LEGO DUPLO Set İncelemesi: 10943 Mutlu Çocukluk Anıları

,

Bugün yine bir DUPLO seti ile karşınızdayız. Bugünkü incelememizin konusu, fiyatına göre parça sayısı çok iyi olsa da çok popüler olmayan bir set olan 10943 Happy Childhood Moments (Mutlu Çocukluk Anıları) seti olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 899,90 TL, Amerika fiyatı $99,99 ve Avrupa fiyatı €99,99 olan bu 2 yaş ve üstü set, 227 DUPLO parçasından oluşuyor. Fiyat/parça oranı 10887 Yaratıcı Eğlence seti haricinde neredeyse tüm DUPLO setlerinden daha iyi durumda olması, fiyatı pahalı bile görünse de tek bir DUPLO seti ile birçok farklı çeşitlilikte parçaya ve figüre erişim sağlaması nedeniyle bu seti ön plana çıkarıyor.

Bu sete özel baskılı parçaların yanı sıra, bazı parçaları yeni renklerinde görüyoruz. Özellikle de 2x3x2 eğimli parça klasik bir DUPLO parçası olsa da ilk defa siyah olarak karşımıza çıkıyor.

Baskılı parçaların bir kısmı Çin kültürüne özgü olmakla birlikte zaten hedef yaş grubu için içerik olarak çok da önem teşkil etmeyecektir ve oynanabilirliğe katkıda bulunacaktır. Üzerindeki yazılar iyi dilekler içeren ve şans getirdiğine inanılan metinler diyebiliriz.

 

Bu sette, çok sayıda kumaş parça da görüyoruz. Duyusal gelişim açısından da önemli olan bu parçaların desenleri de çok şirin. Kırmızı kağıt parçalar ise Çin kültürüne özgü kırmızı zarflar. Bayramlar, törenler ve yeni doğum gibi kutlamalarda bizim altın ve para takdim etme geleneğimize çok benzer bir şekilde bu zarfların içerisine para konuluyor ve zarflar ev sahibine ve çocuklara sunuluyor. Kağıt dokusu itibariyle duyusal olarak da farklı bir parça olarak karşımıza çıkıyor.

 

Figürler

Setin içerisinden, tam yedi figür çıkıyor ve her yaş grubu ve cinsiyetten figürler içermesi çeşitlilik itibariyle takdire şayan. Bu figürlerin iki önemli farkı ise bazılarının Çin kültürüne özgü kıyafetlerinin olması ve yüzlerinin de bu kültüre daha yakın bir tasarıma sahip olması.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21326 WINNIE THE POOH

 

Tamamlanmış Model

Bu setin en önemli artılarından biri iki ayrı farklı temalı model yapılabiliyor olması. Bu da setin değerini önemli ölçüde artıran ve setin Çin Yeni Yılı temalı olması nedeniyle çekincesi olanlar için seti alma konusunda teşvik edici oluyor. İki modelin de yapım süreci ve bitmiş modelleri az çok benzer bir yapıya sahip. Çok parçalı bir DUPLO seti olduğu için LEGO System setlerine benzeyen bir yapım kılavuzu var. Özellikle setin minimum yaş grubu olan 2 yaş için, destek almadan, sabırla baştan sona inşa etmek, ebeveyn desteği olmadan pek kolay olmayacaktır.

 

A modeli, bir Çin Yeni Yılı evi. Tabii 10929 Modüler Oyun Evi setindeki gibi bir ev formunda olmasa da bir evin tüm odalarını çok çeşitli aksesuarlarla birlikte içeriyor.

 

Oturma odası, banyo ve mutfak/yatak odası şeklinde üç modülden oluşan ev, çatıları ve fenerleri ile Çin kültürünü yansıtıyor.

 

Ana modüllerin yanında, küçük bir kaydırak ve başta ejderha desenli sallanan at olmak üzere, çok sayıda yemek aksesuarı yer alıyor. Tabii yemeklerin tamamı da yine Çin mutfağına özel. Yine de Çin kültürüne bağlı kalmadan, çok farklı aile hikayesini canlandırabilirsiniz.

 

B modeli olan anaokulu ise, Çin alfabesi baskılı bazı parçalar dışında kültürel olarak daha nötr olduğu için en az A modeli kadar ilginizi çekecektir. Yine tabii bir çok farklı okul hikayesini canlandırabileceğiniz kadar detay içeriyor.

İlginizi Çekebilir:  Yaz 2019 LEGO DUPLO Set Görselleri

Banyo modülü, kullanılan parçalar itibariyle A modelindeki banyo modülüne benzese de küvet olmaması gibi farklar var. Yatak odası modülü de tam olarak bir anaokulundan beklenecek bir tasarıma sahip.

 

Ana anaokul modülü ise A modelinin ana modülüne göre biraz daha az kapsamlı ve tek katlı. Zaten B modelini yaptığınızda hatrı sayılır miktarda parça artıyor.

 

Bu modüllerin yanı sıra, daha küçük çaplı park ve mutfak modülleri ve masa yer alıyor. A modeline kıyasla biraz daha dağınık olması bir eksi olarak nitelendirilebilir. Elde kalan parçaların değerlendirilmesine odaklanılmış gibi. Yine de oynanabilirliği ve sergilenebilirliği A modeli kadar iyi.

 

Genel Değerlendirme

İlk bakışta çok dikkat çekmese de olabilecek her açıdan çok başarılı bir DUPLO seti karşımıza çıkıyor. Bulunduğu fiyat noktası yüksek olsa da karşılığında sundukları her açıdan fazla.

İki model birden yapılabilmesi, modellerin detaylı olması, bu sete özel baskılı ve kumaş parçalar ve de figür çeşitliliği gibi birçok alanda artı puan alan bu set, tek bir DUPLO seti ile yetinmek isteyecek ebeveynler için de kurtarıcı olacaktır.Çin kültürü ile ilgili özel tasarımlar içerse de bunlar, setin oynanabilirliğini olumsuz etkilemiyor. Böyle bir çekinceniz varsa da B modeli bu çekinceleri giderecek kadar iyi bir deneyim sunuyor.

Bu açıdan, bu seti, ev temalı DUPLO seti arayan ve bütçe kısıtı olmayan herkese, cinsiyet fark etmeksizin tavsiye edebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.