LEGO BRICKHEADZ Set İncelemesi: 40425 Nutcracker

,

Ülkemizde çok bilindik olmasa da daha çok Almanya ve Amerika’da bir Noel/Yılbaşı geleneği olan ve ülkemizde daha çok Çaykovski’nin Fındıkkıran Balesi ile özdeşleştirilen Nutcracker (Fındıkkıran) bebeklerinin farklı LEGO versiyonlarını görmüştük. Bugünkü incelememizde de bu yılın yılbaşı BrickHeadz’i olarak karşımıza çıkan 40425 Nutcracker (Fındıkkıran) setini inceleyeceğiz.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

112 numaralı BrickHeadz olan 40425 seti, 180 parçadan oluşuyor ve Amerika fiyatı $9,99, Avrupa fiyatı €9,99 ve Türkiye fiyatı son zamlarla birlikte 99,90 TL.

Setin içerisinde özel bir parça yok ve yapım şekli de benzer sezonsal BrickHeadz’ler gibi, dekorlu bir stand ve figürün kendisinden oluşuyor.

 

Tamamlanmış Model ve Değerlendirme

Model, her şeyiyle klasik bir BrickHeadz olurken, ölçeğine uygun olarak şapkadan dolayı çok az daha uzun. Özellikle düğmeli ceketinin hoş bir tasarımı var ama sakalının arkasında kayboluyor. Tasarım şapkadan ayakkabıya aslına sadık olsa da BrickHeadz’lerin büyük kafalı ve kısa gövdeli tasarımı, fındıkkıranların aksine ekstra uzun gövdeli tasarımlarıyla tam örtüşmemiş.

 

Setin asıl dikkat çekici tarafı ise BrickHeadz’lerde pek sık görmediğimiz üzere, hareketli bir mekanizmaya sahip olması. (Başka bir hareketli BrickHeadz’e örnek olarak 41632 setindeki Homer Simpson’ın göbeğini verebiliriz.)

Tabii aynı nedenden ötürü, arkasından uzunca bir kol dışarı sarkıyor; fakat tabii fındıkkıranların ağızlarının oynaması çok alışıldık bir işlev olduğu için bu konuda bir şikayetimiz yok.

İlginizi Çekebilir:  LEGO ICONS Set İncelemesi: 10302 Optimus Prime

 

Basit bir mekanizma ile arkasındaki kolu oynattığınızda modelin ağzı açıp kapanıyor. Fındık kırmaya pek müsait olmasa da eğlenceli. Ağzını açınca ceketi iyice kayboluyor tabii.

 

Ana modelin haricinde, oldukça standart bir tasarıma sahip yılbaşı ağacı ve hediyelere sahip renkli stand da seti tamamlıyor.

 

Genel olarak bakacak olursak, karşımızda tam anlamıyla bir sezonsal BrickHeadz var. Çok özel olmasa da tek başına da sergilenebilecek ve hatta mekanizması ile oynanabilecek bir set olarak, artık nadiren gördüğümüz BrickHeadz’ler arasından tercih edilebilir bir set oluyor.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.