LEGO MINIFIGURES Harry Potter ve Fantastik Canavarlar Minifigürleri Nasıl Bulunur ve Paket Hissetme Rehberi

,

Bu yıl minifigür koleksiyonları açısından yine yoğun geçiyor. Nispeten kolay ayırt edebildiğimiz ve daha önceki paket hissetme rehberimize konu olan LEGO Minifigures Seri 18’in ardından gelen Unikitty serisi ayırt edilemezliğiyle bizi çok zorlamış; fakat yeni açılmış kutudaki yerlerini baz alarak ve biraz da değişim yaparak onları da tamamlamayı başarmıştık.

Sıradaki minifigür koleksiyonumuz ise, daha önce duyurusunu paylaşmış olduğumuz ve 4 Ağustos itibariyle LEGO Store’larda satışına başlanmış olan LEGO Wizarding World Harry Potter and Fantastic Beasts (Fantastik Canavarlar) Collectible Minifigures Seri 1 oldu.

Minifigürlerin piyasaya çıkışının hemen ertesi gününde, minifigürleri kapalı paketler içinde ayırt etmenize olanak sağlayacak rehberimizi, Türkiye’de ilk ve tek olarak heyecanla sizlerle paylaşıyoruz. Bu rehberin, Harry Potter minifigürleri nasıl bulunur sorularına cevap olacağını umuyoruz. Biz aynı günde, hiç aynı minifigüre rastlamadan, 22+1’de 22+1 şeklinde başarıyla seriyi tamamladık, darısı herkesin başına. :)

 

LEGO Harry Potter ve Fantastic Beasts Minifigür Serisi Hakkında Genel Bilgiler

71022 kodu ile satışa sürülmüş olan bu seri, geçmiştekilerden farklı olarak 16 Harry Potter ve 6 tane de Fantastic Beasts karakteri olmak üzere 22 farklı minifigür içeriyor. Tekli minifigür paketinin Amerika fiyatı $3,99, Avrupa fiyatı €3,99 iken, Türkiye’de LEGO bize güzel bir jest yaparak bu fiyatı 14,90 TL olarak belirlemiş. (Not: Seri 18’in yurtdışı fiyatları $3,49/€3,49 idi, bu serinin lisanslı bir ürün olması nedeniyle fikri mülk için ek bir maliyet de söz konusu.)

Serideki minifigür sayısının artmasına rağmen; bir kutuda halen 60 adet minifigür yer aldığı için bulmak biraz daha zorlu hale gelmiş durumda. Aşağıda detaylarına değineceğimiz üzere, bir kutunun içerisinde bazı minifigürlerden sadece 2 adet var ve yine Seri 18’deki Polis Minifigürü gibi, “chase” tabir edilen, her kutuda sadece bir adet olan bir minifigür de var.

Bu seferki tekli minifigürümüz, Fantastic Beasts serisinin kötü adamı Grindelwald’ın çok özlü iksir (polyjuice potion) içerek kimliğine büründüğü Percivial Graves’in minifigürü. Kendisi için Polis Minifigürü gibi ayrı bir yazımız da olacak.

Çok özlü iksir detayından niye söz ettim derseniz; bu serideki iki minifigürde (Percivial Graves ve Deli-Göz Moody), iki adet saç parçası ve iki tarafında farklı karakterlerin yüzü olan bir kafa parçası yer alıyor ve bu minifigürler, çok özlü iksir içerek kimlik değiştiren karakterin hem kendi kimliğini hem de dönüştüğü kimliği temsil edebiliyor. Eğer ağır koleksiyoncuysanız ve her iki karakter kombinasyonunu da sergilemek isterseniz, bulmanız gereken minifigür sayısı 24’e çıkıyor ve en zorlu kısmı da bunlardan birinin her kutuda sadece bir tane bulunması.

Kutuda tek olan ve Grindelwald’a dönüşebilen Percivial Graves minifigürü

 

Biz de bu sebepten ötürü takım olarak çalışarak minifigürler çıktığı gibi aynı anda hem Kanyon hem de Hilltown LEGO Store’daydık; yeni ürünlerin ne zaman geleceğini öğrenmek için LEGO Store’un resmi Instagram hesabını yakın takip etmek faydalı oluyor. Tabii Instagram’a yolunuz düşmüşken @brick.tr hesabımızı da takip ederseniz seviniriz.

Bir diğer nokta da bu yıl ilk defa çıkan yeni asa parçaları. Bu parçalar neredeyse tüm minifigürlerde yer alıyor ve üretim prosesi nedeniyle her paketten aşağıda gördüğünüz şekilde iki asa çıkıyor. Bu nedenle paketleri hissederken, bu parçayı hissettiğinizde çoğunlukla dikkate almayın.

2018’in yeni Harry Potter asa parçaları

 

Ve yine geldik işin en heyecanlı kısmına:

 

LEGO Harry Potter ve Fantastic Beasts Minifigür Resimleri, Hissetme Rehberi ve Kutu içi Paket Sayıları

1. Harry Potter (Okul Kıyafetli):

Bir kutuda 3 adet var.

Baykuşu ayırt etmesi çok zor olmasa da Cho Chang’de de bir baykuş olması nedeniyle Harry olduğundan emin olmak için baykuşu bulduktan sonra kısa saç parçasını hissetmeye çalışın.

 

2. Hermione Granger:

Bir kutuda 3 adet var.

Sert plastikten yapılan kedinin özellikle de kuyruğunu hissetmek kolay. Uzun saç parçası da tek başına yetmese bile yardımcı olacaktır.

 

3. Ron Weasley:

Bir kutuda 3 adet var.

Farenin küçük boyutu nedeniyle ayırt etmesi biraz zor; fakat başka bir aksesuar bulunmaması nedeniyle tek seçeneğimiz de bu oluyor. Küçük ve bir ucu sivri olan bir nesneye odaklanın ve paketin içinde başka bir özel aksesuar olmaması ile doğrulayın.

 

4. Draco Malfoy:

Bir kutuda 3 adet var.

Süpürgenin uzun çubuğunu hissetmesi oldukça kolay. Mad-Eye Moody’de de uzun bir çubuk olması nedeniyle, süpürgenin çalı kısmını hissetmeye dikkat edin. Snitch’in şekli özel olduğu için onunla da doğrulayabilirsiniz.

 

5. Luna Lovegood:

Bir kutuda 2 adet var.

2×3 boyutunda olan Quibbler (Dırdırcı), bu minifigüre özel olduğu için ayırt etmesi kolay. Yine de Newt ve Kowalski’nin çanta parçaları ve Dobby’nin kitabı ile karıştırmamak için arkasında iki tane ters tuğla çıkıntısı olmasına dikkat edin. Çantası nispeten yumuşak olduğu için hissetmesi zor ama denk gelirseniz özel şekli itibariyle emin olabilirsiniz.

 

6. Neville Longbottom:

Bir kutuda 3 adet var.

Çok fazla aksesuarı olması itibariyle hissetmesi kolay olanlardan. Saksı ilk bakışta kafayı andırsa da daha büyük ve geniş bir boşluğu var. Adamotunun sert plastikten yapılma sapı da farklı şekliyle hissedilebilir.

 

7. Cho Chang:

Bir kutuda 3 adet var.

Baykuşu ayırt etmesi çok zor olmasa da okul kıyafetli Harry’de de bir baykuş olması nedeniyle Cho olduğundan emin olmak için baykuşu bulduktan sonra uzun ve yumuşak plastikten yapılmış saç parçasını hissetmeye çalışın. Saç parçası diğer uzun saç parçalarına kıyasla daha yumuşak.

 

8. Dean Thomas:

Bir kutuda 3 adet var.

Çubuk ve bayrağı hissetmesi kolay. Çubuk, diğer uzun çubuklara göre daha kısa ve tamamen düz, herhangi bir çıkıntısı yok. 2×2 boyutunda olan bayrağın ise ucundaki klipslerini hissederek emin olabilirsiniz.

 

9. Lord Voldemort:

Bir kutuda 3 adet var.

LEGO System’e uymayan bir yapıda olan yılan, sert bir plastikten oluşuyor ve hissetmesi oldukça kolay. Sadece üç minifigürde etek olduğu için etek parçasını hissetmek de yardımcı olacaktır.

 

10. Dobby:

Bir kutuda 3 adet var.

Kafasını, kitabı ya da 1×2 çorap parçasını hissedebilirsiniz. Kafa parçası özel ve sivri yapısıyla kolay hissedilebiliyor. Kitap parçası ilk dokunuşta çanta parçasını andırsa da açık ve çıkıntılı bir formda olmasından anlaşılıyor. Çorap parçası ile aynı boyutta bir parça Credence’ta da olduğu için diğer yöntemleri önceliklendirmeniz daha iyi olacaktır.

 

11. Professor Sybill Trelawney:

Bir kutuda 2 adet var.

Uzun ve kabarık, sert plastik saçının hissiyatı diğer uzun saçlara göre ayırt edici bir yapıya sahip. Sadece üç minifigürde etek olduğu için etek parçasını hissetmek de yardımcı olacaktır. Kahve fincanı çok küçük olduğu için kafa karıştırabilir.

 

12. Cedric Diggory:

Bir kutuda 3 adet var.

Kupanın şişkin ve kulplarıyla kolaylıkla hissedilebilen yapısı, Cedric’i elinizi attığınız gibi bulmanıza olanak sağlıyor.

 

13. Professor Filius Flitwick:

Bir kutuda 3 adet var.

Megafonunun konik şeklini hissetmek oldukça kolay. Farklı bir parça olduğunu da düşünebilirsiniz ama diğer minifigürlerde benzer bir parça yok. Papyonu, küçük olduğu için hissetmeniz zor ama minifigür boynuna uygun yuvarlak şekli denk gelirse doğrulama amaçlı kullanabilirsiniz.

 

14. Alastor ‘Mad-Eye’ Moody:

Bir kutuda 3 adet var – İki karakterin şeklini alabildiği için iki tane almayı düşünebilirsiniz.

Kolay hissedilen uzun çubuğu ve destekleyici iksir şişesi ile ayırt etmesi kolay bir minifigür olsa da ayrı bir yeri var. Her kutuda bir tane olan Percivial Graves minifigürünün tek ayırt etme yöntemi olan iki adet saç parçası Moody’de de mevcut. O yüzden çubuğu hissedebilmek doğru sonuca varmak için önemli.

 

15. Harry Potter (Görünmezlik Pelerinli):

Bir kutuda 2 adet var.

En zor ayırt edilen minifigürlerden biri. Eğer farklı hiçbir aksesuar hissedemiyorsanız ve asa parçalarını hissedebiliyorsanız muhtemelen pijamalı Harry’dir. Emin olmak için de kısa ve oynamayan ayakları hissetmeye çalışın. Dağınık saçı da diğer Harry’den farklı olarak daha dağınık ve hissedilebilir bir yapıya sahip. Kumaş olduğu için pelerini hissetmeniz mümkün değil.

 

16. Professor Albus Dumbledore:

Bir kutuda 3 adet var.

Yuvarlak, çanağı andıran şekli ve büyük boyutu ile Düşünseli’ni hissetmesi oldukça kolay. Sadece üç minifigürde etek olduğu için etek parçasını hissetmek de yardımcı olacaktır. Saç ve sakal da nispeten kolay hissedilebilen diğer parçalar.

 

17. Newt Scamander:

Bir kutuda 3 adet var.

Ve geldik Fantastic Beasts minifigürlerine. Newt’ın iki parçadan oluşan çantasının, kalın ve tepesi açık bir kutu gibi duran kısmını hissetmek kolay olsa da aynı çantadan Kowalski’de de olduğu için emin olmak için küçük ve sivri yapısıyla Niffler’ı ya da asa parçalarını da hissetmeniz gerekecektir.

 

18. Tina Goldstein:

Bir kutuda 3 adet var.

Saçı ile bir bütün olan şapkası kolay ayırt edilebilir gibi görünse de paketin içinde pek iyi hissedilemiyor. Sosislisinin sosisi ise ince ve kıvrımlı yapısı ile en kolay hissedilen parça. Ekmek de, aynı kolaylıkta ayırt edilemese de yardımcı olacaktır.

 

19. Jacob Kowalski:

Bir kutuda 3 adet var.

Hissetmesi kolay minifigürlerden. Özellikle de sadece bu minifigüre özel olan tekli yuvarlak kurabiye parçalarını hissettiğiniz an emin olabilirsiniz. Eğer önce çantayı hissederseniz de bu kurabiye parçalarını hissetmek, Newt’tan ayırt etmek için gerekli olacaktır.

 

20. Queenie Goldstein:

Bir kutuda 3 adet var.

Queenie’nin tek aksesuarı olan Strudel’i; büyük boyutlu, üstü kıvrımlı ve altı boşluklu yapısı ile çok zorlanmadan hissedebilirsiniz.

 

21. Credence Barebone:

Bir kutuda 2 adet var.

Fazla aksesuarı olmadığı için hissetmesi zor minifigürlerden. 1×2 broşür parçası tek seçeneğiniz, bu nedenle de öncelikle bu parçayı hissedip; uzun ve hareketli bacakları ya da saç parçasıyla da Dobby olmadığından emin olabilirsiniz.

 

22. Percival Graves:

Bir kutuda 1 adet var – İki karakterin şeklini alabildiği için iki tane almayı düşünebilirsiniz.

Geldik bu serinin, seri 18 polis minifigürü gibi olan ama onun kadar kolay ayırt edilemeyen yıldızına. Detaylı bulma tekniklerine, ayrı bir yazıda ek yöntemlerle birlikte değineceğiz; fakat zaten hissederek ayırt etmenin tek yolu iki saç parçası olmasına odaklanmak olduğu için pek bir seçeneğiniz yok. Moody olmadığından emin olmak için de paketin içinde uzun bir çubuk olmamasına dikkat etmek gerekiyor.