LEGO Ideas Güncel Haberler ve Öne Çıkan Projeler – Nisan 2018

Bu yazı ile başlayarak sizlerle her ay LEGO Ideas projeleriyle ilgili güncel bilgileri paylaşacağım. (Neyse ki Türkiye’de LEGO Store’umuz oldu da LEGO Ideas setlerine erişebiliyoruz.) Bu haberleri aşağıdaki başlıklar altında görebilirsiniz:

 • Değerlendirmeye alınmış ya da onaylanmış projeler ile ilgili güncel haberler ve diğer LEGO Ideas programı duyuruları.
 • 10.000 oya ulaşan ve bir sonraki değerlendirme turunda değerlendirmeye alınacak projeler.
 • Henüz 10.000 oya ulaşmamış ama popüler olmuş ya da kişisel olarak önerdiğim projeler.

Siz de kendi LEGO Ideas proje önerilerinizi ve merak ettiklerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

Haberlere geçmeden önce ilk bültenimize özel olarak aşağıda LEGO Ideas hakkında kısa bir bilgi bulabilirsiniz. İsterseniz de buraya tıklayarak haberlere atlayabilirsiniz.

 

LEGO Ideas Nedir?

LEGO Ideas nedir diye soracak olursanız; LEGO topluluğu, yani bizler, tarafından tasarlanan ve yine bizim oylarımızla seçilerek set haline gelen projelerin buluştuğu bir platform diyebiliriz:

 • İsteyen herkes, kurallar dahilinde, LEGO Ideas projesi tasarlayabilir ve projeleri oylayabilir.
 • Belirli bir süre içerisinde 10.000 oya ulaşan projeler LEGO tarafından belirli kriterlere göre değerlendirilir. Bu değerlendirme yılda üç kez yapılır.
 • Bu değerlendirme sürecinde, projeler; ticari koşullar ve fikri mülkiyet kısıtları gibi farklı kriterler üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme ve onay konusunda ise set sayısı olarak herhangi bir kısıt yoktur. Aynı anda birden fazla proje seçilebileceği gibi hiçbir proje de seçilmeyebilir. Buradaki tüm süreç LEGO’nun kendi insiyatifindedir.
 • Onaylanan projeler, LEGO ekibi ile birlikte elden geçirilerek bir LEGO setine dönüştürülür ve LEGO Ideas teması altında piyasaya sürülür. Bu temayı aynı LEGO City ya da LEGO Creator gibi ayrı bir tema olarak düşünebilirsiniz. Bu temada kutu ve kitapçık kalitesi genellikle daha yüksek olup, kitapçıkta setin konsepti ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
 • LEGO Ideas setleri genellikle daha kısıtlı sayılarda üretilir ve koleksiyon değeri yüksektir. Tabii çok popüler olan setlerde (NASA Apollo Saturn V (21309) gibi) üretim de talebe göre artırılabilmektedir.
 • LEGO Ideas setlerinin yaratıcıları, setlerinin tüm satışlarından net %1 komisyon kazanır.

 

Güncel LEGO Ideas Haberleri

Onaylanmış ve Değerlendirmedeki LEGO Ideas Projelerinden Haberler

 • Yakın zamanda yer verdiğimiz üzere LEGO Ideas TRON: Legacy (21314) duyuruldu ve piyasaya çıktı. Kendisi, Amerika fiyatı $34,99, Avrupa fiyatı ise €34,99 olan 230 parçalık bir set. Orijinal Ideas projesinden biraz farklı olsa da incelemeler hem bu açıdan hem de setin kendisi açısından pozitif.
 • Şu anda onaylanmış ama henüz piyasaya çıkmamış olan tek LEGO Ideas projesi olan Voltron’ın da çok yakında çıkacağı söyleniyor. Parça sayısı itibariyle fiyat olarak en pahalı LEGO Ideas seti olacağı da söylentiler arasında. Voltron’la büyümüş biri olarak ben dört gözle bekliyorum.(Voltron demişken ek bir not: Türkiye’ye henüz gelmemiş olsa da Netflix Voltron’ı yeniden çekti ve birkaç sezondur yurtdışında yayınlıyor. Avatar serisinin yaratıcı ekibinin elinden çıkan bu animasyonu özellikle eski Voltron hayranlarına tavsiye ederim, yetişkinlerin de izleyebileceği bir derinliğe sahip.)
 • 2017’nin üçüncü değerlendirme turunda yer alan projelerin sonuçlarının yakın zamanda açıklanmasını bekleyebiliriz. Old Fishing Store (21310)’un yaratıcısının üç projesi birden değerlendirmede, aynı şekilde geçmiş LEGO Ideas setlerinden olan LEGO Maze (21305)’in yaratıcısına ait Pop-Up Book, değerlendirme aşamasında olan bir diğer proje.
İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Haberleri: 2019-1 Onaylanan Ürün Fikirleri ve 2019-2 Değerlendirmeye Alınanlar

 

10.000 Oy ile Destek Almış LEGO Ideas Projelerinden Haberler

Mart ayı özellikle 10.000 oya ulaşım konusunda verimli bir ay oldu. En azından geçtiğimiz değerlendirme dönemine göre daha fazla çeşitlilik görebileceğiz. Bu değerlendirme döneminde şimdiye kadar 10.000 oya ulaşmış projeler şu şekilde:

 

 

 

Destek Aşamasında Öne Çıkan LEGO Ideas Projeleri

LEGO Ideas sitesine girdiğimde genellikle gözüm dönse ve beğendiğim çok değişik projeler olsa da ilk bültene özel olarak daha popüler projeleri öne çıkarmaya çalıştım. Zaten hiçbir yazı tüm projeleri anlatmaya yetmez, LEGO Ideas sitesinden projeleri bizzat keşfetmenizi ve oylamanızı öneririm: https://ideas.lego.com/projects/discover

The Flintstones:

10.000 oya ulaşacağı neredeyse kesin olan bu “Taş Devri” projesinin detayları insanı hayran bırakacak cinsten. Bu nedenle de heyecanla beklediğim projelerden biri.  10.000 oya ulaşmış projelere bakarsanız, LEGO Ideas projelerini oylayan kitlenin nostalji sevgisi de ayrıca dikkat çekici.

Chemical Plant:

Bu proje, detayları ve eğitici yönü ile ön plana çıkan bir proje. Hatta küçükler için biraz fazla detaylı olsa da LEGO City setleri ile uyumlu olabilir. Büyüklerin şehirleri içinse gerçekten güzel bir tamamlayıcı set.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Güncel Haberler: Onaylanan Ürün Fikirleri ve Değerlendirmeye Alınanlar - Ekim 2018

 • Totoro & Catbus:
  Miyazaki ve Studio Ghibli hayranlarının favorilerinden olan My Neighbor Totoro filminden Totoro ve de Catbus’ün yer aldığı, tam anlamıyla bir sıfat bulamayıp “tatlış” olarak tanımlayabileceğim bir set.
 • Food Stand Diners:
  Yine hem büyüklerin hem de küçüklerin şehirlerine renk katacak keyifli bir seyyar büfe seti. Özellikle büfe binalarının detayları çok ince düşünülmüş.
 • The Mecha Townhouse:
  Bir modüler bina gözüyle bakarsanız eh diyebileceğiniz bu proje, “canlandığında” ise çok farklı bir şekle bürünüyor. Sırf bu yaratıcı konseptinden dolayı bile destek vermeye değer.
 • M&M’s Chocolate Candy Dispenser:
  10.000 oya yakın projelerden biri olan bu proje, yine farklı konseptiyle ön plana çıkıyor. M&M ya da Bonibon ya da herhangi benzeri bir abur cuburu saklayabileceğiniz ve tüketebileceğiniz eğlenceli bir proje.
 • Typewriter:
  LEGO Ideas’ın en güzel taraflarından biri, daha önce LEGO tarafından denenmemiş farklı konseptleri sunuyor olması. Daktilo projesi de bunun güzel bir örneği. Aldığı oy itibariyle 10.000 oya bir ya da iki değerlendirme dönemi içerisinde ulaşması olası.

 

LEGO Ideas haberlerimiz ilk ay olduğu için biraz yoğun oldu ama LEGO Ideas projeleri gerçekten de derya deniz, LEGO Ideas seti olarak kabul edilme süreci ise başlı başına bir merak ve heyecan unsuru.

Eklemek isteyebileceğiniz haberler ve dikkat çekici diğer LEGO Ideas projeleri için yorumlarınızı bekliyorum.