LEGO JURASSIC World Set İncelemesi: 75928 Blue’nun Helikopter Takibi

,

Bugünkü incelememizin konusu, LEGO Jurassic World serisinden, serinin orta seviyedeki üyelerinden biri ve geçmişte de benzerlerini gördüğümüz helikopterli dinozor setlerinin en yenisi olan 75928 Blue’s Helicopter Pursuit (Blue’nun Helikopter Takibi) olacak.

Nispeten küçük yaş gruplarının hedeflendiği bu setin diğer LEGO hayranları için önemi ise Jurassic World filmlerinde başroldeki dinozor olan velociraptor Blue’nun figürünün bulunduğu iki setten biri olması. Blue’nun bulunduğu diğer set olan 75930 Indoraptor Rampage at Lockwood Estate (Lockwood Estate’te Indoraptor Hücumu), sadece Blue figürü için alınamayacak kadar büyük (1019 parçalık 75930 no’lu bu set bu yazı yazıldığı sırada 649,90 TL idi) ve boyutuna kıyasla, hem sergilemek hem de oynamak için oldukça zayıf.

Bu nedenle de 75928’in, Jurassic World setleri arasında almayı düşüneceğiniz ilk (ya da tek) set olması çok olası.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 249,90 TL, Amerika fiyatı $39,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu set, 397 parçadan oluşuyor. Set, boyut ve tasarım itibariyle, daha önce incelemiş olduğumuz 60193 Artic Air Transport setine benzer bir yapıda, üst-orta seviye bir LEGO City aracı seviyesinde. Ne yazık ki Avrupa fiyatı (ve doğal olarak da Türkiye fiyatı) parça sayısına kıyasla biraz pahalı.

Setin parçaları, LEGO City setlerine benzer basitlikte, numarandırılmış üç poşete bölünmüş olarak çıkıyor. Sticker kullanımı makul seviyede ve kullanıldığı yerler itibariyle çok da gerekli değil. Her ne kadar sık görmediğimiz renklerde parçalar içerse de Owen Grady minifigürü ve Blue figürü dışında sadece 1-2 tane nadir parça var.

 

Minifigürler ve Blue Figürü

Setin içerisinden, filmin baş kahramanı Owen Grady’nin, yardımcı kötü adamlarından biri olan Ken Wheatley’nin ve diğer Jurassic World setlerinde yer alan korumalara benzer bir pilotun minifigürleri çıkıyor. Minifigürlerin gövde baskıları ve aksesuarları tatmin edici seviyede. Setin oynanabilirliğinin ne kadar ön planda tutulduğunu minifigürlerden bile görmemiz mümkün. İki minifigürde birden, farklı tasarımlara sahip, tekli parça atıcı silahlar mevcut.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21328 SEINFELD

Minifigürlerin yanında yer alan Blue figürü ise baskısı ve kullanılan renkler açısından özellikle de önceki versiyonlarına ve diğer dinozorlara göre başarılı. Koleksiyonunuza katmayı isteyeceğiniz bir figür olacaktır. (Ek bir bilgi: Büyük LEGO System figürleri birbirleriyle uyumlu olduğu için Avengers: Infinity War setlerinden olan 76107 Thanos: Ultimate Battle setinde yer alan Thanos bigfig’inin kollarını Blue’ya takarak Blue’nun Infinity Gauntlet’ı (Sonsuzluk Eldiveni’ni) kullanmasını sağlayabilirsiniz.)

Soldan sağa: Blue, Ken Wheatley, Owen Grady ve Pilot

 

Set İnşa Deneyimi

Setin inşası zorluk seviyesi anlamında LEGO City setlerine çok benziyor. Oldukça kolay ve hızlı inşa ediliyor ve karmaşık inşa teknikleri söz konusu değil.

İlk poşet ile Blue’yu, römorklü ATV’yi ve Blue’nun helikopter ile taşıyabileceğiniz kafesini inşa ediyorsunuz. Modeller basit tutulmuş olduğu için inşa süreçleri de küçük yaş gruplarına uygun olarak oldukça basit.

Çitler sanki biraz kısa kalmış

 

İkinci poşet ile helikopterin gövdesini inşa ediyorsunuz. İnşa deneyimi, özellikle de tek parçadan oluşan kokpit ile LEGO City helikopterlerine benzese de içerisinde bazı farklılıklar var ve dışı da biraz daha detaylı.

Yana bakan koltuklar her zaman görmediğimiz bir detay

 

İkinci poşet tamamlandığında helikopterin çarpıcı renk teması kendini gösteriyor.

 

Üçüncü poşet ile helikopterin pervanesini, kuyruğunu, yanındaki silahını ve spot ışıklarını ve arkasında yer alan nakliye kutusunu inşa ediyorsunuz. Pervane ve kuyruk, benzer boyutlardaki LEGO City araçlarına göre daha büyük ve detaylı olsa da her ikisinin de inşa deneyimi karmaşık değil.

Arkadaki boşluk iyi bir şekilde değerlendirilmiş

 

Tamamlanmış Model

Öncelikle setin yan ögeleri olan ATV ve kafese değinecek olursak, her ikisinin de hem sergilemek hem de oynanamak için yeterli seviyede detaylı olduğunu ve LEGO City setlerindeki benzer araçlardan farklı göründüğünü söyleyebiliriz. Yine de helikopterin kendisine göre ve setin boyutuna göre biraz sönük kalıyorlar.

Setin ana ögesi helikopter ise özellikle oynanabilirlik için tasarlanmış ve farklı aksesuarları ve “uçurulabilir” yapısı ile amacına ulaşıyor. Tasarımı da detaylar ve renkleri ile oynanabilirliğinin gerisinde kalmıyor ve benzer LEGO araçlarının çoğundan daha iyi.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Özel Set İncelemesi: 40358 Bean There Donut That (Yılbaşı Özel İncelemesi)

Pervaneyi ister üstünden, isterseniz de altındaki çarktan döndürerek, üç minifigürü de helikoptere bindirip dinozor avına çıkabiliyorsunuz. Spot ışıkları ile kovalamacayı kolaylaştırırken, tekli parça atıcı ile dinozorları uyutabiliyorsunuz. Yakaladığınız dinozorları da kafesi kullanarak taşıyabiliyorsunuz. Ayrıca, ATV ile arazide keşfe çıkabilir ve helikopter ile dinozor yumurtası taşıyabilirsiniz.

 

Genel Değerlendirme

Diğer 2018 LEGO Jurassic World setleri gibi 75928 de basit inşa deneyimi ve oynanabilirliğin önceliklendirildiği tasarımı ile filmin hayranlarından daha çok, dinozorlara genel olarak hayran olan küçük yaş gruplarına hitap ediyor; zira Jurassic World Fallen Kingdom (Yıkılmış Krallık) filmi Türkiye’de ve dünyanın bir çok yerinde 13+ yaş sınırı ile vizyona girerken, bu set, 7-12 yaş etiketi ile piyasaya sürülmüş durumda (her ne kadar pratikte LEGO’nun üst yaş sınırı olmasa da :) ).

Yine de helikopterin detaylı tasarımı ve koyu mavi renk temasının yanı sıra Blue figürü ile setin sergilenebilirlik açısından diğer LEGO Jurassic World setlerinden pozitif anlamda ayrışması itibariyle yetişkinlerin de tercih edebileceği bir set olduğunu söylemek mümkün.

Bu nedenle, fiyatından bağımsız olarak düşündüğümüzde rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz bir set olurken; fiyatı gündeme geldiğinde, tavsiyemizi yineleyemiyoruz. Bu set yerine, özellikle de hedeflediği asıl yaş grupları için, benzer bir inşa deneyimine ve oynanabilirliğe sahip çok daha makul fiyatlı LEGO City, LEGO Friends ve hatta LEGO Super Heroes setlerini tercih edebilirsiniz.

Filmlerle çok sıkı bağlantılı ve bu nedenle de ilgili filmin gündemde olduğu döneme paralel olarak daha kısa ömürlü olan bu tarz setler, 76109 Quantum Realm Explorers gibi iyi bir fiyat noktasında iyi bir tasarıma sahip olduğunda diğer setlere kıyasla çok hızlı tükenebilirken, bu set gibi fiyat ya da tasarım anlamında sıkıntı yaşadıklarında da genellikle diğer temalardaki setlere kıyasla daha hızlı indirime girebiliyor. Bu nedenle de kişisel önerim, eğer seti kaçırmadan, koleksiyonunuza mutlaka eklemek gibi bir hedefiniz yoksa; almadan önce indirime girmesini beklemek olacaktır.