LEGO BRICKHEADZ Set İncelemesi: 41597 GO BRICK ME

,

Bu incelememizin konusu, kendi kişisel LEGO BrickHeadz’inizi yapmanıza olanak sağlayacak Go Brick Me (41597 – Kendini Figüre Dönüştür) seti olacak.

Açık uçlu yapısı ile diğer BrickHeadz setlerinden çok ayrı bir yapısı olan Go Brick Me’nin incelemesi de bu nedenle alışılageldik incelemelerimizden biraz farklı olacak; zira bağlı kalmanız gereken bir model ya da parça seti yok. Bu açıdan aslında, istediğiniz mimari formu oluşturmanıza olanak sağlayan LEGO Architecture Studio’ya (21050) benzediğini söyleyebiliriz. Tabii ki çok daha erişilebilir bir fiyat noktasında.

Yani, bu setin BrickHeadz serisinde olduğuna aldanmayın, büyük küçük herkesin, klasik BrickHeadz’leri sevsin sevmesin, değerlendirmesini tavsiye edebileceğim bir set.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 149,90 TL, Amerika fiyatı $29,99 ve Avrupa fiyatı €29,99 olan bu set, 708 parçadan oluşuyor. İçinden çıkan parçaların çeşitliliğini de hesaba katarsak fiyat/parça oranı çok iyi.

Bir kutudan iki BrickHeadz rahatlıkla yapılabiliyor ve yine de oldukça çok parça artıyor. Özellikle de kendi LEGO tasarımlarınızı yapıyorsanız, içerisinden çıkan kavisli ve değişik renkteki parçalar farklı alanlarda işinize yarayacaktır.

Parça kaynağı olarak kullanmayı planlıyorsanız da, çok sayıda BrickHeadz yapmayı düşünüyorsanız da bu setten birden fazla almayı düşünebilirsiniz.

Kutusu her ne kadar çok renkli ve eğlenceli görünse de setin ne işe yaradığını bilmeyen biri için biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Bende battal boy bir aksesuar seti algısı yarattı. :)

 

Kutunun içerisinden parçalar 7 ayrı poşette çıkıyor:

  • Sadece ilk poşet numaralı ve adı Nonnie olan beyaz BrickHeadz karakterini yapmanıza olanak sağlayan parçaları içeriyor. Bunun dışında BrickHeadz’inizin kullanabileceği aksesuarlar da bu poşette.
  • Açık ve koyu ten rengi ve kahverengi parçaları içeren poşet BrickHeadz’inizin tenini yapmaya olanak sağlıyor.
  • Renkli parçaları içeren poşet ile BrickHeadz’inizin gövdesini ve bacaklarını yapabiliyorsunuz.
  • Saçları yapmaya olanak sağlayan diğer dört poşet ise aynı parçaları farklı renkte (siyah, kahverengi, sarı ve turuncu) içeriyor.
  • Bunlar dışında, özelleştirmeyi bir ileri seviyeye taşıyan, herhangi bir renkteki tuğlaya yapıştırabileceğiniz şeffaf sticker’lar yer alıyor.

Etnik kökeniniz ne olursa olsun, kendinizi bir BrickHeadz’e dönüştürebilecek çeşitlilikte parçalar mevcut. Bu arada, Brick Separator’ı sıklıkla kullandığınız bir set olarak, içerisinde ayrıştırıcıyı barındırması çok isabetli olmuş.

Yeni parça olarak, (bitmiş modellerimizde de kullandığımız) gözlük parçalarıyla ilk defa bu sette karşılaşıyoruz. Bu gözlük parçalarını yeni Harry Potter BrickHeadz setinde olduğu gibi bundan sonra farklı BrickHeadz setlerinde görmemiz olası.

Çok renkli bir set bizi bekliyor

 

Set İnşa Deneyimi

İnşa deneyimini diğer setlerden en farklı kılan kısmı, yaratıcılığa olanak tanıyor olması ama bununla birlikte LEGO sizi yalnız bırakmıyor, çok güzel ve çeşitli şablonlar sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21326 WINNIE THE POOH

Önce beyaz BrickHeadz karakteri Nonnie’yi inşa ederek genel mantığı kavrıyorsunuz, sonrasında da sunulan farklı kafa ve gövde şablonlarını  başlangıç noktası olarak kullanabiliyorsunuz.

Nonnie’yi İnşa etmek kolay ve keyifli. BrickHeadz setlerine aşinaysanız çok hızlı bir biçimde yapabilirsiniz. Her ne kadar sade bir model olsa da BrickHeadz koleksiyonunuzda 0 numara olarak sergilemesi güzel olabilecek bir model ortaya çıkıyor. Bir Go Brick Me setinden 3 tane BrickHeadz çıkarmak zor olduğu için 2 tane özel BrickHeadz yapmak isterseniz Nonnie’yi parçalarına ayırmanız gerekebilir.

Merhaba, benim adım Nonnie

 

Kendinizi yapmak istediğinizde ise şablonlardan yola çıkarak ve sonrasında kişisel değişiklikler yaparak farklı kombinasyonlar elde edebilirsiniz. Gövdeyi yapmak nispeten kolay ve renk kombinasyonlarını denemek eğlenceli. Asıl zorlu kısım kafayı, daha doğrusu saçı yapması oluyor. Bir BrickHeadz’i BrickHeadz yapan şeyin kafa olduğunu düşünürsek, buradaki eforunuz önem arz ediyor ki zaten bu yüzden zaten 4 farklı renkte çok çeşitli saç parçalarınız var.

Her ne kadar şablonlardan fikir sahibi olmak mümkün olsa da doğru modeli tutturmak göründüğünden daha çok zaman alabiliyor ama kitapçıklara bakarak model yapma alışkanlığından sıyrılıp odaklı yaratıcılığa geçiş çok keyifli bir şey.

Bir de saçı ya da ten rengi aynı olan iki model yapacaksanız, ki yapması mümkün, parça optimizasyonuna biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Biz iki model yaparken ten rengi parçalarımız yetişmediği için çok ufak eklemelerde bulunduk, tamamlanmış model kısmında değineceğim.

Özetle, inşa deneyimi tam anlamıyla bir deneyim. Düşünerek, deneyerek, gerekirse araştırarak, istediğiniz BrickHeadz formuna ulaşana kadar uğraşmak bu setin odak noktası. Ben bu kadar yaratıcı değilim derseniz de, sadece sunulan şablonların birbiri ile kombinasyonu ve renk alternatiflerini kullanarak dahi binlerce farklı model inşa edebilirsiniz.

 

Tamamlanmış Model

Biz model olarak kendimizi yapmaya çalıştık ve büyük ölçüde başarılı olduğumuzu düşünüyoruz ama biraz zorlayan bazı kısımları olmadı değil. :)

Kitapçıkta örnek olarak verilen saç modellerinin tümü oldukça sık saçlı modellerdi ve benim gibi seyrek saçlılara uyarlanabilecek bir model olmadığı için sıfırdan saç modeli tasarlamak biraz zorlu oldu; ama farklı kombinasyonları deneyerek en sonunda benzeyen bir modele ulaştım. Burada tavsiyem, tüm parça envanterini göz önünde bulundurmanız ve kendinizi birkaç parça ile kısıtlamamanız olacaktır.

Saç renkleri farklı olan iki model oluşturmanız daha olası olduğu için saç parçası konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz; fakat ten rengi konusunda aynı çeşitliliği yakalamak daha güç olduğu için bu parçaların her iki modele de yetmesi zor olabiliyor, bazı yerlerde alternatif yapıları değerlendirebilirsiniz. Biz, örneğin, el parçaları dışında kollarda ten rengi parça kullanmadık.

Canlı renklere sahip gövde parçaları konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz, çok güzel pastel renkler var; fakat nedense koyu renkli gövde parçaları çok kısıtlı. Çoğu kişinin kot pantolon yapmayı tercih edeceğini düşünürsek, lacivert parçaların buna kıyasla az olduğunu söyleyebiliriz. Benzer bir şekilde, siyah, kıyafette tercih edilebilen bir renk olsa da setin içerisinden hiç siyah kalın tuğla çıkmıyor, biz burada ince tuğlaları değerlendirdik. Bunun dışında, etek parçaları sadece kırmızı renkte geliyor, burada farklılık isterseniz kendi parça koleksiyonunuzdan destek almanız gerekecektir.

Kahvesever Brick.tr ekibi

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert FERRIS WHEEL (10247) ve CAROUSEL (10257) - Power Functions Motor ve Pil Kutusu Nasıl Eklenir

Setin içindeki parçalar gayet yeterli ve çeşitli olsa da tam uyması için bazı parçaları dışarıdan eklemeyi tercih ettik. Bu noktada, özellikle diğer LEGO setlerinizden çıkan yedek 1×1 düz ve çıkıntılı parçaların çok faydalı olacağını söyleyebilirim. Biz hem ten parçalarında hem de siyah parçalarda, yedek parça kutumuzdan destek aldık.

Aksesuarlar oldukça çeşitli, sörf tahtasından kahve fincanına, evrak çantasından sihirli değneğe kadar her şey var; fakat bizim modellerimizde görebileceğiniz ikinci kahve fincanı (Creator setinden), bilgisayar (Friends setinden) ve LEGO seti (Classic Police Officer’ınki) aksesuarlarını diğer setlerden ekledik.

Yani her şey sizin yaratıcılığınıza ve LEGO koleksiyonunuzun genişliğine kalmış.

Bir de beyaz eğimli parçayı dışarıdan eklememiz gerekti. Burada da şunu fark ettik; kutunun üzerindeki fotoğraflardan da anlayabileceğiniz üzere, daha genç bir demografik gruba hitap eden bir set olduğu için saçlar için beyaz seçeneği sunma ihtiyacı hissedilmemiş.

Bu arada, kulakları yanlış takmamaya dikkat edin, çok karışıyor

 

Genel Değerlendirme

Kesinlikle klasik bir BrickHeadz seti olarak değerlendirilemeyecek, asıl BrickHeadz serisindeki setleri sevmeseniz dahi keyifle yapabileceğiniz, şiddetle almanızı tavsiye ettiğim bir set. Hatta, fiyat/parça oranı itibariyle hiç düşünmeden birden fazla da alabilirsiniz.

Ben kişisel olarak, çok uzun zamandır bir setten böyle keyif aldığımı hatırlamıyorum. Örneğin modülerleri inşa etmek de ayrı bir keyifli ama Go Brick Me seti çok daha farklı bir inşa deneyimi sunuyor. Bir taraftan yaratıcılığınızı tam anlamıyla kullanırken, bir taraftan da ortaya bir şey çıkarmak mimari bir modeldeki kadar zor olmadığı için sıkılmıyorsunuz. Kendinizi ya da herhangi bir karakteri yaratmanın verdiği tatmin çok ayrı.

Grup halinde yapması da ayrıca eğlenceli bir aktivite. Grup halinde çalışırken diğer LEGO setleri gibi senkronize ve sıralı gitmeyi zorunlu kılmıyor.

Bu setin negatif bir tarafını bulmak güç. Parça çeşitliliği gerçekten de iki BrickHeadz çıkarmak için yeterli ve hatta daha bile fazla (aşağıda inşa sonrası kalan parçaları görebilirsiniz), setin fiyatı sadece parçaları için alınabilecek kadar uygun, yaratcı süreçlerle uğraşmak istemezseniz de şablonlarla yine farklı karakterler oluşturabiliyorsunuz; bu nedenle de set sizi herhangi bir alanda hayal kırıklığına uğratmıyor.

O yüzden, tavsiyemi yineliyor ve bu seti gözü kapalı alabilirsiniz diye bir kez daha vurgulamak istiyorum. :)

İki modelden sonra bile o kadar çok parça artıyor ki, zorlasanız bir üçüncü çıkar.