LEGO ICONS Set İncelemesi: 10309 Sukulentler

,

Bugünkü incelememizin konusu, LEGO yapım parçaları ile ne kadar farklı botanik tasarım yapılabilir ki sorusunun cevabı olabilecek bir set olan 10309 Sukulentler (Succulents) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 899,90 TL, Amerika fiyatı $49,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu set, 771 parçadan oluşuyor. Botanik Koleksiyonu’ndaki diğer setlerden biraz daha farklılılaşan bir set olduğunu söyleyebiliriz.

İlk farklılığı inşa deneyiminde görüyoruz; zira toplam 9 farklı sukulentin üç ayrı kitapçıkla aynı anda üç kişinin birden inşa etmesine olanak sağlıyor.

İnşa deneyimi olarak, diğer botanik setlerindeki gibi yaratıcı yapım teknikleri içermekle birlikte, LEGO hayranları için yapımı çok kolay ve hızlı olacaktır; fakat bu setin hedef kitlesi içinde olan (henüz) LEGO hayranı olmayan kitle, makul ölçüde zorlu ve farklı inşa deneyiminden keyif alacaktır.

 

Tamamlanmış Model

Tamamlanmış model, dünyanın her yerinden, bizim bitkibilim bilgimizin yetmediği çeşitlilikte dokuz farklı bitki barındırıyor. İnşa deneyimi ve tasarımlar da buna bağlı olarak çok çeşitli. Bazıları gerçekten tatmin ediciyken, bazıları tek başına çok basit kaçıyor ve arada görülmeyebiliyor.

 

Sukulent deyince aklımıza hep önce yeşil renk gelse de burada seçilen bitkiler, renk açısından da oldukça çeşitli ve hepsi de gerçekçi duruyor.

 

Basitlik demişken, setin modüler yapısını sağlayan saksılardan da söz etmek gerekir; zira bu setin saksıları da kendi saksısı olan diğer botanik setlerindeki saksı tasarımlarına kıyasla sönük. Bağlantı noktaları da açıkta kalıyor. En azından yerel olarak böyle kare saksıları pek görmediğimizi söyleyebiliriz. Belki farklı bir saksı tasarımı daha şık olabilirdi.

İlginizi Çekebilir:  LEGO OPTIMUS PRIME (10302) Duyuruldu

 

Saksıların tek avantajı, gerçekten de tümüyle istediğiniz şekilde birleştirebileceğiniz yapısı. İster hepsini yan yana dizin, isterseniz de çaprazlama bağlantı ile daha farklı dokunuşlar gerçekleştirin. Sette önerilen sergi şekli ise en güzel seçeneklerden birini sunuyor. Küçük ve büyük sukulentler dengeli bir şekilde bir araya getirilmiş.

Genel Değerlendirme

Genel olarak bakacak olursak, 10309 Sukulentler bir 10280 Çiçek Buketi ya da 10311 Orkide kadar heyecan verici ya da dikkat çekici değil; fakat her geçen yıl daha da büyüyen Botanik Koleksiyonu setleri arasında farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tabii bir taraftan da sukulentlere karşı özel bir ilginiz yoksa diğer botanik setlerini önceliklendirmeniz daha uygun olacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.