LEGO Creator Set İncelemesi: 31131 Şehir Merkezi Makarna Dükkanı

,

Bugünkü incelememizin konusu, Creator 3-in-1 temasından, “modüler setlere düşük maliyetli alternatifler” olarak niteleyebileceğimiz setlerden 31131 Şehir Merkezi Makarna Dükkanı (Downtown Noodle Shop) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 699,90 TL, Amerika fiyatı $44,99 ve Avrupa fiyatı €44,99 olan bu set, 569 parçadan oluşuyor. Fiyatına göre makul bir set olmakla birlikte, benzerlerine göre biraz daha kırpılmış olacağını öngörebiliriz.

Setin içerisinden makul ölçülerde sticker çıkıyor ama Creator 3-in-1 setlerinde sticker görmeye pek alışkın değiliz. Bir de bu sticker’ların çoğu Çin temalı olduğu için kullanım alanı bir miktar kısıtlanıyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinde bir şef ve elindeki chopstick’lerden ötürü müşteri olduğunu düşündüğümüz müşteri minifigürü yer alıyor. Minifigürlerin çok özel bir tasarımı ve baskısı olmamakla birlikte, müşteri minifigürünün bir işitme cihazına sahip olması çeşitlilik açısından dikkat çekici bir nokta.

 

Setin fiyat noktasında göre minifigür sayısı uygun olsa da oynanabilirlik açısından biraz yetersiz hissettiriyor; zira şef minifigürü ile hikaye anlatımı ister istemez biraz daha kısıtlı oluyor.

 

Tamamlanmış Model

Tamamlanmış model, ilk katta Noodle dükkanı, ikinci katta bir ev ve en üstte bir terastan oluşuyor. Köşeden açılır haldeyken, arada bir de sokak lambası ve tabelası yer alıyor.

Özellikle açık haldeyken, modelin beklediğimize büyük göründüğünü söyleyebiliriz.

 

Binaya geçmeden önce yan modelleri inceleyecek olursak, dondurma arabası ve Creator setlerinde görmeye alıştığımız tarzda yapım parçalarından oluşan bir köpek yer alıyor. Dondurma arabasının tepesindeki dondurma şirin görünse de arabanın kendisi çok alçak ve sanki fazla parçaları kullanacak bir yer olsun diye biraz zorlama yapılmış.

İlginizi Çekebilir:  LEGO CITY Set İncelemesi: 60233 DONUT SHOP OPENING

 

İlk katta, ön tarafı açık bir oturma alanı ve merdivenin altına kalan küçük bir mutfak yer alıyor. Oturma alanının açık tutulması parçadan tasarruf sağlamış; fakat tercih edilen merdiven tasarımı hem ön cephede hem de arka cephede modelin boyutuna göre çok fazla yer kaplıyor ve önden biraz eğreti duruyor.

İkinci katta yer alan ev ise küçük ama keyifli detaylar barındırıyor.

 

Dış cephedeki noodle tabelası ise oldukça yaratıcı bir şekilde oluşturulmuş.

Çatıda ise minik bir ağaç ve anten var. Bu seti benzeri Creator setlerinden ayıran özelliği ise çatıya kadar kesintisiz erişim olması. Genellikle bu boyutlardaki setlerde modüler binalarda olduğunun aksine her kata çıkmayı sağlayacak bir merdiven ya da asansör yer almıyor, o yüzden bu tasarım biraz sürpriz oldu diyebiliriz.

 

Kapalı halde ise modelin küçülmesinden daha çok dış tasarımının biraz şekilsiz hale gelmesi dikkat çekiyor. Bu haldeyken iç tasarımı tamamlanıyor; ama oynamak mümkün olmuyor.

 

İkinci model ise dar bir alanda, gazete dükkanı, bisiklet tamir atölyesi ve bir resim stüdyosu içeriyor. Bu model, tek başına ana model olabilecek detayda ve kesinlikle “zorlama üçüncü model” olmamış.

 

Üçüncü model ise bir atari salonu. Az parçayla çok fazla detay içeren bu modelin çatısındaki simge başarılı bir şekilde tasarlanmış.

 

Genel Değerlendirme

31131 Fiyatına göre oldukça büyük boyutlu ve hem sergilenebilirliği hem de oynanabilirliği tatmin edici bir set olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki minifigürler ve tasarım detayları anlamında iyileştirmeler söz konusu olabilir ama zaten o döngüye girdiğinizde ancak modüler binalardan çıkabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DISNEY Set İncelemesi: 71044 DISNEY TRAIN & STATION

İkincil modellerinin de keyifli olması itibariyle, hem hedef yaş grubuna hem de yetişkinlere, şehir kursun kurmasın, tavsiye edebileceğimiz küçük bir set diyebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.