LEGO Trolls Word Tour Set İncelemesi: 41256 RAINBOW CATERBUS

,

Bugünkü incelememizin konusu, pandemi nedeniyle dünyadaki sinema gösterimleri iptal olan ve doğrudan dijital video platformlarında yayınlanmasına rağmen çok büyük sükse yapan Trolls World Tour filminin LEGO setlerinden Rainbow Caterbus (41256 Gökkuşağı Tırtılbüsü) olacak.

Filmin vizyon tarihi ülkemizde 20 Ekim’e ertelendiği için ülkemizde LEGO Trolls World Tour setlerine olan ilgi de oldukça düşük bir seviyede kaldı. Daha yeni olmasına rağmen temadaki setleri çoğunlukla indirimde bulabiliyorsunuz. Hatta bu yazı yazıldığı sırada, incelememizin konusu olan set de indirimdeydi.

Bu setler arasından en çok dikkatimizi çeken ise, LEGO özel seti statüsünde (yani sadece LEGO Store’larda) olması itibariyle 41256 Rainbow Caterbus oldu.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 339,90 TL, Amerika fiyatı $39,99 ve Avrupa fiyatı €39,99 olan bu set, 395 parçadan oluşuyor. Numaralandırılmış üç poşette gelen pastel renkler ağırlıklı parçalar arasında bu renklerde nadir bulunan parçalar da yer alıyor.

Bunun yanı sıra, LEGO Trolls World Tour temasına özel keçe parçaları ve yazının devamında değineceğimiz sticker’lar yer alıyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinden Poppy ve Cooper minifigürleri ile inşa edilen “Cloud Guy” ve “Cloud Baby” figürleri çıkıyor.

Trolls World Tour teması, özel parçalar içeren Troll minifigürleri ile ayrışıyor. Film bazlı olduğu için devamlılığının olması beklenmeyen bir tema olmasına rağmen bu kadar çok özel parça içermesi takdire şayan.  Parça kalitesi de hem doku hem de renk olarak oldukça yüksek; fakat saç/şapka parçaları bu temaya özel kafa parçaları ile uyumlu olduğu için standart minifigürlerle uyumlu olmayacaktır. Bununla birlikte, aynı karakterleri diğer Trolls setlerinde de bulabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Marvel Super Heroes Set İncelemesi: 76178 DAILY BUGLE

Eğer sadece Poppy minifigürü ile ilgileniyorsanız, bu sette yer alan Poppy’nin aksesuarlarına kadar aynısını 30555 Poppy’s Carriage polybag‘inde de bulabilirsiniz.

Bulut ekibini ise mevcutta yer alan parçaların yaratıcı kullanımları ile inşa ediyorsunuz. Özellikle Cloud Guy, kullandığı Unikitty bulutu ve Harry Potter şamdanları ile dikkat çekiyor. Cloud Baby’lerin yüzlerini oluşturan yuvarlak sticker’ları düz bir biçimde yapıştırabilmek ise 6+ bir sete göre biraz zorlu.

 

Set İnşa Deneyimi ve Tamamlanmış Model

Öncelikle otobüs durağı görevi gören salıncağı inşa ediyorsunuz. Oynanabilirliği yüksek olan, hedef yaş grubuna göre güzel bir model olsa da setin asıl odağı olan Tırtılbüs’e kıyasla parça sayısı yüksek. Tekli çıkıntı genişliğinde bir boşluğa sahip keçe parçaları ise diğer Trolls setlerinde olduğu gibi tepede yerini alıyor.

 

Alıştıklarımızdan farklı bir model olduğu için Tırtılbüs’ü inşa etmek ise yetişkinler için bile keyifli.

 

İç dekorasyonu da dışı kadar renkli. Oynanabilirlik açısından da Tırtılbüs’ü açıp içerisine minifigürleri koyabiliyorsunuz.

 

Tırtılbüs’ün yan tarafı ise setin bütün pozitif enerjisini götüren bir tasarıma ve inşa deneyimine sahip. Sticker bazlı tasarımı nedeniyle geçişler arasında eğreti duran, farklı renklerde büyük boşluklar var ve setin hedef yaş grubu için eğimli yüzeylere sticker’ların hizalı ve düz bir biçimde yapıştırılması zorlu olacaktır.

Sticker’ları yapıştırmamayı tercih ederseniz de model çekiciliğini büyük ölçüde kaybediyor. Bu açıdan, setin estetik kaygısı gütmeyen ufaklıklar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Icons Set İncelemesi: 10293 Noel Baba'nın Ziyareti

Bir diğer konu ise tekerlekler. Tasarım olarak eğlenceli görünmekle birlikte, tam anlamıyla tekerlek gibi dönmüyor. Modeli yürüttüğünüzde aslında yerde sürümüş oluyorsunuz.

 

Genel Değerlendirme

Fiyatına göre standart bir seviyede olan 41256 Rainbow Caterbus, içerdiği özel parçalar ve yetişkinler için de keyifli bir inşa deneyimi sunmasıyla öne çıkıyor.

Bununla birlikte, tamamlanmış model, bir önceki bölümde söz ettiğimiz üzere, özellikle sticker’ları nedeniyle yetişkinlerin ilgisini o kadar çekmeyecektir; fakat hedef yaş grubu, yüksek oynanabilirliğe sahip yapısı nedeniyle sticker yapıştırma aşamaları haricinde setten memnun kalabilir. Setin içerisinde çok fazla küçük parça yer alması ve ince işçilik gerektirmesi nedeniyle biraz daha büyük yaşlar için daha uygun olacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.