LEGO Marvel Super Heroes Set İncelemesi: 76178 DAILY BUGLE

,

Bugünkü incelememizin konusu, her açıdan hayranları tatmin etmeyi hedefleyecek şekilde tasarlanmış olan “modüler” Marvel binası 76178 Daily Bugle olacak.

32×32 zemin üzerinde ve modüler binalarla aynı hizada bağlantı noktalarına sahip bu set, şimdilik alanında tek ama başka modüler Marvel binaları görmek konusunda herkes çok heyecanlı.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı (şu an için) 4299,90 TL, Amerika fiyatı $299,99 ve Avrupa fiyatı €299,99 olan bu set, 3772 parçadan oluşuyor.

Şimdiye kadarki en büyük LEGO Marvel seti olarak, yüksek bir fiyat noktasında olsa da çok sayıda cazibe noktası barındırıyor. Çoğunluğu özel ve bir kısmı ilk olan 25 adet minifigürün yanı sıra, bağlantı noktaları itibariyle modüler binalarla tam uyumlu ve tümüyle kapanabilen yapısı, setin daha geniş bir kitleye hitap etmesine olanak sağlıyor.

Parça çeşitliliği anlamında sıkıcı derecede çok açık gri (light bluish gray) parça barındırsa da inşa deneyiminde bu sıkıcılığı nispeten az hissediyorsunuz. Daha sarı tonlarında olmasını hayal edeceğimiz bu bina için, muhtemelen parça çeşitliliği daha fazla olduğu için bu renk seçilmiş.

Minifigürler haricinde çok fazla özel parça bulunmamakla birlikte, setin her noktası hayranların beğeneceği göndermelerle dolu. Minifigürleri olmayan karakterler de bu şekilde sete dahil edilmiş. Bu göndermelerin çoğunluğuysa amacına uygun ve gereksiz olmayan sticker’lar ve baskılı gazete parçaları ile sağlanıyor. Sticker içermesini eleştirmediğimiz nadir setlerden biri diyebiliriz.

 

Set İnşa Deneyimi

Seti modüler binaları inşa eder gibi 32×32 bir zemin üzerine birbirinden bağımsız katlar halinde inşa ediyorsunuz. İç mekanlar oldukça zengin detaylar barındırsa da dış cepheyi inşa etmek çok tekrarlı bir hal alabiliyor. Yine de maksimum modülarite ve oyananbilirlik için hem katların hem de ön cephelerin çıkarılabilir bir tasarıma sahip olması bunları katlanılabilir yapıyor.

Modüler binalarda olduğu gibi, setin katlar arasındaki devamlılığı  var ve bu devamlılık yangın merdiveni ve asansörler ile sağlanıyor. Setin farklı yerlerinde de yine oynanabilirlik ve tasarımsal farklılık amaçlı “hasarlar” inşa ediyorsunuz.

Bir de tabii setin parça sayısından kısabilmek için set üste doğru daralıyor ama bu yükseklikte bir yapı için kabul edilebilir bir durum; zira şu an 82 cm yüksekliğiyle için şimdiye kadarki en yüksek ikinci LEGO seti unvanına sahip.

 

Minifigürler

Setin içerisinde Spider-Man çoklu evreninden, iyi, kötü, sivil tam 25 minifigür yer alıyor. Keşke şu da yer alsaymış demek çok zor; zira farklı Spider-Man varyantları bile mevcut. Çok çok zorlarsanız, mesela Mary Jane niye yok diye sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi - 31105 Townhouse Toy Store

 

Setin kitapçığı da bu konuda oldukça aydınlatıcı ve keşke büyük setlerin hepsinde olsa diyebileceğimiz bir minifigür tanıtım bölümü içeriyor.

Punisher, Daredevil, Blade, Firestar ve Black Cat karakterlerinin minifigürlerini ilk defa bu sette görüyoruz. Özellikle Punisher ve Daredevil, aslına oldukça sadık tasarımlarıyla heyecan uyandırıcı. Bu beşinin de dahil olduğu 18 minifigür ise bu sete özel.

 

Tamamlanmış Model

Ana binaya geçmeden önce, iki yan modelden söz edelim. Bunlardan ilki, klasik bir New York taksisi. Setin oynanabilirliğini artıran bu araç, setteki birçok New York referansından biri. Bu ölçekte hem diğer LEGO taksilerinden farklı hem de klasik New York taksilerine yakın bir tasarım başarıyla sağlanmış.

Diğer araç ise, duvarlara tırmanabilen ve bu nedenle de binanın yan duvarına takabildiğiniz “Örümcekmobil”. Bu aracın sette yer almasının gerekliliğini sorgulamakla birlikte, çok fazla parça kullanmayan çok basit bir model olması, hem artısı hem de eksisi olarak karşımıza çıkıyor.

 

İç mekanlardan devam edersek, giriş katı bir lobiden oluşuyor. Turnikesi, resepsiyonu ve bekleme alanı ile böyle bir binada olmasını bekleyeceğiniz tüm detayları içeriyor. Televizyonda ise “sarımsak stoklarının azaldığını” haber veren bir Morbius göndermesi var.

 

Bir sonraki kat ise geniş bir çalışma alanı içeriyor. Yine sticker’lar ve gazeteler aracılığıyla bolca gönderme yer alırken, çalışma alanının detayları da çekmecelerinden kahve makinesine, bilgisayar ekranlarından televizyonlara takdire şayan.

 

Sonraki katlarda ise parça sayısından kısabilmek amacıyla bina daralıyor. Bir sonraki kat da biraz sıkış tepiş bir şekilde bir ortak alanı ve Peter Parker’ın ofisini içeriyor. Duvardaki Spider-Man portresi de 60’ların Spider-Man çizgi filmine bir gönderme aslında.

 

En üst katta ise solda J. Jonah Jameson’ın, sağda da Betty Brant’in ofisi yer alıyor. Bu kat biraz daha derli toplu ve ferah. Aynı zamanda renkleri itibariyle daha canlı. Yine bilgisayar ekranlarına varana kadar her yer göndermelerle dolu.

 

En sonunda binanın tümüne gelecek olursak, ön cephede ilk dikkat çeken şey, tepedeki dev bir Daily Bugle yazısı oluyor. Hemen altındaki bayrak direkleri ise minifigürleri yerleştirmenize olanak sağlayan alanlar olarak sete katkıda bulunuyor.

Bunun haricinde, Peter’ın ofisinin bulunduğu katın penceresinin Green Goblin tarafından parçalandığını görüyoruz. Bu da binaya ciddi ölçüde bir canlılık katıyor. Tabii isterseniz normal bir dış cephe gibi de inşa edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DUPLO Set İncelemesi: 10943 Mutlu Çocukluk Anıları

Bir alt katta ise gökdelenlerin üzerinde görebileceğiniz tarzda ekranlar yer alıyor. Ekranlarda yine bolca göndermeler var. Giriş ise sade bir tasarıma sahip. Bunun haricinde köşede bir gazete bayisi yer alıyor. Bu gazetecinin çatısının inşa tekniği itibariyle zayıf kaldığını söyleyebiliriz.

 

Binanın yan tarafındaki ilk dikkat çekici nokta ise giriş katındaki kırık duvar. Tasarımı bozmadan keyifli bir oynanabilirlik ögesi olmuş. Tabii dağılmış kutular, elektrik panosu ve Avengers Endgame’deki fare gibi ek detaylar mevcut. Kaldırım taşları ise Sandman tarafından parçalanmış şekilde tasarlanmış.

 

Arkası ise yine beklediğimize kıyasla daha az tekdüze. Tepedeki antenler ve yine ufak göndermeler içeren su deposunu, tatlı bir kuş yuvası ve bir reklam takip ediyor. Katların daraldığı alanda ise bir balkon yer alıyor.

Zeminde ise içi dolu çöp kutularının yanı sıra Peter Parker’ın kostümünü sakladığı bir bölme mevcut.

 

Genel Değerlendirme

76178 Daily Bugle ucuz bir set değil; fakat birçok açıdan eşsiz ve parasının karşılığını fazlasıyla veren bir set. Oynanabilirlik açısından, aklınıza gelebilecek birçok Spiderverse minifigürünün yer alması ile bile başlı başına beklentileri karşılarken, binanın modüler yapısı ve çok sayıda irili ufaklı detay içermesi oynanabilirliği daha da zenginleştiriyor.

Sergilenebilirlik açısından da aslında bu kadar çok minifigür içermesi, çok canlı bir sergi parçası yaratmanıza olanak sağlıyor. Hatta bir noktadan sonra, minifigürleri yerleştirecek yer dahi bulamayabiliyorsunuz.

Bu açılardan baktığımızda, bir Marvel hayranı hele hele bir Spider-Man hayranı için mutlaka alınması gereken bir set olduğunu söyleyebiliriz.

Setin değeri tabii bununla sınırlı değil. Modüler binalarla uyumlu olması ve ara ara tekrarlı olsa bile keyifli bir inşa deneyimi sunması açısından, Marvel hayranı olmasanız dahi, şehrinize koyabileceğiniz uzun bir gökdelen olarak da iyi bir cazibeye sahip. Tabii ki iyileşmeye açıl yönleri her zaman olsa da bir bina olarak hiçbir eksiği yok.

Bu açıdan da çok kısıtlı bir bütçeniz yoksa, Daily Bugle’ı tüm LEGO hayranlarına, ister şehrinizde isterseniz de tek başına sergilemek için şiddetle tavsiye edebiliriz.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.