LEGO BRICKHEADZ Set İncelemesi: 40495 ve 40496 Harry Potter Setleri

, ,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yıl farklı formatlar ile karşımıza çıkan BrickHeadz temasının, LEGO Harry Potter temasının 20. yılını kutlayan setleri 40495 LEGO Harry, Hermione, Ron ve Hagrid ve 40496 Voldemort, Nagini ve Bellatrix olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

139-142 numara aralığındaki BrickHeadz’leri içeren 40495 seti, 466 parçadan oluşuyor ve Amerika fiyatı $24,99, Avrupa fiyatı €24,99 ve Türkiye fiyatı 249,90 TL.

143-145 numara aralığındaki BrickHeadz’leri içeren 40496 seti, 344 parçadan oluşuyor ve Amerika fiyatı $24,99, Avrupa fiyatı €24,99 ve Türkiye fiyatı 249,90 TL.

Her iki sette de çoğu BrickHeadz’de olduğu gibi özel baskılı gövde parçaları yer alıyor; ama tabii bu parçaları kendi setleri dışında bir yerde kullanmak çok da mümkün değil. Bunların arasından tek dikkat çekeni, Harry’nin gözü ve gözlüğünü tek parçada içeren 2×2 yuvarlak düz parça.

 

Tamamlanmış Model ve Değerlendirme

40495, daha önce de farklı BrickHeadz’lerini gördüğümüz karakterlerin yeniden tasarımı olarak karşımıza çıkıyor. .Sadece saç tasarımında ufak bir iyileşme var.

Özellikle de Hagrid’i daha geçtiğimiz yıl çok benzer bir tasarımda 40412 Hagrid & Buckbeak setinde görmüştük. Harry, Ron ve Hermione en azından minyatür halleri ile farklı bir tasarımda geliyor.  Setin parça sayısı fiyatına göre iyi bir seviyede olsa da üç minyatür karakterin gövde tasarımları birebir aynı ve bu bir miktar sıkıcı bir inşa deneyimine yol açıyor. Her karakter ayrı bir kitapçıkla geldiği için aynı anda birden fazla kişinin inşa etmesi için set çok iyi bir fırsat sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Set İncelemesi: 40145 LEGO Store

 

40496 ise BrickHeadz tasarım örneği seti gibi, birbirinden çok farklı üç tasarım barındırıyor. Voldemort sıkıcı derecede basit ve düz, sanki 41597 Go Brick Me şablonu gibi, Nagini ise BrickHeadz olmakla olmamak arasında kalmış ve Bellatrix BrickHeadz’lerle ne kadar farklı tasarımlar yapılabilir sorusunun cevabı niteliğinde.

Bu setin bir artısı ise daha önce BrickHeadz formunda hiç görmediğimiz karakterleri barındırması.

 

Bellatrix’in saçı, şimdiye kadarki en iyi BrickHeadz tasarımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor ve bu setteki parçaların bir çoğunu bu saçı oluşturmak için kullanıyorsunuz. Kesinlikle değdiğini söyleyebiliriz.

 

Diğer açılardan ise karakterler pelerin giydiği için dümdüz eğimli bir yüzey tasarımı yapılmış. Hatta minyatür karakterlerin sol elleri bile yok. Bellatrix ise normalde sağ eliyle asasını kullanmasına rağmen saçından dolayı asası sol elinde olacak şekilde tasarlanmış.

 

Arkadan da aynı şekilde, tasarımsal olarak herhangi bir ek detay söz konusu değil. Özellikle de Voldemort fazlasıyla düz kalmış.

 

Genel olarak bakacak olursak, BrickHeadz koleksiyonerleri ya da Harry Potter hayranları için her ikisi de tercih edilebilecek setler. 40495 şirinliğiyle öne çıksa da tüm karakterlerin geçmiş BrickHeadz’lerine sahipseniz bu seti pas geçmeyi düşünebilirsiniz. Ya da keyifli bir inşa deneyimi ve farklı teknikler arıyorsanız 40495 sıkıcı kalacaktır; fakat daha önceki Harry Potter BrickHeadz’lerini kaçırdıysanız, ana karakterleri tek bir set içerisinde bir arada almak oldukça cazip olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76388 Hogsmeade Köyü Ziyareti

40496 ise yeni karakterler içerdiği için daha ön planda olacaktır. Buna ek olarak, setin içerdiği tasarımsal çeşitlilik itibariyle, Harry Potter hayranı olmasanız bile seti BrickHeadz koleksiyonunuza katmak isteyebilirsiniz. Özellikle de Bellatrix, şimdiye kadarki en iyi tasarıma sahip BrickHeadz’lerden biri olarak, tek başına bile bu setin albenisini tavana çıkarıyor dersek abartılı olmaz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.