LEGO (Creator Expert) Set İncelemesi: 10278 Polis Merkezi

,

Bugünkü incelememizin konusu, modüler binalar serisinin en yeni üyesi 10278 Police Station (Polis Merkezi) olacak. Creator Expert etiketi yerine “Modular Buildings Collection” başlığı altında gelen bu set, 18+ etiketine sahip ilk modüler set olarak karşımıza çıkıyor;

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 1899,90 TL, Amerika fiyatı $199,99 ve Avrupa fiyatı €179,99 olan bu set, 2.923 parçadan oluşuyor. Parça sayısı ve fiyat noktası ile nispeten büyük modüler setlerden biri.

Öncekilerden farklı bir Creator Expert tasarımcısının elinden çıkması itibariyle değişik bir tasarıma sahip olsa da standart modüler set özelliklerine fazlasıyla sahip. Bu açıdan en büyük farkın, siyah yetişkin kutusu tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Bu kutu tasarımının, modüler binalarda alışageldiğimiz o renkli tasarımı arattığını söyleyebiliriz; fakat yetişkin stratejisi çerçevesinde 21326 Winnie the Pooh seti bile böyle bir kutu tasarımına sahip.

Setin hiç sticker içermemesi de önemli bir artısı.

 

Set İnşa Deneyimi

Klasik 32×32 zemin üzerine inşa edilen set, yüksek girişe sahip bir set olduğu için öncelikle bodrumu inşa ediyorsunuz. Bodrum kat, üzerindeki yapılardan sonra neredeyse tamamen görünmez olsa da sağda yer alan kaşık ve tünel, modüler binaların her noktasında gördüğünüz canlılığın ilk örneği olarak karşımıza çıkıyor. Yazının ilerleyen kısımlarında değineceğimiz üzere, bu setin de 10251 Brick Bank setine benzer bir hikayesi var.

 

Tüm modüler binalar gibi kat kat inşa etmeye devam ediyorsunuz ve toplamda üç katlı bir bina bizi bekliyor. İlk katta polis merkezinin girişi ve ayrı bir girişe sahip bir donut dükkanı yer alıyor. İç mekanlar diğer modüler setlere göre nispeten sade olsa da hikayeyi anlatacak tüm detaylara sahip. Tabii, ilk katın zeminlerin tamamının düz parçalar (tile) ile kaplı olması da yine modüler binaların ilk katlarının olmazsa olmazı.

 

İlk katın en sağında ise nezarethane yer alıyor. Buradaki asıl detay ise, oturma yerinin altındaki tünel. Oturma yerini kaldırdığınızda bodrumla beraber inşa ettiğiniz tünel ortaya çıkıyor.

 

Setin ön cephesinde ise yine oldukça farklı tasarım teknikleri ile eşsiz bir görüntü elde edilmiş. Eğer binayı bir polis merkezi değil de genel amaçlı kullanmak isterseniz de buradaki baskılı “Police” parçasını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Marvel Super Heroes Set İncelemesi: 76178 DAILY BUGLE

 

İkinci katta ise donut dükkanının sahibinin tek göz odalı evi ve polislerin çalışma alanı yer alıyor. Ev biraz fazla küçük kalmış ve çıkmak için yangın merdiveni gibi bir merdivenden tırmanmak zorunda kalıyorsunuz.

 

Polislerin çalışma alanı ise baskılı telefon ve daktilo parçası ve suçluların fotoğraf çektirdiği alan gibi keyifli detaylarla dolu. Özellikle de delillerin yer aldığı duvar panosu, donut hırsızını yakalamak için ciddi ölçüde çalışıldığına işaret ediyor.

 

En üst katta ise bina daralıyor, bu da katın ve binanın yüksek tutulmasına olanak sağlamış. Bu katta donut dükkanının çatısı ve su tankı yer alırken, polis merkezinin kanıt odası, tuvaleti ve sorgu odası yer alıyor. Kanıt odasına erişmek bizim için de biraz zor oluyor.

 

Çatı da oldukça dar ve içerisinde ek bir detay barındırmıyor. Cephesinde ise tamamlanmış modelde değineceğimiz çok ilginç bir parça kullanımı söz konusu.

 

Tamamlanmış Model

Yan cepheden başlayacak olursak, burada baskılı iki parçadan oluşan reklam tabelası ilk dikkat çeken detay. Burada 10251 Brick Bank‘teki “Soap ‘n’ Suds” isimli “para aklamaya” yarayan çamaşırhaneye selam gönderen bir reklam yer alıyor. Onun altında ise bir gazete standı var. Bu reklamın konumunun en büyük dezavantajı ise yanına koyacağınız binaya bağlı olarak arada kaybolması olacaktır. Bu açıdan 10260 Downtown Diner gibi sol tarafı nispeten boş bir bina daha doğru bir tercih olabilir.

 

Arka cephesi de diğer bazı modülerlere kıyasla oldukça sade tutulmuş, bu sayede parçalar başka alanlarda kullanılabilmiş. Tünelin çıkışı ise asıl dikkat çeken nokta.

Bu setin önceki modülerlerden en büyük farklarından biri, ne arka ne de yan cephesinde farklı renkli ya da şekilli bir duvar parçası içermemesi. Böylece tek başına sergilemek isterseniz ya da bir cephesi açıkta kalsa bile eğreti bir görüntü oluşmuyor.

 

Ön cephesi ise oldukça başarılı bir şekilde birbirinden üç farklı rengi ve tarzı bir araya getiriyor. Tabii yan kısımlar sanki biraz ezilmiş gibi dursa da polis merkezinin kendisi oldukça görkemli ve yine her modüler binada olduğu gibi yaratıcı parça kullanım teknikleri barındırıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10266 NASA Apollo 11 Lunar Lander

Parça kullanımı ile ilgili asıl sürprizi ile çatıda görüyoruz. Çatının çıkıntıları, ters çevrilmiş gri Minecraft minifigür kafaları ile tasarlanmış.

Sarmaşık da çok parça harcamadan modeli zenginleştiren bir dokunuş olmuş.

 

Son olarak, gelelim setin asıl hikayesine. Tabii siz istediğiniz hikayeyi üretebilirsiniz; fakat kitapçıkta yer alan hikaye şu şekilde: Gazete dükkanında çalışan hırsızımız, satışlar düştüğü için manşet haberler yaratıp daha fazla gazete satabilmek için gizlice donut dükkanının üzerindeki eve girerek, yatağın altındaki bir bölmeden oltayla donutları çalıyor ve dükkanına saklıyor. Olay o kadar büyüyor ki özel baskılı bir parça ile gazeteye manşet oluyor. Tabii polisin çabaları sonucunda yakalanıyor; fakat bu sefer de nezarethaneden tünel kazarak kaçmaya çalışıyor.

 

Genel Değerlendirme

Modüler binaların iyi de olsa kötü de olsa bağımlılık yaratmak gibi bir durumları var. Bir kere koleksiyona başladınız mı tümünü toplamadan duramıyorsunuz; fakat neyse ki hiçbir yıl seri kendini tekrar etmiyor ve farklı tasarımlar ve inşa teknikleri ile bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Bu yılki modüler bina Polis Merkezi de seriye yeni bir soluk getirirken, farklı modülerlerle uyumlu bir tasarıma sahip. Sergilenebilirlik açısından tek başına durduğunda yüksekliği olumlu bir nokta olurken, yandaki yapıların darlığı biraz göze batabiliyor. Diğer binalarla birleştiğinde ise bir kez daha modüler binalar serisinin koleksiyon yapmaya teşvik eden uyumunu görüyorsunuz.

Oynanabilirlik açısından da içerdiği farklı yapılar ve eğlenceli hikayesi, seti daha da değerli kılıyor. Tabii sticker içermemesi ve keyifli bir inşa deneyimi sunması da diğer artıları.

Bu açıdan, hem seriye yeni başlayacaklar hem de koleksiyonerler için rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz bir set olacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.