LEGO CITY Set İncelemesi: 60234 People Pack – FUN FAIR (Lunapark)

,

Bugünkü incelememizin konusu, her yıl görmeye alıştığımız ve acaba bu yıl nasıl bir konseptle farklılaşacaklar diye merak ettiğimiz LEGO City minifigür paketlerinin bu yıl çıkan iki üyesinden biri olan 60234 People Pack – Fun Fair (İnsan Paketi – Lunapark) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 249,90 TL, Amerika fiyatı $39,99 ve Avrupa fiyatı €39,99 olan bu set, 183 parçadan oluşuyor. 2016 yılında çıkan 60134 People Pack – Fun in the Park setinden beri minifigür paketlerinin Avrupa ve Amerika fiyatları hep aynı noktada kaldığı için bu serideki setlerin yerel fiyatı ülkemizde LEGO setlerinin son birkaç yıl içinde ne kadar pahalılaşmış olduğunun da bir göstergesi oluyor. (2016-2017 yıllarında 129,90 TL gibi fiyatlar söz konusuydu.)

Tabii bu tarz bir set için parça sayısından çok minifigür sayısı önemli ve 60234 bu noktada 15 minifigür içeren seleflerinin aksine 14 minifigür ve buna karşılık olarak daha fazla inşa edilebilir model içeriyor. Seti incelerken bu durumu da özellikle değerlendireceğiz; fakat genel olarak bakarsak, ucuz bir set olmasa da beklenen bir fiyat noktasında olduğunu söyleyebiliriz; zira setin içerisinde hiç sticker yer almazken çok fazla sayıda özel minifigür parçası ve yapım parçası yer alıyor.

 

Minifigürler

Setin odak noktası olan minifigürleri gelin dört grupta inceleyelim.

İlk grubumuz, ördekli halka atışı çevresindeki kıvırcık saçlı aile. Burada anne ile babanın gövdeleri ve diğer parçaları nispeten yaygın olsa da kız çocuğun hem saçı hem de gövdesi yeni. Önemli bir eksiği kapattığını düşündüğümüz bu saç parçasını Seri 19 minifigürlerinde de göreceğiz.

 

İkinci grubumuz ise dondurmacı, yaşlı çift ve atış poligonu görevlisi. Buradaki dört minifigürün de gövdesi yeni ve oldukça detaylı baskılara sahip. Özellikle de atış poligonu görevlisi, uzun saçları ve önlü arkalı gövde baskısı ile çok keyifli bir tasarıma sahip; fakat koyu renk üzerine açık renk baskı sorunu çok göze çarpıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Trolls Word Tour Set İncelemesi: 41256 RAINBOW CATERBUS

 

Üçüncü grubumuz da yüz boyamacı ve lunaparktaki diğer çocuklar. Buradaki yeni parçalar, şapkanın pervanesi, dondurmalı çocuğun gövdesi ve boyalı yüz. Dondurmalı çocuğun kollarının farklı renk olması buradaki en dikkat çekici nokta. Boyalı yüz ise oldukça şirin.

 

Son grubumuz da uzun bacaklı hokkabaz ve yetişkin ziyaretçiler. Burada da hokkabazın ve erkeğin gövdeleri yeni parçalar. Hokkabazın balon hayvan parçası da bu sete özel. Bu parçanın diğer renklerini daha önce Seri 18’deki palyaçoda görmüştük. Hokkabazın bacakları da uzaktan farklı görünse de yakın bakıldığında çok basit bir teknik kullanıldığını görmek mümkün.

 

Tamamlanmış Model

Sette birçok farklı lunapark aktivitesinin mini modelleri yer alıyor. Bu modellerin, önceki LEGO City minifigür paketlerine göre daha detaylı ve oynanabilirliklerinin de daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Yüz boyama modeli nispeten basit olsa da turuncu fırça parçası ve kaplan desenli yüz çok iyi oturmuş.

 

Dondurmacı da bisikletli bir buzluk ile satış yapıyor. Burada bisiklet parçası bu sete özel olmasa da yeni bir parça. Gelecekte benzer konseptlerde göreceğimizi öngörebiliriz. Buzluğun üzerindeki dondurmacı logosu da baskılı ve sete özel bir parça.

 

Atış poligonu, tekli parça atıcı ile gerçekten atış yapabildiğiniz bir yapıya sahip. Ayıcığın mor rengi de bu sete özel.

 

Setin en dikkat çekici noktalarından biri ise yeni ördek parçası ve setin içerisinden bu şirin parçadan üç tane birden çıkıyor. Dönen bir standın üzerindeki üç ördeğe halka atabiliyorsunuz. Halkaların bu rengi de bu sete özel.

İlginizi Çekebilir:  LEGO BrickHeadz Set İncelemesi: 40560 Hogwarts Profesörleri

 

Son olarak da hem oynanabilirlik hem de tasarım olarak takdire şayan bir model olan “gücünü test et” makinesi. Makinenin desenleri bu sete özel baskılı parçalardan oluşuyor ve tekli şeffaf parçalarla birlikte çok canlı bir tasarım ortaya konulmuş. Aynı zamanda, gerçeğine sadık, çekiç ile vurduğunuzda yukarı çıkan bir parça içeren bir mekanizmaya sahip.

 

Genel Değerlendirme

Setteki çok sayıda yeni ve özel parçayı bir kenara koyup sadece modeller ve minifigürler üzerinden değerlendirecek olursak, diğer People Pack’lerden farklı olarak 15 yerine 14 minifigür olması ve daha detaylı modeller içermesi konsepti itibariyle isabetli olmuş diyebiliriz; zira bu setin tamamlayıcı görev görebileceği diğer LEGO setlerinde bu gibi mini atraksiyonlar pek yer almıyor. Aynı zamanda bu modeller, seti tek başına daha anlamlı ve oynanabilir kılıyor. Geçtiğimiz yıllardaki minifigür paketleri oynanabilirlik konusunda biraz daha zayıf kalıyordu.

Tamamlayıcılık anlamında özellikle son iki yılda hem LEGO Creator Expert, hem LEGO Creator 3-in-1 hem de LEGO Friends temalarından çıkan çok sayıda lunapark konseptli setlerin ardından çok yerinde bir minifigür paketi olduğunu söyleyebiliriz. LEGO Creator Fairground Carousel (31095) gibi setlerin sergilenebilirliğini çok büyük oranda artıracaktır.

Yeni güncellenmiş fiyatlarla birlikte, setin parça sayısına kıyasla biraz pahalı kalması beklendik ama seti almayı pek de teşvik etmeyen bir durum. Bu nedenle de seti almak için lunapark diaroması gibi özel bir nedeniniz yoksa acele etmenize gerek yok; fakat indirimde yakalarsanız tek başına da anlamlı olması nedeniyle almanızı tavsiye edeceğimiz bir set olduğunu söyleyebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.