LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 75968 4 Privet Drive

,

Bugünkü incelememizin konusu, Haziran ayında piyasaya sürülen 2020 Harry Potter setlerinden 4 Privet Drive (75968 – 4 Privet Yolu) olacak.

Bu setin ilgi çeken tarafı, Harry Potter hayranları için bu yılın bir diğer ev seti olan 75980 Attack on the Burrow setine göre daha ulaşılabilir olması ve Harry Potter hayranı olmayan LEGOseverlerin de ilgisini çekebilecek şekilde geniş cepheli bir ev ve farklı bir tarzda araba sunması.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 599,90 TL, Amerika fiyatı $69,99 ve Avrupa fiyatı €69,99 olan bu set, 797 parçadan oluşuyor. Setin içerisindeki asıl özel parçaları ise minifigürler oluşturuyor, bunun dışında çok fazla özel parça yer almıyor. Harry Potter setlerinin genel sıkıntısı olan sticker’lar ise bu sette daha makul seviyede ve kullanım alanları yerinde.

Setin ilk bakışta eleştiriye açık bir noktası ise daha yeni yeni piyasadan tam anlamıyla kalkan 75953 Whomping Willow (Şamarcı Söğüt) setindekinden çok da farklı görünmeyen bir Ford Anglia modeli içermesi. Bir modelin bu kadar kısa sürede kendini tekrar etmesi çok da alıştığımız bir durum değil.

 

Minifigürler

Setin içerisinde Harry Potter, Ron, Dobby ve Dursley ailesinin minifigürleri yer alıyor.

Öncelikle, Dursley ailesinin minifigürlerine bakalım; zira arkalı önlü baskılı gövde ve kafa parçaları bu sete özel olmasıyla dikkat çekiyor. Özellikle de Petunia’nın gövdesinin kapsamlı baskısını başka minifigürlerde de kullanmak istemeniz olası.

 

Harry ve Ron’un minifigürleri ise çok da özel değil ve hatta bacakları bile oynamıyor. Bu yüzden de Dursley minifigürleri yanında zayıf kalıyor. En azından Ron yerine Fred ve George olması iyi olabilirdi. Dobby ise Harry Potter minifigürleri seri 1‘deki kafa parçasının aynısını kullansa da daha farklı bir yüz baskısına sahip olması ile ayrışıyor.

 

Minifigürlerin tamamı ikinci bir yüz ifadesine de sahip ve bu durum oynanabilirliğe olumlu katkıda bulunuyor.

 

Setin içerisinde aynı zamanda, “ilk filmin açılış sahnesi”, bu yılın kanatları açık yeni Hedwig’i ve ikinci filmdeki uçan pasta yer alıyor. Küçük ama Harry Potter hayranlarını sevindirecek önemli detaylar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Set İnşa Deneyimi

Setin inşa zorluğu benzer yaş grubundaki bir Creator setine yakın seviyede olsa da parçaların numaralandırılmış beş poşette gelmesi inşa sürecini oldukça hızlandırıyor. İlk dört poşette evi inşa ederken, son poşette mavi Ford Anglia’yı inşa ediyorsunuz. Genellikle bu yan modeller ilk poşette olurken burada farklı bir deneyim tercih edilmiş.

Evin arkası tamamen açık olduğu için herhangi bir modüler yapı olmadan, önce alt katı ve sonra da üst katı inşa ediyorsunuz. Set farklı bir yapım tekniği barındırmıyor, bu açıdan oldukça standart bir ev inşa ediyorsunuz. Tek farkı evin renginin LEGO evlerinde pek yaygın olmayan bir renk paleti kullanması.

İlginizi Çekebilir:  LEGO CITY Set İncelemesi: 60193 Kutup Hava Nakliyesi - Videolu

Modüler olarak nitelendirebileceğimiz tek yapı ise ilk kitapta Harry’nin kaldığı merdiven altı odasına erişim sağlayan yan kapı.

 

Şöminenin içerisinde yazının ilerleyen kısımlarında değineceğimiz bir oynanabilirlik özelliği için ufak bir Technic mekanizması yer alıyor. Bu mekanizmayı, inşa ederken bile sırıtan siyah bir çark ile kontrol ediyorsunuz.

 

Tamamlanmış Model

Tamamlanmış model, ön cepheden her şeyiyle tam bir ev görüntüsünde. Aslına sadakat konusunda da büyük ölçüde başarılı. Kısıtlı alanda evin önündeki yeşillikler bile yeterli ölçüde temsil edilmiş. Çatı ise yine çok sık görmediğimiz bir teknikle aslına sadık olarak oluşturulmuş.

İlk kitaptaki gibi her delikten giren davet mektupları, kapının sticker’ları ile çok güzel resmedilmiş. Genellikle sticker’ları sevmesek de doğru kullanıldıklarında iyi sonuçlar verdiklerini kabul etmek lazım.

 

Evin arka tarafı ise hem oynanabilirlik hem de parça sayısını düşük tutmak adına pek detaylı değil. Bununla birlikte odalar oynanabilirlik ve inşa deneyimi açısından yeterli seviyede eşya barındırıyor.

 

Yandan bakıldığında da evin çok derin olmadığı belli oluyor; fakat bu bir sorun teşkil etmiyor. Bu cepheden, lambayı kullanarak merdiven altındaki odaya erişmek için kapağı açabiliyorsunuz. Bu odaya aynı zamanda evin içerisindeki kapıdan erişmek de mümkün.

 

Aslına sadakat konusunda da evin hem ilk hem de ikinci kitabı baz aldığını söyleyebiliriz; zira hem Harry’nin ilk kitaptaki merdiven altı odası, hem de ikinci kitaptaki yatak odası yer alıyor. Aynı şekilde, hem ilk kitaptaki mektuplar hem de ikinci kitaptaki pasta ve Dobby yer alıyor.

Merdiven altı odası sadece bir minifigürün sığabileceği boyutta olsa da Harry’nin oyuncaklarının olduğu rafta yine sticker’ların başarılı bir kullanım örneğini görüyoruz.

 

Evin diğer cephesi ise Harry’nin ikinci kitaptaki odasının demirlerle kaplı penceresini içeriyor. Şöminedeki mekanizma nedeniyle set bu cepheden pek sergileme amaçlı değil.

 

Son olarak, sette yeni bir Ford Anglia modeli yer alıyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, ilk bakışta 75953 Whomping Willow (Şamarcı Söğüt) setindekinden çok da farklı görünmeyen bu modeli yan yana koyup karşılaştırdığımızda gerçekten de neredeyse hi. fark göremiyoruz. Aşağıdaki görsellerde, otomobilin eskisini solda, yenisini sağda görebilirsiniz. Tasarımdaki en önemli farkın, kelebek camlarının tasarımının sticker’lar ile yapılması olduğunu görüyoruz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Modüler Hogwarts Setleri: 2023 Öncesi Son Durum

Her ne kadar aslına sadakat anlamında otomobilin bulunması önemli bir detay olsa da aynı modelin bu kadar yakın zamanda kendisini tekrar etmemesini tercih ederdik.

 

Tabii bu set sadece sergileme amaçlı olmadığı için oynanabilirlik özellikleriyle de ön plana çıkıyor ve setteki diğer özellikler gibi ilk ilki kitabı kapsayacak iki ayrı oynanabilirlik özelliği içeriyor.

Harry Potter ve Felsefe Taşı filmindeki şömineden yağan mektupları, basit bir Technic mekanizması ile düşen üç mektup parçası ile canlandırabiliyorsunuz. Harry Potter ve Sırlar Odası’ndaki evden kaçış sahnesini ise arabanın arkasında yer alan zinciri pencereye takarak ve arabayı çekerek canlandırabilirsiniz. Burada, çoğunlukla LEGO City polis setlerinde gördüğümüz ve hırsızların kullandığı, artık standart sayılabilecek kapı/cam indirme tekniği kullanılıyor. Tabii bu nedenle de bu pencere biraz hassas, dokununca da devrilebiliyor.

Bu ikinci özellik yetişkinlerin çok ilgisini çekmeyecek olsa da ilk özellik çok basit olmasına rağmen yetişkinler için bile eğlenceli olabiliyor. Bununla birlikte, her ikisi de setin hedef yaş grubu için önemli ölçüde değer katan özellikler.

Aşağıdaki videoda, bu özellikleri canlı olarak görebilirsiniz:

 

Genel Değerlendirme

Yeni nesil Harry Potter setlerinin tam anlamıyla bir model olanlarının fiyatları biraz yüksek olabiliyor. 4 Privet Drive ise bulunduğu fiyat noktasında, ev ve arabayla birlikte tümüyle sergilenebilir ve oynanabilir bir model sunmasıyla oldukça tatmin edici.

Setin en önemli noktalarından biri ise, Harry Potter hayranı olmasanız bile setin hem model, hem inşa deneyimi hem de oynanabilirlik anlamında memnun kalabileceğiniz bir set olması. Özellikle de şehriniz için 6 çıkıntı genişliğinde ve alışılageldik City otomobillerinden farklı bir tasarıma sahip bir otomobil ve aynı şekilde farklı bir mimariye sahip bir ev eklemek isterseniz, bu seti rahatlıkla almayı düşünebilirsiniz.

Özellikle Harry Potter koleksiyonerleri için ise setin eksi bir yönü, kendini çok yakın zamanda tekrar eden Ford Anglia modeli oluyor. Oynanabilirlik anlamında önemli bir yere sahip olsa da neredeyse aynı tasarıma sahip bir otomobilin daha piyasadan tam anlamıyla kalkmamış başka bir sette de bulunması nedeniyle bu setin fiyatını biraz gereksiz artıran bir unsur olarak öne çıkıyor.

Yine de herkese tavsiye edebileceğimiz bu set, özellikle bu yılın ikinci yarısındaki City setleri “şehir hayatı” anlamında zayıf olduğu için City seti almayı düşünenler için de makul bir seçenek olabilir.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.