LEGO Creator Expert NASA Apollo 11 Lunar Lander (10266) Seti Duyuruldu

, ,

1 Haziran’da çıkacak olan 2019 yaz setleri duyuru serimizin finalini bu yazın LEGO Creator Expert seti olan NASA Apollo 11 Lunar Lander (10266) ile gerçekleştiriyoruz. Bu yıl çıkacak olan uzay temalı LEGO City setlerinin yanında, bu set de koleksiyonunuza farklı bir tat katacaktır.

1 Haziran’da piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $99,99, Avrupa fiyatı €89,99 olacak 1.087 parçalık bu setin basın açıklamasının çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Uzay araştırmalarını NASA Apollo 11 Lunar Lander ile kutlayın!

İnsanlığın aya ilk ayak basışını; tüm dünyayı etkisi altına alan bu tarihi olayın 50. yılı şerefine, NASA ile işbirliği ile geliştirilen LEGO Creator Expert 10266 NASA Apollo 11 Lunar Lander seti ile kutlayın.

Bu koleksiyon modeli, Apollo 11’in Eagle ay modülü ve de krater, ayak izleri ve bir ABD bayrağı ile ay yüzeyinin bir tasvirini içerir.

İniş kademesi, altın renkli iniş takımları ve paneller, açılan kamera ve lazer kapakları ve bir merdiven ile; çıkış kademesi ise 2 astronotun sığabileceği boyutta detaylı bir iç mekân ile gelmektedir.

Apollo 11 Lunar Lander isim levhası ile tamamlanan bu model; nostalji dolu, zorlu ama tatmin edici bir inşa deneyimi sunmaktadır ve eviniz ya da ofisiniz için müstesna bir sergi parçası olacaktır. NASA donatımlı ve altın renkli kasklara sahip 2 astronot minifigürü içermektedir.

20 cm yükseklikte, 22 cm genişlikte ve 20 cm derinliktedir.

 

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO FC Barcelona Camp Nou (10284) Seti Duyuruldu

10266 LEGO Creator Expert NASA Apollo 11 Lunar Lander Basın Bülteni:

Celebrate space exploration with the NASA Apollo 11 Lunar Lander!

Celebrate man’s first moon landing with this LEGO® Creator Expert 10266 NASA Apollo 11 Lunar Lander building set—developed in cooperation with NASA to mark the 50th anniversary of a historical event that captivated the world. This collectible model features a highly detailed replica of Apollo 11’s Eagle lunar module, plus a depiction of the lunar surface, complete with crater, footprints and a U.S. flag. The descent stage comes with gold-colored landing pads and panels, opening camera and laser hatches, and a ladder, while the ascent stage has a detailed interior with room for 2 astronauts. Finished with an Apollo 11 Lunar Lander nameplate, this display model makes a great centerpiece for the home or office and provides a challenging and rewarding building experience full of nostalgia. Includes 2 astronaut minifigures with NASA decoration and golden helmets.

  • Includes 2 astronaut minifigures with NASA decoration and golden helmets.
  • This advanced LEGO® set features a detailed replica of the Eagle lunar lander with separate ascent and descent stages, plus a depiction of the lunar surface with crater, footprints and a U.S. flag.
  • Descent stage features new-for-June-2019 gold-colored landing pads and panels, opening camera and laser hatches and a ladder.
  • Ascent stage features a detailed interior with room for 2 astronaut minifigures.
  • Celebrate space exploration with this highly detailed display model.
  • Accessory elements include a brick-built video camera and laser reflector.
  • New-for-June-2019 decorated elements include an Apollo 11 Lunar lander nameplate and golden elements.
  • Measures over 7” (20 cm) high, 8” (22cm) wide and 7” (20cm) deep.
İlginizi Çekebilir:  Yeni LEGO JURASSIC WORLD Mini Dizisi Legend of Isla Nublar ve Setleri Duyuruldu