LEGO Creator Set İncelemesi: 31095 FAIRGROUND CAROUSEL – Videolu

,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yılın ilk yarısında çıkan LEGO Creator 3-in-1 setlerinin genel olarak hayal kırıklığına uğratan tasarımlarının ardından; yılın ikinci yarısının takdir toplayan LEGO Creator 3-in-1 setlerinden Fairground Carousel (31095 Atlıkarınca) olacak.

2017 yılında çıkan LEGO Creator Expert Carousel (10257), lunaparkımıza çok güzel bir atlıkarınca ekliyor olsa da yüksek fiyat noktası biraz kısıtlayıcıydı. Bu açıdan, 31095 erişilebilir bir alternatif olabiliyor mu gelin inceleyelim.

 

İnceleme detaylarına geçmeden önce, setin Power Functions ile nasıl motorize edilebileceği ve nasıl hareket ettiği ile ilgili videoyu da aşağıda bulabilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 329,90 TL, Amerika fiyatı $49,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu set, 595 parçadan oluşuyor. Fiyatı, parça sayısına göre Creator 3-in-1 setlerinden beklenecek bir seviyede olsa da setin fiyatının karşılığını verip vermediğini, ilerleyen bölümlerde değineceğimiz üzere, tamamlanmış modelin sergilenebilirliği ve oynanabilirliği belirliyor.

Setin parçaları numarasız poşetlerde geliyor ve ilk defa bu sette gördüğümüz birkaç parçanın yeni renkleri haricinde setin içerisinde çok nadir ya da özel diyebileceğimiz bir parça yer almıyor.

Setin asıl sürprizi ise, yaratıcılık odaklı olmaları ve bir setten birden fazla model inşa edilebilmesi nedeniyle Creator 3-in-1 setlerinde görmeye pek alışkın olmadığımız bir şekilde sticker içermesi. Bu sticker’ların özelliği ise, bu fiyat noktasındaki bir set için özel parçalara sağlamanın pek mümkün olmayacağı bir ayna efekti sunması.

 

Minifigürler

Setin içerisinden 3 minifigür çıkıyor. Minifigürler hem tasarımları hem de aksesuarları hem de çeşitliliği itibariyle lunapark temasına uygun, tam anlamıyla “standart” minifigürler. Sıkıcı olmasalar da yeni bir şey sunmuyorlar.

 

Set İnşa Deneyimi

Son zamanlarda incelediğimiz neredeyse tüm setlerde parçalar numaralı poşetlerde geliyordu ve bu durum inşa deneyimini bazen fazla kolay hale getiriyordu. Bu set, bu anlamda da Creator 3-in-1 standartlarını koruyor ve numarasız poşetlerde gelen parçalar, setin inşasını daha keyifli hale getiriyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert 2018 WINTER VILLAGE Setinden (10263) İlk Görseller

Öncelikle setin destekleyici küçük modellerini inşa ediyorsunuz. Özel bir teknik ya da tasarım barındırmayan ama yeterli ölçülerde de renkli modeller.

 

Devamında ise atlıkarıncayı inşa ediyorsunuz. Öncelikle küçük tabanını ve destekleyici uzantısını ve dönmesine olanak sağlayan Technic tabanlı mekanizmasını inşa ediyorsunuz.

 

İçerideki Technic mekanizması inşa sırasında tümüyle gizlendiği için herhangi bir görsel etkisi bulunmuyor ve inşa deneyimine tat katıyor.

 

Devamında da ince bir profil üzerinde yükselen atlıkarıncanın “atlarını” inşa ediyor ve bu modülleri ana yapıyla birleştiriyorsunuz. Setin tam anlamıyla parladığı yerlerden biri ise burada kullanılan tasarımlar. Hepsi birbirinden eğlenceli diyebileceğimiz bir roket, uzay mekiği, üzerinde bir uzaylının yer aldığı bir uzay gemisi ve son olarak da bir inek (evet doğru gördünüz, bir inek) inşa ediyorsunuz.

Modeli, tepesindeki uçan daire ve UFO yazısı ile tamamlıyorsunuz. Uçan dairenin tasarımı da UFO yazısının tasarımı da kullanılan teknikler itibariyle oldukça yaratıcı ve farklı konseptteki kişisel tasarımlarınız için ilham verici olacaktır.

 

Tamamlanmış Model

Parça sayısına ve fiyat noktasına göre oldukça tatmin edici bir model karşımıza çıkıyor. Modelin tasarımı; tabanın ve destek profilinin küçük tutulması ve tamamlayıcı yapıların kısmi olarak sağlanması sayesinde kısıtlı sayıda parça kullanımı ile bile çok iyi işler çıkarılabileceğinin bir göstergesi olmuş.

Bununla birlikte, modelin stabilitesi de oldukça iyi. Elle zaten sıkıntısız bir biçimde döndürebildiğiniz modeli, yazının başındaki videoda görebileceğiniz üzere, 8878 şarjlı pil kutusu ve M-Motor ile yüksek hızda döndürdüğümüzde bile herhangi bir sıkıntı söz konusu olmuyor. Her ne kadar kılavuzunda belirtmese de ek bir parça ihtiyacı olmadan ve çok küçük değişikliklerle, seti Power Functions kullanarak motorize edebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  The LEGO MOVIE 2 Set İncelemesi: 853865 TLM2 Aksesuar Seti (Sewer Baby - Lağım Bebekleri)

Sergilenebilirlik anlamında da model tek başına bile bir lunapark havası yaratmanıza olanak sağlıyor. Lunapark temalı LEGO City ve LEGO Creator 3-in-1 setleriyle bir arada çok iyi duracaktır. Özellikle de yine bu yıl çıkmış olan LEGO City People Pack – Fun Fair (60234) ile bir araya getirdiğinizde biraz dağınık ama bu dağınıklık sayesinde de kalabalık görünecek mini bir lunapark kurabilirsiniz.

Bununla birlikte, model tümüyle minifigür ölçekli olsa da boyutu ve küçük profili itibariyle lunapark temalı LEGO Creator Expert setlerinin yanında sönük kalacaktır ve arada kaynayacaktır.

 

Setin ikinci ve üçüncü modelleri de yine farklı lunapark oyun araçları içeriyor. Ana model kadar dikkat çekici olmasalar da kullanılan parça sayılarına göre ortaya çıkan modeller oldukça başarılı. Bu setten 3 adet alıp 3 modelden bir lunapark oluşturmayı bile düşünebilirsiniz.

 

Genel Değerlendirme

31095 LEGO Creator Fairground Carousel, bir LEGO Creator 3-in-1 setinden beklentilerimizi tam anlamıyla karşılayan bir set olarak karşımıza çıkıyor. Bulunduğu fiyat noktasına göre model tasarımı ve teknik detaylarının bir eksiği olmamakla birlikte tasarım, özel parçalar ve minifigürler anlamında herhangi bir fazlalık da içermiyor.

Bu setten bir LEGO Creator Expert detayı beklemek doğru olmaz ama hem oynanabilirlik hem de sergilenebilirlik anlamında da tek başına değerlendirebileceğiniz bir yapıya sahip.

Bu bağlamda, bu seti, 2019 yılında çıkan tüm LEGO Creator 3-in-1 setlerinin yanı sıra benzer fiyat noktasındaki City ve Friends setleri ile kıyasladığımızda, ilk tercihimizin bu set olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.