin oynanabilirliğini tavana çıkarsa da bazen bu yüzden inşa deneyimi sıkıcı hale bile gelebiliyor. Çok fazla küçük küçük modellerle uğraşmanız gerekiyor. Örneğin atari makinesi gerçekten de çalışıyor; ama setin sergileme amaçlı olması ağır basacağı için bu modelin ince tasarımı çok dikkat çekmeyecektir. Setin içerisinde sadece NINJAGO hayranları için değil, genel olarak tüm LEGO hayranları için ince göndermeler yer alıyor.

 

En üstte ise kule ve daha fazla bitki ile ilk zeminin üzerindeki bina tamamlanıyor. Burada balık için kullanılan yapım tekniği yine oldukça yaratıcı. Kulenin ise açılı tasarımı modeli daha da görkemli gösteren ve alttaki geleneksel tasarımla bir tezat oluşturan fütüristik bir parça kullanımına sahip.

 

Setin kapladığı alanı ciddi ölçüde artıran bahçe ise sürpriz diyebiliriz; fakat bir taraftan da setin zaten adı “bahçeler” olduğu için olmasına da şaşırmamak lazım. Çok yüksek olmasa bile 80107 Bahar Fener Festivali setini andıran keyifli bir tasarıma sahip. Ana binaların yorucu deneyiminden sonra daha rahatlatıcı bir inşa deneyimi sunuyor.

 

Minifigürler

Sette standart minifigürlerin yanı sıra NINJAGO’nun 10. yılı şerefine altın Wu figürü yer alıyor. Özellikle NINJAGO hayranı olmayanlar için setin kitapçığında bu karakterleri tanıtan küçük bir bölümün olmasını isterdik. Aşağıda Amerika kataloğunda minifigürlerin tam listesini görebilirsiniz. Önceki NINJAGO City setlerinden farklılaşan bir minifigür seçkisine sahip. Yine de beş ninja bir şekilde kendisine yer bulmuş. Karakterler de sadece filmden değil, daha geniş bir evrenden seçilmiş.

 

Tamamlanmış Model

Renkleri, farklı mimari teknikleri ve yüksekliğiyle oldukça göz alıcı bir model karşımıza çıkıyor.

 

Bir köşe bina olarak, iki yüzü sergilemeye daha uygun ve bahçe daha çok önerilen yüzüne takılabilecek şekilde tasarlanmış. Örneğin bahçeyi sergi yüzlerinden birine koymanız durumunda setin devamlılığı bozuluyor ve sergileme açısından seçeneklerinizi kısıtlıyor:

İlginizi Çekebilir:  LEGO DC Super Heroes Set İncelemesi: 76119 BATMOBILE: Pursuit of the Joker

 

Bahçeyi setin diğer bağlantı yüzeyine taktığınızda ise setin en sıkıcı cephesi ortaya çıkıyor.

 

Setin bahçeye bakan asıl cephesi ise buranın aksine balkonların yardımıyla daha canlı ve sergilemeye uygun.

 

Setin arka tarafı ön yüzü kadar canlı olmasa da diğer NINJAGO City setlerine kıyasla oldukça dolu görünüyor. Diğer setlerde çok tekdüze ve anlamsız bir arka alan söz konusuydu.

 

Özellikle bu açıdan bakıldığında setin üst katmanları (yeni şehir) ve alt katmanları (eski şehir) arasındaki tezat daha net belli oluyor.

 

Diğer NINJAGO City Setleri ile Birleştirme ve Genel Değerlendirme

En son çıkan NINJAGO City setinin üretim bitiş tarihinden 2 yıl sonra piyasaya çıktığı için 71741’in tek başına sergilenebilirliği de önemli bir değerlendirme kriteri oluyor ve özellikle de yanındaki bahçeyle birlikte düşündüğümüzde, tek başına sergilemeye gayet uygun. İnşa deneyimi ve oynanabilirlik açısından zaten takdire şayan ve NINJAGO hayranlarının daha fazlasını isteyebileceği minifigür seçkisi dışında çok da fazla bir olumsuz yönünü göremiyoruz.

Diğer NINJAGO City setleriyle birleştiğinde ise, setin ne kadar görkemli olduğu daha da ön plana çıkıyor ve en azından şimdilik NINJAGO City’miz tamamlanıyor. Bununla birlikte, bahçe bölümü kısa boyuyla, şehrin akıcılığını olumsuz etkiliyor. Bahçe bölümü haricinde bağladığınızda daha bütünleşik olan bir şehir söz konusu. Burada tabii, sergileme planınıza göre kombinasyonlar çok fazla. Hatta standart modüler bina bağlantı noktalarını kullandığı için su geçişlerini planlayabilirseniz modüler binalarınıza ya da 80107 setine bile bağlayabilirsiniz.

Genel olarak bakarsak, 71741 NINJAGO City Bahçeleri’ni, bir çok açıdan alabileceğiniz en iyi setlerden biri olarak değerlendirebiliriz. Tabii ki ucuz bir set değil; fakat hem içeriğiyle, hem sunduğu inşa deneyimiyle (benzer parça sayısına sahip bir modüler binadan çok daha fazla vakit alıyor ve çok daha çeşitli teknikler barındırıyor), hem de oynanabilirliğiyle fiyatının hakkını veriyor.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.