LEGO Star Wars Betrayal at CLOUD CITY (75222) Seti Duyuruldu

,

Bir önceki 2018 UCS seti olan Y-Wing’in duyurusunda da sözünü ettiğimiz üzere, bu yılın Star Wars UCS (Ultimate Collector Series) setlerinden birinin Cloud City olmasını bekliyorduk ve sonunda bu set, Betrayal at Cloud City (75222 Cloud City’de İhanet) olarak duyuruldu. 75159 Death Star’ı andıran bölmeli bir tasarımı olan bu setin “Ultimate Collector Series” içinde değil de ilk defa gördüğümüz bir seri olarak “Master Builder Series” içerisinde sınıflandırılması da merak uyandıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor. İlk bakışta, sergilenebilirlikten daha çok oynanabilirliğin ön planda olduğu bir sete benziyor ve minifigür seçkisi de özellikle dikkat çekici.

Geçerli olduğu ülkelerde LEGO VIP sadakat programı üyeleri için 13 Eylül’de, herkese açık olarak da 1 Ekim’de piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $349,99, Avrupa fiyatı ise €349,99 olacak 2.812 parçalık bu setin basın açıklamasının çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

Bespin’in gökyüzündeki hayret verici metropolünü ziyaret edin — Cloud City!

LEGO Star Wars 75222 Betrayal at Cloud City seti ile Star Wars: The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator) filminden bir dünya dolusu unutulmaz anı yeniden yaşayın ya da hikayeye kendi eğlenceli sürprizlerinizi ekleyin. Oldukça detaylı bu set, bir klasik olmuş bu filmden sahneleri tasvir eden 4 bölüme ayrılmıştır.

Bobba Fett’in Slave I gemisi ile birlikte bir iniş platformu, detaylı bir gezinti alanı, 5 minifigürün oturabileceği bir yemek odası, çöp yakma fırını içeren bir çöp işleme odası ve Luke ve Vader arasındaki epik Işın Kılıcı düelloları için bir sensör iskelesi yer almaktadır.

Ayrıca, Han’ı karbonit içerisinde “dondurma” işlevi içeren bir karbon dondurma odası, bir sorgu odası ve hapishane hücresi, Twin-Pod Cloud Car için ikinci bir iniş platformu ve çok daha fazlası yer almaktadır.

Bir de üzerine 18 LEGO minifigürü ve 2 droid eklediğinizde, her yaştaki Star Wars ve LEGO hayranının koleksiyonuna eklemekten gurur duyacağı bir setiniz olmaktadır

 • Bu set, LEGO Star Wars Master Builder serisinin bir parçasıdır.
 • Cloud City; 16cm yükseklikle, 58cm genişlikte ve 56cm derinliktedir.
 • Slave I; 11cm yükseklikte, 19cm uzunlukta ve 18cm derinliktedir.

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Star Wars REPUBLIC GUNSHIP UCS (75309) Duyuruldu

Fotoğraflardan sonra basın bülteninin tümünü İngilizce olarak da bulabilirsiniz.

 

75222 LEGO Star Wars Betrayal at Cloud City Basın Bülteni:

Visit Bespin’s amazing metropolis in the sky—Cloud City!

Relive a world of unforgettable moments from Star Wars: The Empire Strikes Back or add your own fun twists to the story with this LEGO Star Wars 75222 Betrayal at Cloud City set. The amazingly detailed set is divided into 4 sections, each depicting scenes from the classic movie.

There’s a landing platform complete with Boba Fett’s Slave I ship, a detailed promenade, a dining room with seating for 5 minifigures, a garbage processing room with incinerator, and a sensor balcony for epic Luke vs. Vader Lightsaber duels.

There’s also a carbon freeze chamber with a function to ‘freeze’ Han in carbonite, an interrogation chamber and prison cell, a secondary landing platform for the Twin-Pod Cloud Car, and so much more.

Add an astonishing 18 LEGO minifigures plus 2 droids to the mix, and you have a set that Star Wars and LEGO fans of any age would be proud to add to their collection.

 • Includes 18 minifigures: Han Solo, Princess Leia and Luke Skywalker in Bespin outfits, Chewbacca, C-3PO, Lando Calrissian, Lobot, 2 Cloud City Guards, 2 Cloud Car Pilots, Leia and Han in Hoth outfits, Darth Vader, Boba Fett, 2 Stormtroopers and an Ugnaught, plus R2-D2 and an IG-88 droid.
 • Section 1 features a landing platform with a sliding entrance door and Boba Fett’s Slave I ship with an opening minifigure cockpit, movable wings and space underneath to store the Han in carbonite element.
 • Section 2 features a dining room with a table, seats for 5 minifigures and a decorative Cloud City micro build; lounge with a transparent sculpture and 2 chairs; garbage processing room with an incinerator, conveyor belt and a deactivated IG-class droid; and a promenade with tree sculpture, mural relief and opening doorways leading to other parts of the model.
 • Section 3 features a sensor balcony with railing and swing-out function, plus a maintenance cabin with opening round window for epic Lightsaber duels, plus a carbon freeze chamber with lever-activated ‘freeze’ function.
 • Section 4 features a dark-red corridor leading to the interrogation chamber with a turning interrogation chair, plus a prison cell, hangar with a secret trapdoor and tool & weapon rack, and space for the Twin-Pod Cloud Car with opening minifigure cockpits and 2 stud shooters.
 • New minifigure details include Leia’s red dress, Han’s Corellian blood stripe, Luke’s dark-tan Dagobah outfit, the Ugnaught’s head decoration and the cloud car pilots.
 • Weapons include Han’s blaster pistol, Chewbacca’s bowcaster, Luke’s Lightsaber, Vader’s Lightsaber, Boba Fett’s blaster rifle, IG-88’s blaster rifle, 5 blaster pistols and 4 blasters.
 • Accessory elements include a wrench, handcuffs and Lobot’s cybernetic band.
 • Stage air-to-air battles between Boba Fett’s Slave I and the Twin-Pod Cloud Car.
 • Pull the carbon freeze chamber lever to pretend freeze Han in carbonite!
 • Relive unforgettable scenes from the classic Star Wars: The Empire Strikes Back movie.
 • This amazing set is part of the LEGO Star Wars Master Builder Series.
 • Cloud City measures over 6” (16cm) high, 22” (58cm) wide and 22” (56cm) deep.
 • Slave I measures over 4” (11cm) high, 7” (19cm) long and 7” (18cm) wide.