LEGO FRIENDS Set İncelemesi: 41339 Mia’s Camper Van – Videolu

,

Bu incelememizdeki set, LEGO Friends’in 2018 setlerinden 41339 Mia’s Camper Van (Mia’nın Kamp Karavanı) olacak. LEGO karavanlarına karşı ayrı bir ilgim olduğu için kendisi renkleri ve oynanabilirliğiyle kayıtsız kalamadığım bir set oldu.

2018 LEGO Friends setlerinin önemli bir özelliği, önceki yıllardaki setlere kıyasla LEGO Friends temasının deneyiminin iyileştirilmesi yönünde yapılan, özellikle de çeşitlilik yönünde değişiklikler taşıması.

Ek bir not, bu yazı yazıldığı sırada bu set Kanyon LEGO Store’da sergilenmekte olan LEGO Friends setlerinden biriydi, yapılmış halini detaylıca görebilirsiniz.

 

İnceleme detaylarına geçmeden önce, aşağıda setin kutu açılış, inşa, tamamlanmış modeli ve kıyaslamasını gösteren videosunu izleyebilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Bu set, LEGO Friends’in sadece kızlara değil, hem erkeklere hem de çocuklar kadar yetişkinlere de hitap edebilen bir tema olduğunu göstermesi açısından önemli bir yere sahip.

Zira, karavan, LEGO Friends’e daha yakın bir tema olarak nitelendirebileceğimiz LEGO City setlerinden daha çok LEGO Creator setlerini andıran bir boyut ve detayda sunulmuş. Örneğin bu setin, 2018’in LEGO City karavan seti olan Pickup & Caravan (60182 – Pikap ve Karavan) setine kıyasla ölçek olarak 1,5-2 kat daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Set her ne kadar rengarenk olsa da LEGO Friends setlerinden alıştığımız pembe ve morlardan çok canlı yeşil ve mavi tonları görüyoruz. Bu açıdan da daha esnek bir sergileme seçeneği sunduğu ve daha geniş bir kitleye hitap ettiğini söylemek mümkün.

Türkiye fiyatı 249,90 TL, Amerika fiyatı $54,99 ve Avrupa fiyatı €54,99 olan bu set, 488 parçadan oluşuyor. Fiyat/parça/model boyutu oranı makul bir seviyede.

Sticker’lar ve plastik çadır ve tente parçaları sete özel parçalar. Daha önceki yıllarda tente benzeri parçalarda kumaş tercih edilirken bu sette plastik kullanılmış. Plastiğin de yorgunluk ve şekil bozulması gibi başka dezavantajları olsa da kumaş parçalara göre daha esnek bir yapıda.

Bu parçaların haricinde, çok kullanılan boyutlar dışındaki boyutlarda sunulan koyu gök mavisi, eflatun ve yeşil parçaların önemli bir kısmının, özellikle de 2018’de çıkmış yeni parçalar olması sebebiyle nadir olduğunu belirtebilirim. Ayrıca, çiçek parçaları olarak da 2018’in yeni 5 yapraklı çiçekleri kullanılmış.

Yeni plastik çadır ve tente parçaları ile sticker’lar

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi: 31131 Şehir Merkezi Makarna Dükkanı

Minibebekler (Minidoll’lar)

Setin içerisinden yeni tasarımları ile Mia ve Stephanie minibebekleri çıkıyor. 2018 öncesi minibebeklerden yüzleri dışında çok belirgin farkları yok. Tabii yan yana sergilendiğinde biraz daha dikkat çekecektir. Bitmiş modeldeki bir çok detay iki kişi için tasarlandığından dolayı ek bir karaktere ihtiyaç duymuyorsunuz. Mia için standart saç parçasının yanı sıra binicilik şapkası ile bütünleşik bir saç parçası daha mevcut.

 

Set İnşa Deneyimi

İnşa deneyimi itibariyle bir LEGO Friends setinden daha çok yine bir LEGO Creator setini andırıyor. Yine de bu boyuttaki bir LEGO Creator setinden farklı olarak 1’den 4’e kadar numaralandırılmış poşetler inşa sürecini oldukça kolaylaştırıyor. İlk poşet ile karavanın çevresindeki öğeleri inşa ediyorsunuz, diğer üç poşet ise karavanın kendisine ait.

Sticker kullanımı bu seviyede bir set için makul seviyelerde ve sticker’lar görsellik katmaktan daha çok oynarken hayal gücünü canlandırma amacı taşıyor. Bu nedenle de sticker yapıştırmadığınız durumlarda da model çok eksik kalmıyor.

İlk poşette çadır inşası nispeten farklı bir deneyim sunuyor. Yapması bir yetişkin için zor olmasa da çocuklar için biraz daha uğraştırıcı olabilir.

İlk poşet sonrasında bir kamp alanı ortaya çıkıyor

 

Karavanın inşa süreci de herhangi bir LEGO taşıtından farklı değil. Bir LEGO Technic bazının üzerine LEGO tuğlaları ile inşa ediyorsunuz. Birisi aynı zamanda ikinci kattaki yatak alanı olan iki ayrıştırılabilir çatı grubunu da üzerine ekliyorsunuz. Aynı zamanda yine diğer karavanlar gibi yan duvarlarından biri tam olarak açılıyor. Duvarlarda küçük tuğlalar yerine büyük şeffaf cam parçaları tercih edilmiş. Bu nedenle inşası hızlı tamamlanıyor ve bitmiş model çok ferah görünüyor. Bununla birlikte yine bazı noktalarda çocuklar için nispeten zorlu olabilecek inşa adımları söz konusu.

İkinci poşet sonrasında aracın şasisi ortaya çıkıyor

 

 

Tamamlanmış Model

Modelin ilk göze çarpan özelliği rengarenk olması. Kişisel olarak, ben bu renk paletlerini beğendim. Bunun yanı sıra, içerisi çok ferah ve geniş, bu da hem sergilenebilirlik hem de oynanabilirlik anlamında artı sağlıyor.

Renkli ve ferah bir karavanımız oldu

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Super Heroes Set İncelemesi: 76109 Quantum Realm Explorers - Videolu

Çoğu LEGO Friends setinde olduğu gibi oynanabilirlik anlamında başarılı bir set ve çok sayıda farklı detay mevcut. Mutfakta yemek pişirebilir ve mini buzdolabındaki portakal suyu ile servis edebilir ya da ananas, muz ve elma gibi meyveleri tüketebilirsiniz. Tuvalet bölmesinde de tarak ve parfümle kişisel bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kamp yaparken ise sandviçler ile piknik yapabilir, ata binebilir, rafting yapabilir ve çadırda konaklayabilirsiniz. Çadıra alternatif olarak, karavanın cam tavanlı üst katında uzanırken yıldızları izleyebilirsiniz. Çadırın kendisi sergileme anlamında güzel görünse de oynanabilirlik anlamında biraz daha iyi olabilirdi.

 

 

Karavanın 3 dingilli olmasına bile dikkat edilmişken, vites kolunun olması ama direksiyonun olmaması ise modelin göze batan bir eksiği. Bir de bot dışında kalan parçalar karavandan tamamen ayrı tutuluyor (ağaç, çadır, at ve masa) bu nedenle bütünleşik setleri sevenler için negatif bir durum olabilir. Ben de bu yüzden kişisel olarak diğer parçaları görmezden gelerek sadece karavana odaklandım.

 

Genel Değerlendirme ve LEGO Creator Vacation Getaways (31052) ile Kıyaslama

Setin iyileştirilebilecek yanları olmakla birlikte detayları tatmin edici. Çocuklara doğayı sevdirebilecek ve çocukların hayal gücünü kullanmasını teşvik eden bir set olduğunu söyleyebilirim. Erkekler de kızlar da bu setle keyifle maceraya atılabilir. Oynanabilirliği oldukça yüksek olmakla birlikte inşa deneyimi anlamında da hoşnut eden bir set.

Yetişkinler ise diğer taşıtlarının yanında keyifle sergileyebilir. Renk paleti ilk bakışta alışılagelmiş LEGO Creator ve LEGO City paletlerine göre daha farklı görünse de aslında LEGO Friends standartlarına göre az renkli bile sayılabilir. Örneğin 2018 setlerinden LEGO Creator Sunshine Surfer Van (31079 – Günışığı Sörfçü Minibüsü) de bu setle kıyaslanabilir ölçüde renkli bir set.

Biraz daha fikir vermesi açısından benzer boyut ve ölçekteki LEGO Creator Vacation Getaways (31052) ile karşılaştırma fotoğraflarını da aşağıda bulabilirsiniz:

 

 

İndirimde yakaladığınızda nadir parçalar için de almayı düşünebileceğiniz bir set. Özellikle çadır ve tente parçalarını ve etiketleri şehrinizde farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Ya da ikinci katın yerine modifiye bir düz çatı kullanarak daha sade bir modele dönüştürebiliriz. Tabii her şeyden önce bir direksiyon eklemenizde fayda var :)