LEGO Marvel Set İncelemesi: 76218 Sanctum Sanctorum

,

Bugünkü incelememizin konusu, kendi içinde “modüler” bir seti oluşturma yolunda ilerleyen Marvel setlerinin en sonuncusu 76218 Sanctum Sanctorum olacak.

 

Genel Bilgiler

Türkiye fiyatı (şu an için) 5699,90 TL, Amerika fiyatı $249,99 ve Avrupa fiyatı €249,99 olan bu set, 2708 parçadan oluşuyor.

Avengers: Infinity War ve Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmlerinden esinlenen karakterler ve sahneler içeren bu set, çok sayıda gönderme barındırmasıyla öne çıkıyor. Zaten sette bolca bulunan sticker’lar da bu yönde tasarlanmış:

 

Minifigürler

Toplam dokuz minifigürün yer aldığı bu set, tam yirmi beş minifigürün yer aldığı Daily Bugle setinden sonra biraz sönük kalmış. Eksikler olsa da seçki güzel tabii.

İlk sırada, Mordo, Wong, Sinister Strange, Zombi/Ölü Strange ve Doctor Strange var. Özellikle Strange’lerin bu kadar çeşitli olması koleksiyonler açısından setin cazibesini artıracaktır.

 

İkinci sıramızda ise, Ebony Maw, Scarlet Witch, Iron Man Mark 50 ve Spider-Man var. Bu minifigürler en azından şimdilik bu sete özel diyebiliriz; fakat ilerleyen dönemlerde başka setlerde de görürsek şaşırmayız açıkçası.

 

Set İnşa Deneyimi ve Tamamlanmış Model

Seti aynı bir köşe modüler bina gibi ayrı ayrı katlar halinde inşa ediyorsunuz ve aynı modüler binalarda olduğu gibi bolca oda ve bölme içeriyor. Sadece merdiven yapısı Sanctum Sanctorum’un tasarımı itibariyle biraz daha farklı ve merdivenlerin altında, buzdolabının altında Tesseract’ın yer aldığı gizli bir oda kalıyor. Ek olarak, Sanctum’un arka tarafında Cagliostro’nun Kitabı’nın kilitli olduğu bir odaya açılan bir portal yer alıyor. Buraya doğrudan binadan erişemiyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Türk Hava Yolları'ndan The LEGO MOVIE Temalı Yeni Uçuş Emniyeti Videosu - Mini İnceleme İle

 

Merdiven tamamlandığında biraz dar olsa da aslına mümkün olduğunca sadık bir giriş katı ve merdiven ortaya çıkıyor. Burada Strange’in diploması ve Wong ile fotoğrafları gibi minik detaylar var.

 

İkinci kat ise merdivenin devamı olarak bir boşluğa sahip ve asıl olarak Rotunda of Gateways’in kapısını içeriyor.

 

Kapıyı açtığınızda, panelleri hareket ettirerek üç farklı konuma portal açabiliyorsunuz. Sibirya’ya, Karanlık Boyut’a ya da çöle gidebiliyorsunuz.

 

En üst katta ise müze tadında, büyülü olduğunu tahmin ettiğimiz nesneler var. Aralarında ilk bakışta tanıdık nesneler olduğu kadar, çizgi roman ve filmin sıkı hayranlarının daha çok aşina olduğu şeyler de var.

 

Sanctum’un logosunu oluşturan parça ise oldukça detaylı bir baskıya sahip ve doğru açıda takılabilmesi için farklı bir yapım tekniği ile tutturulmuş.

 

Dışarıya bakacak olursak da yandan Gargantos’un dokunaçları çıkmasa önden çok klasik bir modüler bina gördüğümüzü söyleyebiliriz.

 

Yandan ise aslında setin modülerlerden önemli bir farkı var. Tek başına sergilemeye de uygun olsun ve arka yüzdeki referanslar da görünebilsin diye arada bir miktar boşluk söz konusu. Bu da modülerlerin yanına konulduğunda garip bir görüntü oluşturabiliyor.

 

Arkada ise sticker’larla oluşturulmış ince göndermelerin yanı sıra, iki portal birden yer alıyor.

 

Genel Değerlendirme

76178 Daily Bugle, her şeyiyle o kadar iyi bir noktadaydı ki 76218 yanında biraz daha sönük kalıyor. Yine de kötü bir set değil tabii ki. Özellikle de modüler tasarımı, aslına mümkün olduğunca sadık olması ve içerdiği bolca gönderme, Marvel hayranları için seti alınır kılacaktır. Hatta modüler bina koleksiyonerleri için de rahatlıkla tercih edilebilecek bir set olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Powered Up ve Trenleri Hakkında Bilgiler ve LEGO Ray Setleri Karşılaştırma (60205-7499 & 60238-7895)

Setin ana eksisi ise minifigür çeşitliliği ve sayısı kısmında. Fiyatı Daily Bugle kadar olmasa da biraz daha fazla minifigür olmasını isterdik. Bir taraftan da Marvel hayranları dışında bu seti alacak kişiler için setin daha makul bir fiyat seviyesinde tutulması sağlanmış.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.