LEGO ICONS Set İncelemesi: 10302 Optimus Prime

,

Bugünkü incelememizin konusu, yılın sürprizi olarak niteleyebileceğimiz 10302 Optimus Prime olacak; zira yıllardır LEGO ve Transformers hayranlarının hayallerini süsleyen, parçaları bozmadan dönüşebilen bir LEGO Transformers modeli, Transformers’ın LEGO’nun en büyük rakiplerinden biri olan Hasbro’ya ait bir fikri mülk olması nedeniyle çok uzak bir hayal gibi görünüyordu.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 2999,90 TL, Amerika fiyatı $179,99 ve Avrupa fiyatı €169,99 olan bu set, 1508 parçadan oluşuyor.

Her ne kadar ilk bakışta fiyatı çok pahalı gibi görünmese de fiyatına göre parça sayısı az ve içerisinde hiç minfigür de yer almıyor. Lisans maliyetlerinin fiyata yansıdığını görmek mümkün. Çok az sayıda sticker yer alıyor ve de Autobot logosunun yer aldığı parçalar baskılı tasarlanmış.

Setin inşa deneyimi, NINJAGO ve Monkie Kid’de görebileceğimiz benzeri LEGO robotlarına yakın. Sıkıcı değil ama farklı bir deneyim de sunmuyor. Örneğin Voltron setinin birleşebiliyor olması farklı bir inşa deneyimi sunmasına olanak sağlarken, Optimus Prime setinin dönüşebiliyor olması, inşa deneyimine bir heyecan katmıyor. Voltron’dakine benzer bir bağlantı sürecine sahip.

Asıl sorun ise ne yazık ki modelin Voltron kadar stabil olmaması. Dönüşebilmesi için bazı noktalar daha zayıf kalmış. Bununla birlikte, hareketlilikten pek feragat edilmemiş, kol, bilek, vb. bağlantı noktaları esnek hareket kabiliyetlerine sahip.

 

Tamamlanmış Model

Karşımızda robot olarak, aslına oldukça sadık bir G1 Optimus Prime çıkıyor. LEGO parçaları ile modelin iyi yorumlandığını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21328 SEINFELD

 

Dönüşümü oldukça eğlenceli, modeli herhangi bir şekilde parçalamadan (sadece ön bloğu değiştirebiliyorsunuz ama çok kritik değil) aynı bir Transformers figüründe olduğu gibi iki yönlü dönüştürebiliyorsunuz. Tabii bunda Optimus Prime’ın diğer birçok Autobot’a göre nispeten kolay dönüşebilen bir tasarıma sahip olmasının da payı var.

 

Yine de set yoğun bir şekilde oynanabilecek kadar stabil değil, modeli özellikle tam da bel bölgesinden kırmanız çok olası. Robot olarak sergilerken doğru açıyı denk getiremezseniz üst gövdesinin ağırlığı fazla geliyor ve hemen devriliyor. Özellikle de aksesuarlarıyla birlikte eğreti bir pozda durmadan sabit kalması zor oluyor.

 

Tır modu daha oynanabilir olmakla birlikte, aynı Transformers figürlerinde olduğu gibi, sergileme açısından yakından bakıldığında bazı detaylardaki eksikler göze çarpıyor.

 

Önden aslına sadık görünürken, dönüşebilmesi için gerekli hareket noktaları açıkta kaldığı için arkadan biraz karmaşık görünüyor.

 

Arka görünüşünü toparlaması için de çok bilinen bir aksesuar olmayan jetpack tercih edilmiş.

 

Jetpack haricinde, ikonik ek aksesuarıyla geliyor; fakat zaten stabilite sorunu olan modelin eline ek bir ağırlık taktığınızda devirmeden tutmak iyice zor oluyor. Bu açıdan aksesuarlar çevresinde sergilemeye daha uygun ama bir taraftan da kalabalık yapıyor.

 

Genel Değerlendirme

10302 seti, Transformers ya da benzeri LEGO robot/mech tasarımlarının hayranları ya da G1 Transformers ile nostalji yaşamak isteyenlerin koleksiyonlarına katmak isteyeceği bir set olurken, bu fiyat noktasında çok sayıda ve çoğunluğu da daha cazip olan yetişkin seti olması itibariyle daha geniş bir kitleye ulaşması zor görünüyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert WINTER VILLAGE FIRE STATION (10263) Seti Duyuruldu

Yine de merakla acaba diğer Transformer’ları da görür müyüz diye bekliyoruz; zira tasarımsal olarak Optimus Prime nispeten kolay kalıyor.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.