LEGO Ideas Güncel Haberler ve Öne Çıkan Ürün Fikirleri – Temmuz 2018

Yeni bir LEGO Ideas bülteni ile karşınızdayız. Bir önceki bültenimizde beklediğimiz iki haber olan; 2017’nin üçüncü değerlendirme döneminin sonuçları ve LEGO Ideas Voltron seti açıklandı.

Bunlar dışında, geçtiğimiz günlerdeki en önemli haber, LEGO Ideas sitesinin yenilenmesi ve süreçlerle ilgili bazı detaylardaki değişiklikler oldu. LEGO Ideas projelerine, yeni adıyla “Ürün Fikirleri”ne bakmadan önce bu değişikliklerden biraz söz edelim.

 

LEGO Ideas’daki Yenilikler

Detaylarını buradaki LEGO Ideas blog yazısında da okuyabileceğiniz üzere, LEGO Ideas platformu yenileniyor ve de yarışmalarla genişliyor. Bundan sonraki resmi LEGO Rebrick yarışmaları da Ideas platformu üzerinden gerçekleştirilecek. Diğer değişiklikler ise şu şekilde:

 • Mobil cihazlarla da uyumlu (responsive) yeni web sitesi tasarımı
 • Sizin için önemli haberleri öne çıkaran dinamik haber akışı. (İstediğinizde en son yayınlananları da görmeye devam edebilirsiniz.)
 • Yarışmaları da ön plana çıkaran yeni site navigasyon yapısı.
 • LEGO Ideas projeleri artık, “Product Ideas”, yani “Ürün Fikirleri” olarak adlandırılacak.
 • Sitedeki “Keşfet” sayfasının; ürün fikirleri, yarışmalar, yarışma katılımcıları ve blog yazılarını arayabilecek şekilde genişletilmesi
 • Ürün Fikri İlkeleri ve Kullanım Şartları‘nda güncellemeler. En önemlileri:
  • Tüm ürün fikirleri kişisel olarak gönderilmelidir, başkasının adına gönderlien fikirler kabul edilmemektedir.
  • Değerlendirme aşamasına geçen ama onaylanmayan ürün fikirlerinin sahiplerine, 3 adede ve toplam $500 tutara kadar LEGO ürünü verildiğinin belirtilmesi.
  • 13-15 yaş aralığındaki katılımcıların, katılım için ebeveynlerinden onayının zorunlu kılınması.

 

Onaylanmış ve Değerlendirmedeki LEGO Ideas Ürün Fikirlerinden Haberler

 • Yakın zamanda haberini yaptığımız üzere LEGO Ideas Voltron (21311) (sonunda) duyuruldu. Setin dünya çapında 1 Ağustos’tan itibaren piyasa çıkması bekleniyor. 2321 parçası ile şimdiye kadarki en büyük LEGO Ideas seti olan Voltron’ın Amerika fiyatı $179,99, Avrupa fiyatı ise €179,99 olacak. Orijinal Ideas ürün fikrinden biraz farklı olsa da set gerçekten başarılı görünüyor.
 • 2017 üçüncü değerlendirme dönemi sonuçları açıklandı ve Pop-Up Book, değerlendirmeyi geçen tek ürün fikri oldu. 2018’in ikinci yarısında piyasaya sürülecek, muhtemelen sonbahardan sonra olacaktır. Az sayıda ve kısıtlı bir kapsamdaki ürün fikirlerinin değerlendirildiği bir değerlendirme dönemi için çok da şaşırtıcı bir sonuç olmadığını söyleyebiliriz.
İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Grand Piano (21323) Tasarımcı Videosu

 

10.000 Oy ile Destek Almış LEGO Ideas Ürün Fikirlerinden Haberler

Daha başında sayılabileceğimiz bu değerlendirme döneminde şimdiye kadar üç ürün fikri yeterli desteğe ulaşabildi. Dikkat çekici olan ise, özellikle de NASA Apollo Saturn V (21309) setinin başarısından ve SpaceX’in çok ses getiren uzay fırlatışından sonra, bu dönemde destek alan ilk üç fikrin de uzay programı temalı olması.

Bu açıdan en büyük çekincemiz, yine zayıf bir değerlendirme dönemi olması ihtimali; zira LEGO Ideas değerlendirme kurulunun tema çeşitliliğine verdiği önemi biliyoruz ve en son açıklanan sonuçlarda Old Fishing Store ile aynı temaya (ve tasarımcıya) sahip üç ürün fikrinin de kabul edilmemiş olduğu da bunun bir göstergesi. 10000 oya ulaşan ürün fikirleri ise şu şekilde:

Her ne kadar “güzel” görünseler de kişisel olarak beni bir Apollo Saturn V kadar heyecanlandırmadığını ve cezbetmediğini söyleyebilirim.

 

Destek Aşamasında Öne Çıkan LEGO Ideas Ürün Fikirleri

Yine bu bölümümüzü; tüm ürün fikirlerini anlatmaya bültenlerimiz yetmez, LEGO Ideas sitesinden ürün fikirlerini bizzat keşfetmelisiniz diyerek açıyorum. Geçtiğimiz aylardan tek farkımız, keşfet sayfasının adresinin değişmiş olması: https://ideas.lego.com/search/global_search

 

Modular Old Winter Villa:

Pek alışkın olmadığımız renk remasıyla özellikle de kış setlerinin yanında çok güzel durabilecek bir ürün fikri. İç detayları da oldukça keyifli. Gönderim tarihi nispeten eski bir ürün fikri olsa da 5000 oya ulaşmayı başarmış durumda.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas DINOSAUR FOSSILS (21320) Tasarımcı Videosu

 

Classic Space – Anniversary Set 40 Years:

Classic Space hayranları olarak biz, LEGO neden böyle bir set çıkarmıyor diye yana yana düşüneduralım; topluluktan birisi insiyatifi eline almış ve gerçekten de hem geçmişine sadık hem de modern dokunuşlara sahip bir Classic Space ürün fikri ortaya çıkarmış. Uzay istasyonu ve uzay araçları ile beni benden alan bu fikrin daha gidecek yolu olsa da sadece 2 haftada neredeyse 2000 oya ulaşmış durumda.

 

Backgammon and Checkers – Double-Sided Game Board:

LEGO Pirates Chess 40158 (satranç) setime her baktığımda acaba bu seti modifiye etsem tavla seti yapabilir miyim diye aklımdan geçirirken, yapılmışı karşıma çıktı. :) Sade ama hedefine ulaşan tasarımıyla desteklenebilecek bir set. Tabii tavla dünyada bizdeki kadar geniş kitlelerce benimsenen bir oyun olmadığı için oy almakta zorlanabilecek bir ürün fikri, bu açıdan desteğinize daha çok ihtiyacı var.

 

Hot Dog Mech:

Evet, bu ürün fikri, gerçekten de robot formunda bir sosisli sandviç. Az parça sayısı ve lisansli bir fikri mülke ait olmaması nedeniyle makul fiyatlı ve eğlencelik bir LEGO Ideas setine dönüşebilir.

 

Pirate Ship Ride:

LEGO Creator lunaparkınıza çok güzel uyacak, motor destekli bir gondol. LEGO Creator Expert Roller Coaster (10261)‘ın yanında fena durmayacaktır.

 

Bob Ross: Painted BrickHeadz:

“Belki şurada küçük mutlu bir BrickHeadz vardır.”

Nostalji damarlarımıza dokunan, küçük ve mutlu bir ürün fikri.