LEGO Tower Mobil Oyunu Açık Betası Başladı: Nasıl İndirilir ve İlk İnceleme

,

Bu yaz çıkacak olan ve heyecanla beklediğimiz LEGO Tower tıklamalı (idle) mobil oyununun açık betası bu hafta itibariyle başladı. Bu yazımızda, oyunun açık beta sürümünü Android ve iOS için nasıl indirebileceğinizi anlatacağız ve birkaç gündür oynadığımız oyun hakkındaki ilk izlenimlerimizi paylaşacağız.

Bu arada oyunda bizleri eklemek isterseniz, oyundaki kullanıcı kodlarımız 131Q ve 1325.

 

LEGO Tower Açık Beta Nasıl İndirilir

Apple ve Google’ın resmi beta dağıtım kanalları üzerinden indirebileceğiniz LEGO Tower, her ne kadar “beta” olarak geçse de tamamı Türkçe olarak, tümüyle oynanabilir durumda. Birkaç gündür yoğun bir şekilde oynadığımız oyunda; oynanabilirliği ya da akışı etkileyecek seviyede bir hatayla karşılaşmadık; fakat bazen ufak tefek görsel hatalar göze çarpabiliyor. Bir de sosyal ögelerin bir miktar daha gelişmeye ihtiyacı var gibi.

Bununla birlikte, “rastgele” gerçekleşen olayların gerçekleşme olasılıkları ya da kazanılan para tutarları gibi bazı noktalarda beta sonrası ufak ayarlamalar beklenebilir.

 

LEGO Tower İlk İnceleme

Oyun, kendini kanıtlamış Tiny Tower’ı baz aldığı için alıştığımız; kat yap, altın kazan, daha fazla kat yap, daha fazla altın kazan formülü üzerine kurulu. Bu açıdan, piyasada bulabileceğiniz binlerce oyuna kıyasla pek de yenilikçi bir şey sunmadığını söyleyebiliriz.

Oyunun, biz LEGO hayranları açısından en önemli farkı ise, oyundaki her şeyin LEGO parçaları ve LEGO minifigürlerine göre uyarlanmış olması. Örneğin, oyunda “Altın” (Coin) olarak topladığımız para birimi, LEGO bozuk parası ve gerçek parayla satın alınabilen, “Para” (Bux) olarak topladığımız para birimi, 100 baskılı 2×1 LEGO banknot düz parçası.

İlginizi Çekebilir:  Yılbaşı İncelemesi: 75895 LEGO SPEED CHAMPIONS 1974 Porsche 911 Turbo 3.0

 

Para demişken, oyun, gerçek parayla alınabilen para biriminin (Para/Bux) ücretsiz olarak kazanılması konusunda beklediğimizden çok daha cömert ve bu para birimini harcama konusunda da sizi çok fazla zorlamıyor. Kat ya da asansör kapasite artırımı gibi oynanabilirliği etkileyen konularda fiyatlar makul tutulmuş. Kulenizi görsel olarak özelleştirmenizi sağlayan nesneler ise daha pahalı. Aşağıdaki kısa oynanış videosunda bu yükseltmeleri görebilirsiniz.

 

Oyunu ilk açtığınızda çok fazla yönlendirme olmadığı için biraz karışık gelebiliyor; fakat çok da fazla bir aksiyon alternatifiniz olmadığı için oyunu kolay bir biçimde çözebiliyorsunuz.

Yaptığınız katları konut olarak ya da 5 farklı ticari kat tipinden biri olarak seçebiliyorsunuz. Öncelikle konut katı yaparak, kulenize, minifigür kiracılar çekmeniz gerekiyor. Sonrasında da bu kiracılarınızı ticari katlarınızda çalıştırıyorsunuz. Her konut katı kulenize 5 yeni minifigür sağlarken, her ticari kat 3 minifigür kullanabiliyor. Buna göre ticari katlar ve konut katları arasında bir denge kurmanız gerekiyor.

Her yapılan kat, bazıları gerçek LEGO setlerinden uyarlanmış olan farklı bir LEGO konsepti ile geliyor. Gözlemlediğimiz kadarıyla, bu konseptlerin oynanışa doğrudan bir etkisi yok; fakat her minifigür sakininizin hayalini kurduğu bir meslek söz konusu ve bir minifigürü hayalindeki meslekte çalıştırırsanız, size ek kapasite ve kira kazandırıyor.

Gerçek setlerden ilham alınmış olan katların ve diğer detayların hepsinde, sizi ilgili setin LEGO Shop@Home (online satış) sayfasına yönlendiren bir link de bulunuyor. Bu açıdan bakarsanız oyunun kendisi devasa bir LEGO reklamı olmuş :)

 

Oyunun sizi başında tutan ve altın (coin) kazanabileceğiniz iki temel mekaniği var, stokları biten katlar ve asansör. Oyun her ne kadar “idle” yani kendi kendini oynayabilen tipte bir oyun olsa da, eğer oyuna bir süre bakmazsanız, yeni katlar kurmak için gerekecek altın geliriniz hızla sıfırlanacaktır. Katların kapasitesini para ödeyerek artırmadığınız durumda stokları çok hızlı bitiyor ve hem stok yenilemek hem de gelen stokları etkinleştirmek için oyunu açmanız gerekiyor. Asansör ise, oyun açıkken çalışan bir mekanik. Kulenize gelen ziyaretçileri istedikleri katlara çıkardığınızda altın kazanıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO CITY Set İncelemesi: 60326 Parkta Piknik

Oyunun kendini tekrar ederken sıkmasını engellemek adına da minimum 50 kata ulaştıktan sonra kulenizi yıkıp yeniden inşa etmeye karar verdiğinizde, bir katınıza 100 kat kapasite veren ve beklemeksizin stok yenileme moduna geçiren “altın yapım parçası” kazanma mekaniği söz konusu.

 

Bunlar dışında, oyun açıkken para (bux) kazanabileceğiniz mini görevler mevcut. Rastgele çıkan bu görevlerde; kaybolan, çalınan ya da yanlış teslim edilen parçaları ya da belirli ziyaretçi minifigürleri kulenizde arayıp bulduğunuzda küçük miktarlarda paralar kazanabiliyorsunuz.

Oyunun tümüyle görsel bir diğer bağımlılık odaklı yönü ise; yine oyun açıkken rastgele çıkan, farklı nadirlik seviyesine sahip minifigür parçaları. Bu parçalarla, sakinlerinizin ve lobide duran kendi minifigürünüzün görüntüsünü özelleştirebiliyorsunuz. İsterseniz bu parçaları arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. (Bu parçaların bir çoğu da gerçek LEGO minifigürlerinde gördüğümüz parçalar.)

 

Son olarak, oyunun yerelleştirilmesinin oldukça kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Oyundaki tüm metinler, eğreti durmayacak şekilde, kullanım alanları göz önünde bulundurularak, anlam kaybı ya da kayması olmayacak şekilde çevrilmiş. (Daha iyi çevrilebilecek bazı yerler söz konusu olsa da bunlar göze batmıyor.) Yine de oyun içi dil seçeneği sayesinde, cihaz dilinizden bağımsız olarak, oyunu istediğiniz dilde oynayabilirsiniz.

Buna ek olarak, kule sakinlerinin isimleri de tümüyle Türkçe ve isimlerin çeşitliliği şaşırtıcı derecede fazla. Aşağıda bizim kulemizden bir örnek görebilirsiniz.

 

Genel olarak bakarsanız, tanıdık mekanlar ve tanıdık karakterler ile biz LEGO hayranlarını heyecanlandıracak bir oyun olsa da, bir çok idle/clicker oyunda olduğu gibi, kendini tekrar ettiği için bir noktadan sonra sıkma olasılığı oldukça yüksek. Ticari katların stoklarının çok hızlı tükenmesi ve bu nedenle de oyunda ilerleyebilmeniz için oyuna sıkça ilgi göstermeniz gerekmesi de başka bir eksi yönü olarak değerlendirilebilir.

Oyunun sosyal yönünden biz beta aşamasında çok memnun kalmadık. Bu nedenle de sosyal ögelerin incelemesi için oyunun tam sürümünü beklemeye karar verdik.

Oyun betadan çıktığında gerçekleştireceğimiz daha kapsamlı inceleme için bizi takip etmeye devam edin.