LEGO Ideas The FLINTSTONES (21316 Taş Devri) Seti Duyuruldu

,

LEGO Ideas 2018 birinci değerlendirme dönemi içerisinde seçilen iki ürün fikrinden biri olan The Flintstones (21316 Taş Devri) duyuruldu. LEGO Ideas Voltron (21311) ve LEGO Ideas TRON: Legacy (21314) setleri gibi nostalji duygularımıza hitap eden bir set daha bizi bekliyor.

İçerik açısından orijinal ürün fikrine kıyasla sönük kalan bu set, ilk bakışta her ne kadar keyifli görünse de özellikle orijinal ürün fikrine aşina olanlarda ilk bakışta heyecan yaratmayı başaramamış durumda. Tasarımsal olarak bazı iyileştirmeler söz konusu olsa da çocukların (Bam Bam ve Çakıl) ve Taşyatağı tabelasının eksikliği dikkat çekici.

20 Şubat’ta (öncelikle VIP üyeler için) piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $59,99 ve Avrupa fiyatı €59,99 olacak 748 parçalık bu setin basın açıklamasının Türkçe çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Fred Çakmaktaş’ın evinde yaba daba du gibi zaman geçirin! (Dizinin orijinal jenerik müziğine gönderme içermektedir.)

Bu LEGO Ideas 21316 Taş Devri koleksiyon oyuncağı ile modern Taş Devri’ndeki banliyö yaşamının keyfini çıkarın. Fevkalade nostaljik bir yapı oyuncağı olarak, Çakmaktaş ailesinin evini ve ikonik arabalarını içerir. Farklı detaylara sahip bu ev, kolay oynanış için çıkarılabilir bir çatı, açılan bir ön kapı, kanepe, televizyon, kahve masası, bovling topu ve kukalarının yanı sıra yeşil bir bahçe zemini ve inşa edilen bir palmiye ağacı içerir. 4 minifigürün oturabildiği ve yeni Mart 2019 kumaş araç tavanı ve araca takılabilir bir dinozor kaburgası içeren Taş Devri aracınızı inşa edin.

Prime-time zaman diliminde yayınlanan ilk çizgi dizi olan Taş Devri, ilk defa 1960’ta Amerika’da yayınlanmaya başlamış ve dünya çapında ailelerin süregelen favorisi halini almıştır. Sette yer alan Fred Çakmaktaş, eşi Wilma Çakmaktaş ve dostları Barney ve Betty Moloztaş’ın çizgi film karakteri minifigürleri ile neşeli sahneleri yeniden canlandırın ya da şimdiden klasikleşmiş bu LEGO Ideas modelini inşa edin ve sergileyin.

 

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Tree House (21318) Tasarımcı Videosu

21316 LEGO Ideas The Flintstones (Taş Devri) Basın Bülteni:

Have a yabba dabba doo time at Fred Flintstone’s home!

Enjoy modern Stone Age suburban life in Bedrock with this LEGO® Ideas 21316 The Flintstones collectible toy! A wonderfully nostalgic building toy, it features The Flintstones house and their iconic family car. The detailed house has a removable roof for easy play, an opening front door, sofa, TV, coffee table, bowling ball and bowling pin elements, plus a green garden baseplate with a buildable palm tree. Build your own Flintstones vehicle that seats 4 minifigures and features a new-for-March-2019 fabric car roof element and an attachable dinosaur rib for creative play. The first animated TV series ever to be aired in a prime-time slot, The Flintstones cartoon was first broadcast in America in 1960 and has become an enduring family favorite around the world. Recreate hilarious scenes with the included cartoon character minifigures of Fred Flintstone, wife Wilma Flintstone and their friends Barney and Betty Rubble, or simply build and display this instant classic LEGO Ideas model.

  • This LEGO® Ideas building toy includes 4 new-for-March-2019 The Flintstones cartoon character minifigures: Fred Flintstone, Wilma Flintstone, Barney Rubble and Betty Rubble.
  • The Flintstones home features a removable roof for easy play, an opening front door, curtains and curtain rails, sofa, TV with aerial, kitchen sink, table and phone, fireplace, painting element on the wall, coffee table with fruit bowl and fruit elements, buildable floor lamp and lampshade, crate with a bowling ball and 3 bowling pin elements, plus a green garden baseplate with a buildable palm tree, 2 flower pots, flowers, plants and 2 milk bottle elements.
  • Includes a buildable postbox with printed ‘Flintstones’ decoration, plus a letter element.
  • The LEGO® brick-built Flintstones car features 4 minifigure seats, 2 steamroller wheels, a new-for-March-2019 fabric car roof element, plus an attachable dinosaur rib.
  • This creative toy building set comes with a booklet with building instructions, fun facts about The Flintstones, and information about this awesome retro set’s fan creator and LEGO® designers.
  • Build and display this collectible construction toy or recreate your favorite scenes from the classic American animated sitcom The Flintstones.
  • The Flintstones Bedrock home measures over 4” (12cm) high, 6” (16cm) wide and 4” (12cm) deep.
  • The Flintstones car measures over 2” (6cm) high, 4” (11cm) long and 2” (7cm) wide.
İlginizi Çekebilir:  LEGO DAILY BUGLE (76178) Seti Duyuruldu