LEGO Ideas Set İncelemesi: 21314 TRON: Legacy – Videolu

,

Bu incelememizin konusu, en yeni LEGO Ideas seti olan ve daha önce basın açıklamasını paylaştığımız 21314 LEGO Ideas TRON: Legacy olacak.

TRON hayranı olun olmayın, heyecan verici olabilecek bir set; fakat bu aşamaya geçebilmek için öncelikle fiyat konusunu atlatmanız gerekebilir.

Diğer LEGO Ideas setleri gibi, Türkiye’de de başta LEGO Store olmak üzere LEGO özel setleri satan mağazalarda bulabiliyorsunuz. İnceleme detaylarına geçmeden önce kutu açılış ve inşa videosunu da aşağıda bulabilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Kutunun ilk dikkat çeken kısmı, görsel tasarımı. TRON’un ikonik mavi/siyah teması çok oturaklı bir hava katmış. Kutunun kendisi de LEGO Ideas setlerinde görmeye alıştığımız, kaliteli kalın kartondan ve kutuyu yırtmadan açmanıza olanak sağlayan kulakçıklı yapıda.

Türkiye fiyatı 159,90 TL, Amerika fiyatı $34,99 ve Avrupa fiyatı €34,99 olan bu set, 230 parçadan oluşuyor. Fiyat/parça oranı tüm dünya için ortalamanın dikkat çekici seviyede üzerinde bir set. (Biraz aşırı bir örnek olacak ama daha önce incelediğimiz 40145 – LEGO Store seti 74,90 TL’ye 413 parça sunuyor.)

Bu nedenle de sıkı LEGO Ideas koleksiyoncusu ya da TRON hayranı değilseniz, öncelikle Apollo Saturn V (21309) ya da Women of Nasa (21312) gibi fiyat/parça oranı daha iyi seviyede olan LEGO Ideas setlerini tercih edebilirsiniz. Zaten LEGO hayranları da bu set hakkında ikiye bölünmüş durumda, bir grup diyor ki almadan önce indirim beklerim; başka bir grup da diyor ki, bu çok özel ve farklı bir set, fiyatı bu seviyede de olsa alırım. (Cazibesi yüksek bir set olduğu için kimse almam demiyor ama :) )

Setin parçaları kutudan numaralandırılmış iki poşete bölünmüş olarak çıkıyor. Yapım kitapçığında da setin tasarımcıları ve TRON: Legacy hakkında bilgiler yer alıyor. Yeterli seviyede bilgi veriyor olsa da içerik yoğunluğu olarak, diğer Ideas setlerinin biraz gerisinde kalıyor.

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Star Wars Set İncelemesi: 40547 OBI-WAN KENOBI & DARTH VADER

 

Minifigürler

Setin içerisinden bu sete özel baskılarıyla üç minifigür çıkıyor. Bu minifigürler (aşağıda soldan sağa), başroldeki kahramanlar Sam Flynn ve Quorra ile iki Identity Disc (kimlik diski) taşıyabilen tek oyuncu olan efsanevi rakipleri Rinzler’ı temsil ediyor.

Minifigürlerin detayları filmin ruhuna çok uygun olmuş. Baskılar gerçekten detaylı ve göz alıcı ve Sam ve Quorra için kolları da kapsıyor. Tüm minifigürlerin Identity Disc’leri de filmdeki gibi arkalarına takılabiliyor. Sam’in dönüşümlü kullanılabilen saç parçası ve kaskı mevcutken, Quorra’nın aksesuar olarak kılıcı var. Rinzler minifigürü ise özellikle kaskının etkisiyle göz alıcı ve filmdeki ağırlığını burada da yansıtıyor. Bu kask kalıbının şimdiye kadar sadece Invincible Iron Man minifigüründe kullanıldığını ve Rinzler için doğru renklendirmelerle birlikte başarılı bir seçim olduğunu ayrıca belirtelim.

 

Set İnşa Deneyimi

Küçük bir set olarak iki ayrı poşete bölünmüş olması ve aynı Light Cycle (ışın motoru) modelini iki kez inşa etmeniz sebebiyle alışılmışın dışında bir deneyim sunmuyor. İlk poşet sonrasında, TRON savaş/yarış alanını simgeleyen sergileme tabanını oluşturuyorsunuz. Hızlı ve basit bir şekilde yapılıyor ama görsel olarak tatmin edici.

Tabanı ister bu şekilde yarış alanı, isterseniz de dikdörtgen savaş alanı olarak konumlandırabiliyorsunuz.

 

İkinci poşetteki parçalarla da iki ışın motorunu birebir aynı şekilde yapıyorsunuz. Bu ikisi arasındaki tek fark, mavi/şeffaf-mavi ve turuncu/şeffaf-turuncu parçaların kullanılması. Technic parçalarıyla modüler bir şekilde oluşturulan bu araçların ortaya çıkışını görmek keyifli.

Bu setin orijinal Ideas projesinden en büyük farkı, tekerleklerinin dönebilmesi olmuş. Bu tekerleklerin dış yüzeyinde de bu sete özel, baskılı, şeffaf turuncu ve şeffaf mavi çanak parçalar kullanılmış.

Özellikle turuncu motorun ayrı bir albenisi var.

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21333 Vincent van Gogh - Yıldızlı Gece

 

Tamamlanmış Model

Sergileme tabanı olmadan da gayet yeterli bir set olsa da, sergileme tabanı esnek kullanım seçenekleriyle ve TRON havasını bu kadar küçük bir yüzeyde bu kadar iyi yansıtması sebebiyle modele renk katıyor. Tabanın üzerinde motorları sergilemek yerine bir savaş sahnesini de canlandırabilirsiniz.

Savaşabilir

Ya da yarışabilirsiniz

 

Modelin renkleri her ne kadar göz alıcı olsa da, tanıtım materyallerindeki canlılığı beklemeyin. Buradaki sıkıntı modelden ya da parçalardan değil de, tanıtım görsellerinde TRON havasını yansıtan görsel canlılığın abartılmış olmasından kaynaklanıyor.

Işın motorları renkler dışında birbirinin birebir aynısı

 

Yine de ışın motorları oldukça iyi modellenmiş. Her açıdan dinamizmi yansıtan akıcı kavisli yapısı modellere bakmayı keyifli kılıyor. Tabii ki filmdeki araçları birebir yansıtmak pek mümkün değil ama TRON hayranı tasarımcılar iyi bir iş çıkarmış. LEGO tasarımcılarının değişiklikleriyle de set oynanabilir bir hal almış.

Üstten görünüşleri

Önden görünüşleri ayrı bir havalı

 

Setin bir iki ufak eksisi de yok değil. Motorlar her ne kadar minifigürlere uygun olsa da aslında ölçeklendirmesi tam doğru değil. Bir de minifigürleri motorlara oturtmak biraz zor olabiliyor.

En dikkat çekici sıkıntı, motorların sergileme tabanına sıkı bir şekilde oturmuyor oluşu. Her ne kadar dengeli dursalar da en ufak bir dokunuşta devriliyorlar, sabitleme çıkıntılarının pek de bir anlamı kalmıyor. (Bu fotoğrafları çekerken bile kaç kere devirdiğimi sormayın, neyse ki modeller oldukça stabil ve parçalanmıyor.) Bu sorunun temel nedeni ise tekerleklerin çok ama çok az bir seviyede dışarıda kalıyor olması. Sergi levhasına ilk oturttuğunuzda farkına bile varmayabilirsiniz; ben neden bu kadar çok düşüyor diye bakınca fark ettim. Yani taşırken dikkat etmekte fayda var.

 

Genel Değerlendirme

Fiyatını bir kenara bırakarak değerlendirecek olursak; LEGO Ideas TRON: Legacy, çok iyi tasarlanmış, kaynağa sadık sayılabilecek, göz alıcı bir renk temasına sahip, sergilemeye çok uygun bir set. Çok ince detaylarının yanı sıra tamamen bu sete özel minifigürler de cabası.

Bununla birlikte, yazının başında da belirttiğim gibi, özellikle de sıkı LEGO’cu değilseniz fiyatı biraz düşündürücü olabilir. Fiyat noktası ve kutu tasarımı dürtüsel satın almaya çok müsait olduğu için dikkat etmeden alırsanız bu fiyat noktasında beklediğiniz doyuruculuğu yakalayamayıp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Yine de LEGO Ideas koleksiyonerlerinin ve (Türkiye’de olup olmadığını bilmiyorum ama) TRON hayranlarının kaçırmaması gereken bir set.