LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10251 BRICK BANK – Videolu

, ,

Bu incelememizin konusu, LEGO Creator Expert serisinin modüler binalar alt serisinin 2016 seti olan ve şu anda piyasada satılmakta olan tek köşe modüler bina olan 10251 Brick Bank (Yapım Parçası Bankası) olacak.

Kendisini hem LEGO Store Kanyon hem de bizzat benim yapmış olduğum modeliyle LEGO Store Hilltown‘da canlı olarak görebilirsiniz.

 

LEGO Creator Expert Modular Buildings (Modüler Binalar) Nedir?

İlk modüler bina incelememizden önce, AFOL’lar (yetişkin LEGO hayranları) tarafından çok sevilen ve LEGO Store’ların açılmasıyla hepsine eskisine kıyasla daha rahat ulaşabildiğimiz modüler setler hakkında çok kısaca bilgi vermemiz iyi olacaktır.

Büyük boyutlu, yüksek parça sayısına sahip, hem içerisinde hem de dışarısında LEGO parçaları ile oluşturulmuş çok fazla detaya sahip olan; bilindik yapı parçalarının bilinmedik kullanım şekilleriyle ön plana çıkan, çok katlı ve katlarının ayrılabildiği ve aynı serideki diğer setlerle birleştirdiğinizde bütünlüğe sahip olması sebebiyle “modüler” olarak atfedilen setlerdir.

Bu yazı yazıldığı sırada çıkmış olan modüler setler ise şunlardır:

-Satışta olmayanlar: Café Corner (10182), Market Street (10190), Green Grocer (10185), Fire Brigade (10197), Grand Emporium (10211), Pet Shop (10218), Town Hall (10224), Palace Cinema (10232)

-Satışta olanlar: Parisian Restaurant (10243), Detective’s Office (10246), Brick Bank(10251), Assembly Square (10255), Downtown Diner (10260)

Bu setlerin bazıları sağına ve soluna modüler set eklenebilecek şekilde tek cepheliyken, bazıları ise Brick Bank gibi köşe setleridir ve diğerlerinin aksine iki cephesi bulunmaktadır. Aşağıda bunun örneğini, Brick Bank orta köşedeyken sol tarafında, soldan sağa Detective’s Office, Pet Shop ve Parisian Restaurant, sağ tarafta da Grand Emporium olacak şekilde görebilirsiniz:

Soldan sağa: Parisian Restaurant, Pet Shop, Detective’s Office, Brick Bank ve arkada Grand Emporium

 

LEGO Creator Expert Brick Bank (10251) İnceleme

İncelemenin başlamadan önce kısa bir inşa ve genel görünüm videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Her yıl daha da olgunlaşan modüler binaların modern temsilcilerinden biri olarak ilk fark edeceğiniz konu küçültülmüş kutu boyutu olacaktır. Bunun dışında, alışılagelmiş modüler fiyatı ve parça sayısını koruyan bir set olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye fiyatı 699,90 TL, Amerika fiyatı $169,99 ve Avrupa fiyatı €149,99/€159,99 olan bu set, 2380 parçadan oluşuyor.

Parçalar 1’den 4’e kadar numaralandırılmış 20’ye yakın poşete dağılmış durumda.

Parçalar çok sayıda poşete bölünmüş durumda

 

Diğer modülerlerde olduğu gibi bilindik parçaların farklı kullanım şekilleri ve farklı renklerinin yer aldığı bir set. Örneğin Nexo Knights’ta kalkan görevi gören parça burada yer karosu olarak görev alıyor ya da genellikle altınları temsil eden parçalar burada dış dekorasyonun bir parçası olmuş. Her ne kadar yaratıcı kullanımları nedeniyle kendini belli etmese de renkler kendisinden önce gelen modülerlere göre biraz fazla sade. Tabii bunun avantajı, eğer bankanızdan “tuğla bankası” olarak yararlanmak isterseniz, renk teması itibariyle çok farklı yerlerde rahatlıkla kullanılabilecek tuğlalarınız oluyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76388 Hogsmeade Köyü Ziyareti

Setin tabanı ise açık bej (kum rengi) standart 32 x 32 bir taban. Bu tabanın rengi biraz fazla göze batıyor, açık gri (mavimsi gri) bir taban daha iyi bir sonuç verebilirmiş gibi duruyor.

Diğer modülerlerin aksine iki katlı ve bina boyutu olarak biraz daha kısa. Dekoratif amaçlı kullanılan çok sayıda küçük parçası mevcut olduğu içinse buna karşılık parça sayısında bir azalma söz konusu değil.

En önemli detayı ise sona bıraktım. Sette çok sayıda resimli detay bulunmasına rağmen hiçbiri sticker değil. Tüm resimli parçaların baskılı olması gerçekten önemli bir artı.

 

Minifigürler

Setin içerisinden birisi kısa boylu olmak üzere 5 minifigür çıkıyor. Setin oynanabilirlik anlamında çok farklı senaryoları olduğu için nasıl sergileyeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. İki erkek minifigür takım elbiseli olduğu için daha banka içindeki rollere uygunken kadın minifigürleri biraz daha esnek bir biçimde kullanabilirsiniz. Standart minifigür parçalarının dışında; hırsız rolüne bürünecek minifigür için yüzünü kapatan siyah bandana ve hırsız beresi de mevcut.

Aşağıdaki fotoğrafta tüm minifigürleri bir arada görebilirsiniz.

Özellikle iple sarkıtılan hırsız minifigürü eğlenceli bir hava katıyor

 

Set İnşa Deneyimi

Bilindik keyifli modüler inşa deneyimini sunan bu setin özellikle ilk iki poşette yer alan tabanını ve ilk katını inşa etmenin tadı ayrı. Tabii karoları doğru ve de hizalı bir biçimde yerleştirmek biraz dikkat istiyor. İlk katta özellikle banka gişesini simgeleyen kapı camı parçaları beklenmedik ve yaratıcı bir biçimde kullanılmış.

Kasa için ise basit ama işlevsel bir LEGO Technic mekanizması kullanılmış.

Köşe bir model olması itibariyle setin ikinci yüzü de ilki kadar dikkat çekici. Özellikle de çamaşırhanenin sarı tentesi ve tabelasında yer alan pantolon (minifigür bacakları) ve çamaşır makinesi çok yaratıcı dokunuşlar ve az renkli diğer yüze kıyasla modele renk katıyor. Bu tabelayı oluştururken kullanılan tekniklerin de farklı olduğunu söylemekte fayda var.

Burada dikkat çekici bir diğer nokta ise çamaşır makineleri/kasalar. Tek bir modül halinde çıkarılan bu makinenin arka tarafı farklı boyutlarda dolaplar ve bir para çekmecesinden oluşuyor. Nakit ve bozuk paralar, altınlar ve mücevheratın yer aldığı bu kasalara doğrudan bağlı bir çamaşır makinesi mevcut ve bu sayede kelimenin tam anlamıyla “para aklayabiliyorsunuz”.

Detective’s Office’teki “kurabiye kaçakçılığı”nı hatırlatan bir biçimde, yine LEGO usulü, yaratıcı bir yaramazlık detayı olmuş.

 

Üçüncü poşet ile başlayan ikinci kat ise biraz daha standart bir inşa deneyimine sahip olsa da masa ve kahve makinesi gibi küçük detayların oluşturulma şekli ayrı bir hava katıyor. Burada asıl dikkat çeken kısım ise hırsızın içerisi girmesine olanak veren, kasadan çatıya kesintisiz uzanan baca deliği. Bu delik sayesinde hırsız, hareketli baca ızgarasından geçerek doğrudan kasaya ulaşabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert FERRIS WHEEL (10247) ve CAROUSEL (10257) - Power Functions Motor ve Pil Kutusu Nasıl Eklenir

 

Son poşet ile oluşturulan çatı ise diğer modülerlerden pek farklı değil, özellikle çatının cam kısmı diğer modülerleri andırıyor. Binanın iki katlı olması sebebiyle de bankanın yüksek kalan tavanı çok detaylı bir avize koyma fırsatı sağlamış. Çatı dekorasyonu anlamında da Nexo Knights parçaları ile oluşturulan semboller ve kaldıraç parçalarıyla oluşturulan desenlerle çok yaratıcı ve farklı bir tasarım karşımıza çıkıyor.

 

Tamamlanmış Model

Yazının önceki kısımlarında da sözünü ettiğimiz üzere, detay açısından zengin ama görsel olarak güçlü yanları diğer modülerlerden biraz farklı bir model ortaya çıkıyor. Özellikle de dekoratif detayları renkli detaylara kıyasla daha ön planda. Her modelde kendini yenileyen ve fark yaratmayı beceren seri bir kez daha hayal kırıklığına uğratmıyor.

Köşe bir bina olması sebebiyle tek başına da sergilenebiliyor

 

İçerisindeki oynanabilir detaylar da oldukça fazla. 500 birim ödül kazanan müşteriye çekini takdim edebilir, köşe saatini temizleyebilir, bankada birikimlerinizi farklı şekillerde değerlendirebilir, paranızı kasayı normal şekilde açarak koyabilir ya da çamaşırhane üzerinden aklayabilirsiniz. Eğer kasanın tepesini kapatmazsanız, banka çatıdan girecek hırsızların hedefi olabilir. Alternatif olarak, çamaşırhanede çamaşırlarınızı yıkayabilir ya da vinç yardımıyla tabelasını asabilirsiniz.

Bir LEGO Creator Expert seti olarak, çok sayıda oynanabilir detaya sahip olmasının yanı sıra, seti sadece sergilemeyi düşünüyorsanız, bu detayların hiçbiri, bir LEGO Friends ya da LEGO City setinde olabileceği gibi sergilemenizi olumsuz etkileyebilecek ya da bütünlüğü bozabilecek bir görsel öğe içermiyor.

Çamaşırhanenin bulunduğu yüz diğer modüler binalarla çok güzel uyum sağlıyor; fakat modelin kısalığı özellikle Town Hall gibi yüksek binaların yanında göze batabiliyor

 

Genel Değerlendirme

Assembly Square ve Downtown Diner gibi daha “modern” modülerlere geçiş modeli olarak nitelendirebileceğimiz Brick Bank, şu anda piyasadaki tek köşe modüler bina olması nedeniyle diğer modülerlerden daha farklı bir noktada duruyor.

Eğer kendisinden önceki modülerlere sahipseniz, LEGO şehrinize köşe bir bina ve banka gibi önemli bir işlevi katacağı için almanızı öneririm.

İlk modülerim olabilir mi diye sorarsanız da, karar vermenin çok güç olduğunu söyleyebilirim. Bir tarafta Parisian Restaurant ve Detective’s Office gibi modüler binaların geleneksel sayılabilecek temsilcileri yer alırken, diğer tarafta Downtown Diner ve Assembly Square gibi farklı ve keyifli deneyimler sunan iki set var. Brick Bank gerçekten de tam bu iki grubun arasında kalan bir set olarak ne tam birine ait ne de tam diğerine. Ben modüler almanın devamını getiririm diyorsanız, almayı biraz daha erteleyip diğer modülerleri önceliklendirebilirsiniz. Nispeten yeni bir set olması sebebiyle bir süre daha piyasada kalacağını öngörebiliriz.

Eğer tek bir modüler alacaksanız ve Assembly Square bütçenizi aşıyorsa, Brick Bank hem köşe bir bina olması itibariyle tek başına sergilenebilecek, hem de nötr renk şeması itibariyle de farklı LEGO temalarıyla sergilenebilecek bir set olduğu için almayı düşünebilirsiniz.