LEGO Disney Set İncelemesi: 76832 Lightyear XL-15 Uzay Gemisi

,

Bugünkü incelememizin konusu, bir Disney fikri mülkü olarak tasarlanmış olsa dahi bir Space seti sayılabilecek tarzıyla yetişkinlerin de dikkatini çekebilecek 76832 Disney and Pixar’s Lightyear XL-15 Uzay Gemisi olacak. Biz de seti, kaynak materyali fazla göz önüne almadan, daha çok bir LEGO uzay aracı olarak inceleyeceğiz.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 899,90 TL, Amerika fiyatı $49,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu set, 497 parçadan oluşuyor.

Minifigür parçalarının yanı sıra koyu azur mavisi renginde bazı parçalar bu sete özel, bu açıdan setin ek bir cazibesi de olabilir. İçerisinde makul miktarda sticker yer alıyor. Bu sticker’ların çoğunluğu da uzay gemisinin modelini simgeliyor.

 

Set İnşa Deneyimi

Normalde 8+ bir sette genellikle inşa deneyiminden söz etmek pek gerekli olmaz; fakat bu set gerçekten çok ince işlenmiş. Açılı ve eğimli tasarımı olsun, hava boşlukları ve iticiler gibi bileşenleri olsun, oldukça keyifli ve yetişkinler için bile tatmin edici bir yapım deneyimi sunuyor.

Katman katman inşa ettiğiniz model oldukça sağlam bir çerçeveye sahip oluyor. Bu da setin hem sergi standında rahat durmasını sağlıyor hem de oynanabilirliğini artırıyor.

 

Minifigürler

Set, Oyuncak Hikayesi’ndeki Buzz Lightyear’ın hikayesini anlatan Lightyear filmini baz alıyor ve Buzz’ın yanı sıra Daryl Steel ve Mo Morrison minifigürlerini ve robot kedi Sox’un figürünü içeriyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Marvel Set İncelemesi: 76218 Sanctum Sanctorum

Filmin ülkemizde çok geç vizyona girmiş olması itibariyle henüz izleme imkanımız olmadığı için aslına sadakat anlamında değerlendirme fırsatımız olmadı; fakat hem Buzz’ın parçalarının sete özel olması hem de diğer figürlerin detaylı silah ve gövde tasarımları takdire şayan ve setin tasarımına ne kadar özenildiğini gösteriyor. Yine de minifigürlerin konsepti, değerlendirilebilecek alanları kısıtlayacaktır.

 

Tamamlanmış Model

Sarı renkli kokpit camı zaten tek başına bir cazibe merkezi olurken, mavi-beyaz renk teması hem sade hem de çekici olmayı başarıyor.

 

Kokpit camı, eski uzay setlerinin tarzında olduğu için, özellikle uzay gemisi tasarımı yapmak isteyenleri sevindirecektir.

 

İç mekan, bir minifigürü rahatlıkla alacak boyutta. Belki yanına kediyi de sığdırabilirsiniz. Bu açıdan da sete olumlu puan veriyoruz.

 

Setin arka kısmı da en az önü kadar dikkat çekici ve oldukça karmaşık bir tasarıma sahip. Özellikle de ölçeğine ve hedef yaş grubuna göre çok detaylı ve “gerçekçi” bir tasarım ortaya konulmuş.

 

Setteki oynanabilirlik detayları da atlanmamış. Arka kısımda aynı zamanda küçük bir depolama alanı yer alıyor.

 

Sergileme standı ise daha çok yetişkin setlerinde gördüğümüz bir bileşen olarak setin sergi değerini artırıyor ve setin sadece hedef yaş grubuna özel olmadığına vurgu yapıyor. Az parçayla, modeli tüm detaylarıyla görmeye olanak sağlayacak sağlam ve eğimli bir tasarım oluşturulmuş.

İlginizi Çekebilir:  LEGO JURASSIC World Set İncelemesi: 75928 Blue'nun Helikopter Takibi

 

Sergileme standına koymadığınızda ise oldukça sağlam ve parçalanmasından korkmadan rahatlıkla uçurabileceğiniz bir modeliniz oluyor. Kanat genişliğinin fazla olmaması ve ince uzun yapısı da uçurularak oynanabilirliğine katkıda bulunuyor.

 

Genel Değerlendirme

76832, kesinlikle bu yılın sürpriz setlerinden. Disney teması altında kaldığı için yetişkinler tarafından pek fark edilmese de tasarımı, parçaları, inşa deneyimi ve hatta sergi standı ile bile, sadece hedef yaş kitlesi için değil, yetişkinler ve Space teması hayranlarına da hitap eden bir set olarak öne çıkıyor.

Eğer bugün yeni nesil bir Space teması olsaydı, modern tasarım teknikleri ile bu gemi tam bir örneği olurdu diyebiliriz. Bu açıdan da uzay gemilerine ilgi duyan küçüklere ve büyüklere, bu seti herhangi bir çekincemiz olmadan tavsiye edebiliriz.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.