LEGO ICONS Set İncelemesi: 10297 Butik Otel

,

Bugünkü incelememizin konusu, modüler binalar serisinin en yeni üyesi 10297 Butik Otel (Boutique Hotel) olacak. Modüler binaların 15. yılını kutlayan bu set, köşe yapısı ve otel olmasıyla ilk modüler bina olan 10182 Cafe Corner’ın ruhani devamı gibi olmakla birlikte, mimari olarak diğer modüler binalardan tümüyle farklı ve seriye yeni bir soluk getiriyor.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 3799,90 TL, Amerika fiyatı $229,99 ve Avrupa fiyatı €229,99 olan bu set, 3.066 parçadan oluşuyor. Bu açıdan bir 10255 Toplantı Meydanı kadar olmasa da serinin en pahalı setlerinden.

Setin içerisinde hiç sticker olmadığı için baskılı parçalar sete özel ama asıl özel diyebileceğimiz nokta, açık nuga (light nougat) renginden oluşan parçalara sahip olması; zira bu renk çok yakın zamana kadar sadece minifigürlerde kullanılıyordu.

Set ise aşağıda bağlantı noktalarını görebileceğiniz şekilde özel bir açıda inşa ediliyor. Kitapçığın belirli noktalarında setteki küçük detaylar ve sürprizlerle ilgili bilgilerde bu açının bir Pisagor üçgeni olarak LEGO sistemiyle uyumlu olduğu da belirtiliyor.

 

Minifigürler

Sette toplam 7 minifigür yer alıyor. Soldan sağa üçüncü ve döründüncü sıradaki otel görevlilerinin gövdesi bu sete özel. En sondaki resim galerisinin sahibi ise özel olmasa da sık görmediğimiz bir kombinasyon. Onun haricindeki minifigürler daha standart. Yeterli sayıda olsalar da çok heyecan verici değil.

 

Tamamlanmış Model

İçeriye geçmeden önce dış cepheye bakacak olursak, set diğer köşe modülerlerin aksine, üç cepheli, daha doğrusu iki buçuk cepheli gibi.

İlginizi Çekebilir:  LEGO CITY Set İncelemesi: 60193 Kutup Hava Nakliyesi - Videolu

Bir cephesi tamamen klasik modüler birleşim noktası ve herhangi bir detaya sahip değil ama tabii nispeten simetrik.

 

Diğer birleşim cephesinde ise üst katlarda pencereler yer alıyor; fakat lobi ve sanat galerisi duvardan oluşuyor. Burada, açık havada yer alan küçük bir bar, palmiye ağacı ile birlikte hem seti zengin gösteriyor, hem de üst katların kullanım alanını azaltarak setin daha da çok parçalı olmasının önüne geçiyor. Merdiven için de doğal durması için çok farklı bir inşa deneyimi tercih edilmiş.

 

Ön cephelerden ise 10211 Grand Emporium ve 10182 Cafe Corner’ı andıran bir köşe tasarımı ortaya çıkıyor. Tabii buradaki en büyük fark, köşenin tam 90 derece değil de daha dar bir açıyla dönmesi.

 

İçeriye bakacak olursak, lobi biraz fazla sade, sadece bir koltuk ve resepsiyon yer alıyor.

 

Bu set her ne kadar diğer modüler binalara göndermeler içerse de kendisi bir hikayeye sahip değil, yani sanat galerisi, otel ve yer alan minifigürlerin set içerisinde bir hikayesi yok; fakat kitapçıkta her minifigürün genel bilgileri verilmiş.

Bununla birlikte, bu “kübist” sanat galerisi, gerçekten de çok eğlenceli eserler barındırıyor. Tabii ki en çok dikkat çekeni, şeffaf parçalarla ortaya konulmuş olan Creator Expert logosu. (Her ne kadar tema yerini LEGO ICONS’a bırakmış olsa da.)

 

Setin ilk katında tuvaleti olmayan biri büyük biri küçük iki oda yer alıyor. Odaların ikisinde de yatak, dolap ve odanın boyutuna uygun masalar yer alıyor. Küçük odaya minik bir balkon verilmiş. Daha önce belirttiğimiz gibi, katlar bardan dolayı daraldığı için iki oda da biraz sıkışık olmuş ve tabii her ikisinde de tuvalet ve banyo yok. Otelde ortak bir alanda da yok.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DISNEY Set İncelemesi: 10777 Mickey Fare ve Minnie Fare’nin Kamp Gezisi

 

Setin ikinci katında ise, tek bir suit oda yer alıyor. Bu suit oda oldukça geniş ve tam teşekküllü.

 

Yatağın üstündeki çikolata, küvetli banyo ve eski tip televizyon özellikle göze çarpan keyifli detaylar.

 

Çatılar ise daha önce sözünü ettiğimiz küçük bardan ve yine açılı inşa edilmiş olan ana çatıdan oluşuyor. Her modülerde genellikle çatılarda gördüğümüz yaratıcı parça kullanımını ise bu sette yine çatıda, NINJAGO yılanları ile yapılmış dökme demir dekorasyonlar olarak görüyoruz.

 

Genel Değerlendirme

Setin her ne kadar fiyatı diğer modülerlerden daha yüksek olsa da farklı mimarisi ve bu mimarinin getirdiği inşa deneyimi, sıklıkla görmediğimiz pastel renkleri ve tek başına da sergilenebilirliği (ve de oynanabilirliği) yüksek olduğu için tüm LEGO hayranlarına ve hatta LEGO dünyasına daha “geleneksel” bir temayla giriş yapmak isteyenlere tavsiye edebileceğimiz bir set olarak karşımıza çıkıyor.

İç mekanlarda ve minifigürlerde bazı eksikleri olsa da modüler setlerde pek alternatifiniz bulunmadığı için bunları mecburen kabulleniyoruz.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.