LEGO Creator Set İncelemesi: 31071 Drone Explorer – Videolu

,

Bu incelememizin konusu, 2018 yılına ait LEGO Creator 3-in-1 setlerinden 31071 Drone Explorer (Drone ile Keşif) olacak.

Çoğunlukla, nispeten daha yetişkinlere yönelik, büyük boyutlu ya da koleksiyon özelliği olan setleri inceliyoruz; fakat bu set gibi orta-giriş seviyesindeki setleri de ihmal etmemeye çalışacağız. Zira, aslında bu setler daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve bizim de hedefimiz tüm LEGO severleri bilgilendirebilmek.

Özellikle de LEGO Creator’ın üçü bir arada setleri, farklı zorluk seviyelerine sahip 3 modeli tek setten inşa etmeye olanak sağladığı için LEGO’yla, fiyat gibi farklı nedenlerden ötürü çok da samimi olamayan kitleleri çekebilecek ek bir cazibeye sahip. 31071 de LEGO Creator 3-in-1 serisinin tipik bir temsilcisi.

 

İnceleme detaylarına geçmeden önce kutu açılış ve inşa videosunu da aşağıda bulabilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 49,90 TL, Amerika fiyatı $9,99 ve Avrupa fiyatı €9,99 olan bu set, 109 parçadan oluşuyor. Türkiye’deki Haziran 2018 zammından etkilenmeyen nadir setlerden olduğu için makul bir fiyat noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Kıyaslamak adına, bir önceki incelememizin konusu olan 76109 Quantum Realm Explorers, 200 parçadan oluşuyor ve 129,90 TL fiyat etiketiyle satılıyor (tabii lisanslı bir set olmasının da fiyatta etkisi olduğunu belirtelim).

Setin küçük boyutu itibariyle, parçaları, numarasız poşetlerde yer alıyor. Her ne kadar küçük bir set olsa da 1x6x2 boyutundaki kavisli beyaz parça şu an için sadece bu sette yer alıyor. Detaylarına tamamlanmış model kısmında değineceğimiz üzere, ana model minifigür ölçeğinde; fakat çoğu küçük LEGO Creator setinde olduğu gibi, setin içerisinde herhangi bir minifigür yer almıyor.

Bu noktada, küçük ama önemli bir detay olarak, aslında “drone” kavramının “insansız araç”ları temsil ettiğini ve bu setin minifigürlerle uyumlu bir kabin ve kontrol kolu ile sunulmasının kavram karmaşasına yol açtığını da belirtelim.

Boyutu küçük olsa da renkleri ve modelin farklı tasarımı ile dikkat çekici bir kutuya sahip (üzerinde 2018’in yeni “Creator” logosu yer alıyor).

İlginizi Çekebilir:  LEGO BRICKHEADZ Set İncelemesi: 40425 Nutcracker

 

Set İnşa Deneyimi

Seti inşa etmesi oldukça hızlı ve kolay. Yine de boyutuna kıyasla, farklı öğeler için farklı inşa deneyimleri sunabiliyor olması başarılı. Tasarımı her ne kadar gerçek hayattaki yeni nesil “kişisel ulaşım araçlarını” andırsa da doğrudan referans alabileceğimiz bir araca dayanmıyor, daha konsept bir tasarıma sahip, bu nedenle de oldukça özgür davranılmış.

Öncelikle gövdeyi inşa ediyor ve ardından pervaneleri ufak bir LEGO Technic yapısı ile ayrı ayrı inşa edip gövdeye ekliyorsunuz. Pervanelerin, muhtemelen setin ölçeğini makul tutmak adına kanatların içinde değil de üzerinde olması doğru bir tasarım tercihi olmuş. Bununla birlikte, pervanelerin üzerinde durduğu kanatların inşası, pek sık karşımıza çıkmayacak bir yöntemle gerçekleştiriliyor, kendi tasarımlarınızda da bunu bir esin kaynağı olarak kullanabilirsiniz. İniş takımları için de farklı bir yöntem kullanılmış olsa da setin en zayıf tarafı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Tamamlanmış Model ve Minifigür Uyumluluğu

Ana model, kısıtlı parça sayısına rağmen dikkat çekici; büyük bir tasarıma sahip olması ve oynanabilirliği ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Sadece ayakları gövdeye göre biraz fazla basit kalmış ve bu nedenle de aracı yere indirirken dikkat etmeseniz ayaklar hemen dengesini kaybediyor. Bunun dışında, pervaneleri ile aracı istediğiniz yöne doğru uçurabilir, kamerası ile görüntü kaydı yapabilirsiniz.

 

Model, arkası dışında her açıdan oldukça iyi görünüyor. Bu açıdan baktığınızda kuyruk kısmının, bu küçük modeli görkemli hale getirme konusunda ne kadar önemli bir yeri olduğunu daha net görebiliyorsunuz.

 

Modelin minifigür uyumluluğu ise LEGO City setlerindeki kadar iyi. Minifigür tam oturuyor ve modeli tamamlıyor. (Kullandığımız minifigür ise 60100 LEGO City Havaalanı Başlangıç Seti’ndeki helikopter pilotu, kendisinin benzer boyutlardaki bir helikopteri uçurma deneyimi olması nedeniyle bu aracı uçurmak için en uygun aday olduğunu düşündük.)

 

Her ne kadar modelin ölçeği LEGO City araçlarına göre biraz büyük kalsa da kendisine LEGO şehrinizde yer bulabilecek bir model. Aşağıda, modelin 60100 LEGO City Havaalanı Başlangıç Seti’ndeki helikopter ile kıyaslamasını görebilirsiniz. Özellikle gövde genişliği itibariyle bir fark söz konusu.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 75969 Hogwarts Astronomy Tower (Astronomi Kulesi)

 

Ana modelin yanında, alternatif modeller çok sönük; fakat ikinci model olan deniz aracının da daha da küçük boyutuna rağmen minifigür uyumlu olduğunu belirtelim. Üçüncü model olan uçak ise rengi ve yapısı itibariyle biraz LEGO Creator 5762 Mini Plane setindeki uçak modelini andırıyor ve çok az parça kullanması sebebiyle fazla basit kalıyor.

 

Genel Değerlendirme

31071 seti, bu fiyat noktasındaki LEGO Creator 3-in-1 setlerinin; benzer boyutta ve tasarımda uçak, araba, helikopter şeklinde birkaç yılda bir tekrar eden ve LEGO koleksiyoncuları için bu serinin heyecanını yok eden döngüsünü kırması açısından önemli bir set. Farklı, özgün ve dikkat çekici tasarımı ile diğer Creator setlerinin arasından sıyrılıyor ve hem görsel anlamda hem de oynanabilirlik anlamında tatmin edici bir set olarak karşımıza çıkıyor.

Modelin bir diğer özelliği ise, LEGO’ya ilginiz olmasa dahi tek başına alıp sergileyebileceğiniz fütüristik bir tasarıma sahip olması. İnşa sürecinde biraz farklı teknikler kullanıldığı için LEGO’yla aşina olmanız faydalı olsa da sonuçta küçük ve kolayca inşa edilebilen bir set.

Setin çok da dikkat çekmeyen zayıf yönleri ise daha çok küçük detaylarda. Örneğin, inşa edilen araç, aslında insansız olmadığı için tam anlamıyla bir “drone” değil; fakat “Kişisel Ulaşım Aracı ile Keşif” gibi bir isim kulağa pek hoş gelmeyeceğinden dolayı “Drone ile Keşif / Drone Explorers” ismi tercih edilmiş. Bunun dışında, modelin ayakları, dengesini kaybetmeye müsait, oynarken ve sergilerken dikkat etmek gerekiyor. Son olarak, ana modelin gölgesinde kalan ikinci ve üçüncü modelleri inşa etmek çok da cazip gelmeyebilir.

Bu detaylara rağmen, sergilemek için alanların tek başına ya da diğer Creator araçları ile keyifle sergileyebileceği; oynamak için alanların ise minifigürlere uyumlu yapısıyla şehirlerine yakın gelecekten araçlar katmak amacıyla ekleyebileceği modeliyle, erişilebilir bir fiyat noktasındaki bu seti herkese tavsiye edebiliriz.

Pilot minifigürü bu sete ait olmasa da yakıştı sanki