LEGO DUPLO Set İncelemesi: 10861 İlk Duygularım – Videolu

,

LEGO DUPLO setleri genellikle daha kısa hikayeler anlattığı ve hedef yaş grubu itibariyle daha “rastgele” oynandığı için LEGO toplulukları tarafından yeterli ilgiyi göremeyebiliyor; fakat DUPLO setlerinin eğitici ve öğretici amacının, çoğu LEGO System setlerine göre daha ön planda olması nedeniyle doğru DUPLO setini seçmenin önemi de yadsınamaz.

Bu bağlamda, tema ayırt etmeden incelemelerimize devam ediyoruz ve bugünkü incelememizin konusu da 2018 LEGO DUPLO setlerinden olan 10861 My First Emotions (İlk Duygularım) olacak.

Ayrıca LEGO DUPLO tuğlalarının LEGO System tuğlalarıyla uyumlu olduğunu ve The LEGO Movie 2’deki hikayenin büyük olasılıkla DUPLO içereceğini de belirtelim.

 

İnceleme detaylarına geçmeden önce kutu açılış, inşa ve inceleme/oynama videosunu da aşağıda bulabilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Özellikle gelişim odaklı olan ve 1,5-3 yaş grubuna hitap eden “My First” (İlklerim) serisinin bir üyesi olan 10861 İlk Duygularım, 28 DUPLO parçasından oluşuyor. Bu setin Türkiye fiyatı 99,90 TL (Haziran 2018 öncesinde 89,90 TL idi), Amerika fiyatı $19,99 ve Avrupa fiyatı €19,99.

Setin en dikkat çekici tarafı, sarı renkli olması ve duyguları çok net bir biçimde ifade etmesi itibariyle emojileri andıran, iki tarafı farklı duyguları gösteren kafa parçaları. DUPLO’nun en güzel taraflarından biri, yaş grubu itibariyle sticker kullanılmıyor olması olduğu için de hem bu baskılı kafa parçaları hem de hikaye anlatımına yardımcı dört baskılı tuğla bu sete özel olarak üretilmiş parçalar.

 

Bu yüzden de duyguları öğrenmeye dayalı bir oyun konsepti düşünmeniz durumunda bu set tek alternatifiniz oluyor. Geri kalan parçaların da renk ve şekil çeşitliliği anlamında gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz; fakat yüz parçalarının iki taraflı olması sebebiyle aynı anda birden fazla duyguyu ifade eden daha karmaşık hikayeler anlatmak isterseniz bu setten bir adet olması yeterli olmayacaktır. Duygular dışında, başka DUPLO setleri ile karakterleri form olarak daha da zenginleştirmeniz her zaman mümkün.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21323 Kuyruklu Piyano

Her ne kadar bu DUPLO setinin duygularla ilgili konsepti ilk gibi görünse de aslında, birebir aynı konsept daha önce LEGO Education (Eğitim) serisinde 45018 kodlu Build Me ‘Emotions’ (Duygularını İnşa Et) seti ile karşımıza çıkmıştı. LEGO Education setlerinin yüksek maliyetleri ve kısıtlı ulaşılabilirliği nedeniyle daha öncesinde geniş bir kitleye ulaşamamış bu konseptin şu anda incelemekte olduğumuz temsilcisinin, hem karakterlerin şekilleri hem de duyguları ifade eden yüzlerin çizimleri anlamında çok daha iyi bir noktada olduğunu söyleyebiliriz.

 

Set Deneyimi

Set, 1,5-3 yaş DUPLO setlerine uygun olarak ufaklıkların kolaylıkla takıp çıkarabileceği tuğlalardan oluşuyor ve sabit bir yapım kılavuzuna sahip değil. Her ne kadar setteki tüm parçaları kullanarak kutusunun üzerindeki 4 farklı renkteki karakteri ve hikayelerini yaratabiliyor olsanız da bu sadece bir başlangıç noktası. Hikayeleri çeşitlendirmek tamamen size kalmış. Olumlu ve olumsuz duyguları ifade eden 8 farklı yüz ile seçenekleriniz oldukça fazla.

 

Hikaye anlatımı dışında; bu setteki karakterler, ufaklıkların ifade etmeye çekindikleri duyguları ifade etmesi ya da ebeveynlerin hissettikleri duyguları daha sade bir biçimde aktarabilmesine olanak sağlayacak bir araç olarak da kullanılabilir. Bir bakıma fiziksel emoji olarak nitelendirebileceğimiz bir set kendisi.

Bu setle ilgili en önemli nokta da aslında yetişkinlerle birlikte oynandığında gerçek değerinin ortaya çıkıyor olması. Neden-sonuç ilişkisini kurmaya yardımcı olacak bir hikaye anlatımı ile çok keyifli bir set olurken; ufaklıkların kendi kendilerine oynaması durumunda, parça seçkisi, insan formunda karakterler yaratmak dışında biraz kısıtlı kalıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO CITY Set İncelemesi: 60193 Kutup Hava Nakliyesi - Videolu

Pedagojik olarak yorum yapmam mümkün olmasa da uzman ellerde çok daha geniş bir kullanım alanı da bulabilecek bir set olduğunu tahmin ediyorum. :)

 

Genel Değerlendirme

Diğer DUPLO setlerinden ayrışan konsepti ve bu konseptin uygun bir fiyat noktasında ve yeterli sayıda parça ile sunulmasıyla, özellikle daha küçük yaş grupları için gayet uygun bir DUPLO seti olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, başlangıç amacıyla verilen ve renklerine göre ayrışan karakterler ve hikaye tuğlaları da yeterli ölçüde zenginlik katıyor ve devamını sizin yaratıcılığınıza bırakıyor.

Bu noktada, bu setten tam anlamıyla verim almak için yetişkinlerin aktif olarak oynama sürecinde yer alıp hikayeleri anlatmasının önemini bir kez daha vurgulamamızda fayda var. Yönlendirici biri eşliğinde oynanmadığında ya da duygulara yeterli ölçüde aşina daha büyük yaş grupları için bu set biraz daha tekdüze kalabilir. Bu setin, ufaklığınız için ne kadar alınabilir bir set olduğu konusunda belirleyici olan şey, sizin oynama sürecinde ne kadar yoğun rol alabileceğiniz olacaktır.

Sadece yetişkinleri düşündüğümüzde de tavsiye edebileceğimiz bir DUPLO seti; zira sergilemesi gayet eğlenceli olabilecek ve duyguları esprili bir biçimde ifade etmeye yarayabilecek bir set.