Büyük Harry Potter Setleri Karşılaştırması: 75978 Diagon Yolu ve 76391 Hogwarts Simgeleri

,

Bugünkü incelememizde, artık gelenekselleşmiş diyebileceğimiz büyük Harry Potter setlerinden hangisini tercih etmelisiniz sorusuna cevap arayacağız ve bunun için, birbirinden tamamen farklı konseptlere sahip en yeni iki Harry Potter seti 75978 Diagon Yolu ile 76391 Hogwarts Simgeleri – Koleksiyoncu Seti’ni karşılaştıracağız.

Öncelikle en temelden başlayalım. 75978 seti binaların ve bolca minifigürün olduğu alışılageldik bir LEGO yapım seti olarak karşımıza çıkarken, 76391 seti yeni yeni görmeye başladığımız tarzda özel yapım bir sergi modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle de bu noktada beklentilerinize bağlı olarak zaten bir set diğerinden daha ön plana çıkacaktır; fakat hangisini alsam diye kararsız kalanlar için setlerin diğer detaylarını da inceleyelim.

 

Fiyat ve Parçalar

75978, 5544 parça ve 16 minifigürden oluşuyor ve setin fiyatı 5999,90 TL. 76391, 3010 parça ve 3 minifigürden oluşuyor ve setin fiyatı 3599,90 TL. Sadece fiyat açısından bakacak olursak, 76391 ciddi bir farka sahip. Bununla birlikte, minifigürler Harry Potter setlerinin olmazsa olmazı olmuş durumda ve 76391’deki 3 adet altın renkli 20. Yıl minifigürü bu fiyat noktasında pek de tatmin edici olmuyor. İnsan ister istemez birkaç tane de standart minifigür arıyor.

76391’deki 3 minifigür

 

75978 ise, bulunduğu fiyat noktasına uygun sayıda ve çeşitlilikte minifigür barındırıyor. Özellikle de yetişkinlerin minifigürleri büyük ölçüde sete özel.

75978’deki minifigürler 1

75978’deki minifigürler 2

 

Parçalar açısından bakacak olursak da 75978, çok daha zengin bir parça çeşitliliği sunuyor. Bunun asıl nedeni setin büyük olması değil, setin konusu itibariyle çok farklı parça ihtiyacına sahip olması. 76391’de ise zaten parçaların yarısı Hedwig modelinde kullanıldığı için fazlasıyla beyaz ağırlıklı ve tekrarlı.

Sticker’ları ayrı değerlendirecek olursak da 75978, fazla fazla ve büyük büyük içerdiği sticker’lar ile biraz can sıkıcı olabiliyor.

75978’in bitmek bilmeyen sticker’ları

 

76391’in sticker’ları ise makul seviyede ve setin olmazsa olmaz noktalarında kendine yer buluyor ama yapıştırması o kadar sinir bozucu ki 75978’i aratmıyor. Bu sette aynı zamanda LEGO hayranlarını çok şaşırtacak bir şekilde, üzerine yazı yazabildiğiniz baskılı mektup parçaları yer alıyor.

76391’in sticker’ları ve özel baskılı mektup parçaları

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO BRICKHEADZ Set İncelemesi: 41597 GO BRICK ME

Set İnşa Deneyimi

Setlerdeki inşa deneyimi arasındaki farklılıklar ise setlerin boyutlarından bağımsız olarak tamamen setlerin konseptlerine dayanıyor.

Hedef yaş grubu olarak da aslında pek farkları yok, 75978, yeni yetişkin stratejisi sunulmadan önce tasarlanmış bir set olduğu için 16+ olarak gelirken, 76391, 18+ olarak geliyor.

75978’in en büyük avantajı, 4 farklı kitapçıkla ayrı ayrı inşa edilebilen binalara sahip olması. Bu da inşa deneyimini zenginleştiren bir unsur. Genel deneyim olarak bakacak olursanız da yine konsepte bağlı olarak, 75978 daha alışılageldik bir LEGO inşa deneyimi sunarken, binaların ön cephelerinde kullanılan yaratıcı yapım teknikleri ile öne çıkıyor.

 

76391 ise neredeyse 1:1 ölçekte diyebileceğimiz nesnelerin inşa edilmesine dayandığı için, alıştığımızdan farklı ve zengin bir deneyime sahip. Bununla birlikte, Hedwig modelini inşa ederken çok tekrarlı ve bir miktar da sıkıcı bir deneyimden söz edebiliriz. Tabanda ise Technic ağırlıklı bir yapı var. Eğer alıştığınız LEGO System deneyiminden farklı bir inşa deneyimi arıyorsanız 76391’i düşünebilirsiniz.

 

Tamamlanmış Model

Ana modellere geçmeden önce, her iki setin de özel olmasını sağlayan ve setlerin çok küçük bir parçasını oluşturmasını rağmen seçim konusunda kararsızlığınızı pekiştiren koleksiyon ögelerine değinelim.

75978’in sürpriz 21. poşetinde (ayrı bir kutuda geliyor), Hagrid’in Harry’ye Diagon Yolu’nu tanıttığı an resmedilmiş. Buradaki Harry minifigürü sete özel ve duygulara derinden hitap eden bir şekilde sunuluyor.

 

76391’in sonunda ise, 3 tane altın renkli 20. Yıl minifigürü ve diğer setlerdeki 20. Yıl minifigürlerini bir arada sergilemenize olanak sağlayacak bir sergileme standı yer alıyor. Seriyi tamamlamak istiyorsanız bu seti almanız mutlaka gerekli oluyor ya da aksine seriyi tamamlama konusu aklınıza düşüyor ve diğer setleri kovalamaya başlıyorsunuz.

 

Gelelim ana modellere. 75978 hem sergilenebilirlik hem de oynanabilirlik anlamında ögeler içeriyor. Tümüyle modüler yapısı ile istediğiniz şekilde sergileyebiliyorsunuz. Binaların çok ince profili parça sayısına göre çok kapsamlı bir bir set olmasına ve daha kolay sergilenebilmesine olanak sağlasa da setin biraz basit kaçmasına da yol açıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO NINJAGO Set İncelemesi: 71741 NINJAGO City Bahçeleri

Yani, evet setin içerdiği farklı mekanlar, aksesuarlar ve minifigürler ile çok farklı sahnelerin canlandırılması mümkün kılsa da iç mekanlar çok sıkışık ve küçük. Özellikle de Weasley’lerin dükkanında bu durum daha da dikkat çekici. Yine de katların devamlılığın sağlanmış olması bile önemli bir tasarım detayı.

 

Diğer mekanlarda darlık durumu yine de idare eder seviyede.

 

Tabii aynı nedenden dolayı duvara dayayıp sergilemek için oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

 

76391 ise tam bir sergi modeli ve oynanabilirlik açısından zayıf. Aksesuarlar ilk bakışta keyifli gibi görünse de aslında setin boyutuna göre oynanabilirlik anlamında yetersiz.

 

Setteki kitapların da bir yüzeyi tamamen boş. Oynanabilirliğe herhangi bir katkıları olmuyor.

 

İş sergilemeye gelince işin rengi değişiyor tabii. Kitaplar ve iksir şişeleri, her açıdan çok gerçekçi görünüyor.

 

Bu tarz baskılı parçaları pek sık görmediğimiz için mektup da oldukça dikkat çekici. Bununla birlikte, Hogwarts binalarını simgeleyen “atkı ucu” ise biraz basit kaçmış.

 

Setin neredeyse yarısını Hedwig’in modeli oluşturuyor. Çok detaylı ve hareketli bir model olsa da biraz ikircikli yaklaşıyoruz; zira çok fazla parça tüketiyor ve inşa deneyimini sıkıcı hale getiriyor. Tabii bitmiş modele getirdiği dinamizm yadsınamaz.

 

Genel Değerlendirme

İki set birbirinden o kadar farklı ki, sıkı bir LEGO ve Harry Potter koleksiyoneri her ikisini de almak isteyecektir. Hangi seti tercih edeceğiniz ise bütçenize, ne şekilde sergileyeceğinize ve ne şekilde oynayacağınıza göre değişiyor.

Örneğin oynamak ve bir topluluk etkinliği olarak inşa etmek isterseniz 75978 daha iyi olacakken, evinizde sergilemek için güzel bir yer varsa 76391 daha çok tercih edilebilir.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.