LEGO Harry Potter Modüler Hogwarts Setleri: 2023 Öncesi Son Durum

,

2021’de yenilenen ve irili ufaklı çok sayıda modüler set ile bir Hogwarts Kalesi oluşturmanıza olanak sağlayan Harry Potter Hogwarts setleri, 2022’de de farklı dönemlerde çıkan üç set ile devam etti.

Yeni kataloğu baz alacak olursak da 2023’te şimdilik ufukta sadece bir set görünüyor; fakat aynı geçen sene olduğu gibi, farklı dönemlerde setler çıkması çok olası.

Biz de bu koleksiyona devam etmeye değer mi, bu işin sonu nereye varacak diye 2022 setlerini inceledik ve şimdiye kadar çıkan tüm modüler Hogwarts setlerini önerildiği şekilde birleştirdik.

 

76398 Hogwarts Hastane Koğuşu ve 76401 Hogwarts Avlusu: Sirius’un Kurtuluşu

Her ikisi de 999,90 TL olan bu setler, birbirlerine sadece fiyat ve boyut olarak değil, aynı zamanda minifigür sayısı ve çeşitliliği olarak da çok yakın. İkisinde de aynı gövde ve kafaya sahip Harry ve Hermione figürü yer alıyor. Bunun haricinde 76398’e özel Madam Pomfrey ve 76401’e özel Sirius Black minifigürleri tek başına setleri sırtlayabilecek seviyede değil.

Gerçekten de bu fiyat noktasında, her iki set de tek başına neredeyse hiç anlam ifade etmiyor. Sadece Harry Potter temasının içinde bile bu fiyat noktası ve aşağısında daha iyi setler bulabilirsiniz.

 

Modülarite açısından bakacak olursak, 76398 Hastane Koğuşu, açılı bir şekilde yerleştirilmesine olanak sağlayan yeni bir yapım tekniğine sahip. Üç sıra modüle sahip setin bu modüllerini ister aynı hizada, isterseniz de ayrık olarak yerleştirebiliyorsunuz ki Hogwarts için setleri birleştirirken bu önemli bir özellik oluyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi - 21319 Central Perk (F.R.I.E.N.D.S TV Dizisi)

Her iki set de istediğiniz şekilde ayırabileceğiniz çatılar ve kat parçalarından oluşuyor. Bu nedenle de çok hassaslar, yukarıdan tuttuğunuz an elinizde kalıyor.

Özetle, bu iki set, sadece büyük Hogwarts Kalesini oluşturmak isteyenlere hitap eden bir modül paketi gibi.

 

76402 Dumbledore’un Ofisi

1799,90 TL fiyatıyla, bu set diğer ikisinden çok daha fazlasını sunuyor ve tek başına da nispeten alınabilecek bir set. Yine de tabii bu fiyat noktasında sizi tereddütte bırakacak kadar basit bir görünüşe sahip.

 

İç kısmı, referanslar ve oynanabilirlik açısından daha zengin; en azından farklı sahneleri canlandırabileceğiniz çeşitlilikte odalar ve aksesuarlarla geliyor. Yine de bu fiyat noktasında daha keyifli Harry Potter setleri yok değil. Minifigürleri de ek bir cazibe yaratmıyor.

Bu setin modülleri de tümüyle ayrışabilecek ve 76398’deki gibi açılı olarak yerleştirilebilecek şekilde tasarlanmış.

 

2021 ve 2022 LEGO Harry Potter Hogwarts Setlerinin Birleştirilmesi

2021’de çıkan setleri çok fazla müdahale etmeden, yan yana bir araya getirdiğinizde basit bir kale halini alıyordu; ama pek de Hogwarts’ı andırmıyordu tabii:

2021 setleri ile Hogwarts Kalesi

 

2022 setleri ile birlikte, Hogwarts kaleniz çok daha büyüyor, açılı bir şekilde iki eksende de genişliyor. Tabii bu yüzden de sergilemesi (ve bizim için de fotoğraflaması) biraz daha zorlu oldu. Halen eksikleri olsa da artık Hogwarts’ı daha çok andırdığını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Büyük Harry Potter Setleri Karşılaştırması: 75978 Diagon Yolu ve 76391 Hogwarts Simgeleri

Bununla birlikte, en büyük sıkıntısı, bu modeli yapmak için tüm setlerdeki modülleri tamamen dağıtıp farklı kombinasyonlarda birleştirmenizi gerektirmesi, daha doğrusu bunu yapabileceğiniz bir yapım kılavuzu sunmaması. Sadece Haziran 2022 setlerinin kılavuzlarının son sayfalarında küçük bir görselde bu kombinasyonu görebiliyorsunuz. Buradan yola çıkarak, modülleri farklı setlerden bulmanız ve sonrasında da doğru açıyla birleştirmeniz gerekiyor. Birleştirme kısmı keyifli olsa da modüllerin hangi sete ait olduğunu bulmak sıkıcı olabiliyor.

Bir diğer konu ise, modelin sağlamlığı. Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi, modüler setler tek başlarına bile çok kolaylıkla ayrılabilirken, birleştirilmiş modelde bu durum daha da net bir biçimde ortaya çıkıyor. Bölmeden bir yerden bir yere taşımanız zor.

Genel olarak değerlendirecek olursak, 2022 setlerinden sonra, modüler Hogwarts konseptine duyduğumuz heyecanı bir miktar yitirdik. Eğer 2022 setlerini henüz almadıysanız, koleksiyonunuzu 2021 setleriyle bırakmanız ve başka setlere yönelmeniz düşünülmesi gereken bir seçenek olabilir. Zaten burada beklemenizde de sıkıntı yok; zira 2022 setlerinin tamamı bu yıl da satışta olacak. Bakalım 2023’te bizi biraz daha heyecanlandıracak setler gelecek mi.

2021 ve 2022 setleri ile Hogwarts Kalesi


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.