LEGO Ideas Daktilo (21327) Duyuruldu – Tasarımcılarından Özel Bilgiler İle

,

Bu yılın üçüncü Ideas seti 21327 Daktilo duyuruldu. İlk bakışta, 21323 Kuyruklu Piyano setinin daktilo versiyonu olarak anlatabileceğimiz bu set, çok benzer bir şekilde, çalışabilen bir daktilo olarak karşımıza çıkıyor.

Bu seti, geçtiğimiz haftalarda, RLFM Günleri’nde bizzat tasarımcılarından dinleme fırsatı bulduk.  Özellikle de setin yapısı itibariyle merak ettiğiniz çok konu olabileceği için daha fazla lafı uzatmadan, dünyada sadece birkaç seçkin kanalda bulabileceğiniz bu özel bilgilere gelin Türkçe olarak bakalım:

 • Lisanslı bir tasarım olmadığı için doğrudan bilindik bir daktilonun yeniden tasarımı değil. Döneminin (kabaca 1930’ların) mekanik daktilolarından esintiler barındıran bir set.
 • Set mekanik daktiloları temsil ettiği için içerisinde herhangi bir Powered Up bileşeni barındırmıyor. Ölçek itibariyle de mekanizması zaten böyle bir sistemi kaldıracak yere sahip değil. Daha çok portatif bir daktiloyu simgeleyecek şekilde tasarlanmış, hatta bu yüzden sayı tuşları da içermiyor.
 • Setin tüm tuşları gerçekten çalışıyor ve shift tuşları haricindeki tüm tuşlar, daktilonun kafasının oynatıyor ve her bir tuşa basışta şaryo otomatik olarak ilerliyor. Sonrasında yine gerçek bir daktilo gibi şaryoyu başa alabiliyorsunuz.
 • Her harfe bastığınızda aynı kafa parçası hareket ediyor. Tabii bu yüzden yüzde yüz gerçek bir daktilo deneyimi söz konusu değil.
 • A5 boyutunda kağıt alabilen daktilonun silindiri de gerçek bir silindir gibi hareket edebiliyor.
 • Set, dışarıdan bir LEGO System seti gibi görünse de içerisinde oldukça büyük ve karmaşık bir Technic mekanizması yer alıyor. Bu set, piyano ile kıyaslanamayacak kadar Technic ağırlıklı. Seti alırken daha çok bir Technic seti aldığınızı varsayabilirsiniz.
 • Setin içerisinden, 43 farklı dilde, LEGO’nun sahibi Kristiansen ailesinin en son temsilcisi ve LEGO’nun mevcut başkanı Thomas Kirk Kristiansen‘in LEGO hayranlarına yazdığı bir mektup çıkıyor.
 • Daktilonun harf parçalaları baskılı; fakat markasını simgeleyen “System” logoları sticker’lardan oluşuyor. Harfler ise özel bir font kullanmıyor, bu sete özel bir harf tasarımı yapılmış.
 • Bunların yanı sıra, setin içerisinde, kumaş bir siyah-kırmızı şerit parçası, çok sayıda parlak parça ve kum yeşili (sand green) renginde ilk defa bu sette gördüğümüz yeni parçalar yer alıyor.
 • Kum yeşili rengi seçilmeden önceyse, gri, siyah, bordo gibi renkler değerlendirilmiş; fakat kum yeşili, bu renklere kıyasla daha canlı olduğu halde çok da canlı olmadığı için, hayran tasarımcısının da görüşleri alınarak seçilmiş. Daha canlı renkler, 80’lerin daktilolarını temsil edeceği için tercih edilmemiş.
 • Setin tasarımında bazı yerlerde bilinçli olarak, LEGO marka kimliğinin bir parçası olduğu için LEGO çıkıntıları (stud’lar) bırakılmış. Bunların bazılarını kapatmak da çok kolay.
 • Ve belki de en önemli sorunun cevabı ise hayır, bu set, 10185 Green Grocer için gerekli olan 1×8 kum yeşili brick’ten içermiyor. İçerdiği en yakın parça 1×6 brick.
İlginizi Çekebilir:  Yaratıcısından LEGO Ideas Pop-Up Book (21315) Mod'ları

 

1 Temmuz’da piyasaya sürülecek (ülkemize biraz gecikmeli gelebilir) ve tahmini Türkiye fiyatı 2099,90 TL (İkinci yarı yıl dönemine geldiği için tabii fiyatta değişiklikler olabilir, ama umarız olmaz), Amerika fiyatı $199,99 ve Avrupa fiyatı €199,99 olacak 2.079 parçalık bu setin resmi ürün görsellerini ve orijinal basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

 

21327 LEGO Ideas Typewriter Basın Bülteni

THE LEGO GROUP REVEALS ELEGANT NEW TYPEWRITER
SET BASED ON WINNING FAN DESIGN

The LEGO Group has revealed the new LEGO® Ideas Typewriter set which is set to delight the most seasoned wordsmiths and fans of all things vintage. Designed by LEGO fan, Steve Guinness from Chester, UK, as part of the LEGO® Ideas platform, the LEGO Ideas Typewriter is based on a contemporary typewriter model of a bygone era, including the one used by LEGO Group founder Ole Kirk Christiansen.

Intricately designed to mirror the function and tactility of a classic typewriter, the LEGO Ideas Typewriter features a center typebar that rises each time a letter key is pressed, linked to the carriage which moves across as you type, as well as a platen roller that real paper can be fed into.

In a fitting nod to the lost art of letter writing, the premium quality LEGO Typewriter set also comes with a letter written and signed by Thomas Kirk Kristiansen, chairman of the LEGO Group and a fourth-generation member of the family which still privately owns the business to this day.

İlginizi Çekebilir:  Gelecekteki LEGO Star Wars UCS Setlerinden Birini Oylarınız ile Siz Seçin

The original concept for the typewriter came through LEGO fan Steve Guinness’ submission to the LEGO Ideas platform, a LEGO initiative that takes new ideas that have been imagined and voted for by fans and turns them into reality.   Discussing his idea, Steve said: “I wanted to create something totally different from anything that LEGO has ever done before and showcase that you really can make anything out of LEGO. I bought a vintage typewriter for my research and then played around with bricks and the mechanism until I was happy with the design.  I hope it will bring nostalgia to adult fans like me, and wonder and curiosity to younger fans who might not have ever seen a real typewriter!”

While the concept of the typewriter dates back to the early 18th Century, Steve’s design, and the LEGO design team’s development of it, captures the styling cues of the modern 20th century typewriters, which still have a cult following today.

Federico Begher, VP of Global Marketing at LEGO Group commented: “It’s not hard to see why the vintage typewriter has such enduring appeal, and Steve’s incredible replica is a thoroughly worthy LEGO Ideas success story.

“For many, the escape from the connected world to the simplicity of the typewriter is a similar experience to the mindful process of building with LEGO bricks. Here, we have a LEGO set that combines these two worlds seamlessly and like its real-life counterparts, is something LEGO fans will be proud to display in their homes.”