LEGO Ideas SONIC The Hedgehog Ön Duyurusu

,

Geçtiğimiz aylarda, tam 26 adayın yer aldığı LEGO Ideas 2020-1 döneminin sonuçları açıklandığında sadece 1 ürün fikrinin onaylandığını, Sonic Mania – Green Hill Zone ürün fikrinin değerlendirme sürecinin ise daha önce Grand Piano ve Voltron setlerinde gördüğümüz gibi bir sonraki döneme ertelendiğini öğrenmiştik.

Bugün ise, bir sonraki Ideas değerlendirme sonuçlarıyla birlikte, LEGO Ideas Sonic the Hedgehog ürün fikrinin de onaylandığı, LEGO ve SEGA’nın işbirliği ile birlikte duyuruldu.

Henüz bu Ideas ürün fikrinin nasıl bir sete dönüşeceğine dair detaylar paylaşılmamış olsa da basın duyurusunda ürün fikrinin, SEGA’nın da katkılarıyla ürün geliştirme aşamasına geçtiği ve içerdiği klasik Sonic bileşenleri ile Haziran’da 30. yılını kutlayacak olan Sonic serisinin geçmiş ve geleceğinin tam olarak vücut bulmuş hali olduğu belirtilmiş.

Muhtemelen, Sonic’in 30. yıl kutlamalarına yetişebilmesi için setin değerlendirme süreci hızlandırıldı. Yine nostaljik duygular yaratacağını düşündüğümüz bu setin detaylarını merakla bekliyoruz. Bakalım yakın zamanda tartışmalara yol açan, ürün fikrinden farklı görünen Ideas setlerine bir yenisi daha mı eklenecek yoksa daha sadık bir set mi göreceğiz; zira ön duyuru, ürün fikrine çok fazla yoğunlaştığı için daha yakın bir set olacakmış algısı uyandırıyor.

 

Aşağıda da bu duyurunun orijinal metnini bulabilirsiniz:

LEGO Ideas SONIC The Hedgehog Ön Duyurusu

LEGO IDEAS® ANNOUNCES A SUPERSONIC FAN DESIGN CREATION:
SONIC MANIA™ GREEN HILL ZONE 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter DIAGON ALLEY (75978) Seti Duyuruldu

4th February 2021: LEGO Ideas® today announced they will be bringing SEGA’s® legendary speedster, Sonic the Hedgehog™, to brick form, thanks to a concept design submitted by 24 year-old, UK based, LEGO® superfan Viv Grannell.  Viv, also a passionate Sonic fan, created her design as a submission to the LEGO Ideas® platform, a LEGO initiative that takes new ideas that have been imagined and voted for by fans and turns them into reality.

Viv’s design was inspired by SEGA’s critically acclaimed 2017 platformer experience Sonic Mania™, and features iconic characters and environments from the game’s Green Hill Zone level.  Once the design was completed, it achieved the prerequisite 10,000 votes from LEGO fans worldwide – before being greenlit to go into production by the LEGO Group.

Talking about the winning idea, Viv Grannell said; “I’ve been invested in the world of Sonic for almost my entire life, and it’s such a perfect fit for the LEGO system that I spent about a year rallying support for it to happen. Having 10,000 people back my design was overwhelming enough, even with friends and family behind me, but having it be selected for further development was the most exciting secret I have ever had to keep!”

The Sonic Mania Green Hill Zone LEGO Ideas® design will now go into the product development phase, in partnership with SEGA® and once finalised will be available worldwide. Talking about the collaboration, Jason Rice, Director of Brand Licensing, SEGA® Europe Ltd, said; “At SEGA, we’ve always encouraged fans to take part in the legacy of the Sonic franchise through their own creations and it’s wonderful to see the tradition continued through the LEGO Ideas® program. We’re thrilled to partner with Viv and the LEGO Group, and hope to inspire fans to continue creating their own unique Sonic the Hedgehog™ experiences for generations to come.”

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas SHIP IN A BOTTLE (21313) Tasarımcı Videosu

The Sonic Mania Green Hill Zone LEGO Ideas® design is the ultimate embodiment of Sonic the Hedgehog’s™ past and future as the franchise celebrates its 30th anniversary this June. Featuring a wide variety of elements inspired by Classic Sonic, the set will provide LEGO collectors and Sonic fans alike a truly supersonic LEGO experience.