LEGO DAILY BUGLE (76178) Seti Duyuruldu

,

Yine heyecan verici bir set duyurusu ile karşınızdayız. Bu seferki ise, hem Örümcek Adam hayranlarını hem de şehir kuran hayranları fazlasıyla heyecanlandıracak cinsten.

Farklı Spider-Man evrenlerinden 25 farklı figür içeren 76178 Daily Bugle seti ile, hem aklınıza gelebilecek her türlü Spider-Man sahnesini canlandırabilecek, hem de 82 cm yüksekliğindeki, içi ve dışı detaylarla dolu bir bina ile, şehrinize tam anlamıyla bir gökdelen ekleyebileceksiniz. Bu açıdan bakıldığında, bütçe kısıtlarınız varsa seti ortaklaşa alıp ana modeli ve minifigürleri için paylaşmak da güzel bir seçenek olabilir. :)

 

Oldukça modüler bir yapıya sahip gibi görünen bu set, 82 cm yüksekliğinde, 35 cm genişliğinde ve 27 cm derinliğinde olacak.

Minifigürlerin tam listesi ise şu şekilde. Özellikle de New York’ta yaşayan ve çok da sık minifigürlerini görmediğimiz bir çok Marvel karakterinin bir arada olması önemli bir artısı.

Fire Star, Blade, Doctor Octopus, Spider-Man, J. Jonah Jameson, Betty Brant, Venom, Miles Moraes, Spider-Ham, Green Goblin, Gwen Stacy, Carnage, Punisher, Peter Parker, Spider-Gwen, Black Cat, Robbie Robertson, Ben Urich, Mysterio, Daredevil, Sandman, Aunt May, gazete çalışanı, New York taksi sürücüsü, resepsiyonist.

 

1 Haziran’da piyasaya sürülecek (ülkemize de gecikmeden gelmesini bekliyoruz) ve tahmini Türkiye fiyatı 3199,90 TL (İkinci yarı yıl dönemine geldiği için tabii fiyatta değişiklikler olabilir, ama umarız olmaz), Amerika fiyatı $299,99 ve Avrupa fiyatı €299,99 olacak 3.772 parçalık bu setin resmi ürün görsellerini ve orijinal basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO (Creator Expert) Haunted House (10273) Seti Duyuruldu

76178 LEGO Daily Bugle Basın Bülteni

GET ME PICTURES OF SPIDER-MAN!
THE LEGO GROUP REVEALS A HUGE, NEW SPIDER-MAN DAILY BUGLE SET

18th May 2021: Today, the LEGO Group reveals the new LEGO® Daily Bugle set, an intricate version of the iconic newspaper building, complete with the demanding editor, J. Jonah Jameson’s, and Peter Parker’s offices. Designed for grown-ups, it is the tallest LEGO Marvel set to date standing at 82cm tall and featuring 3,772 pieces.

The Daily Bugle offices first featured in The Amazing Spider-Man comic series over 50 years ago in 1963 and remains a much-loved setting throughout the web-slinger’s various adventures. Workplace of Peter Parker, Ben Urich, Robbie Robertson, J. Jonah Jameson and Betty Brant, it is here that the iconic phrase of “Get me pictures of Spider-Man!” was first uttered.

The LEGO Daily Bugle is incredibly detailed both inside and out, with four floors, the front street and the back alley.  The whole set is also modular meaning you can remove walls and floors to get to the action within.

Within the building there are several famous settings from the various universes, including the ground floor entrance that can be destroyed to look like an explosion has taken place and the newsroom on the first floor complete with the usual office furniture of desks and computers, but also much needed donuts and other treats!

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter GRINGOTTS BANK (76417) Duyuruldu

Moving up to the second floor, the villainous Green Goblin can be seen smashing a window to get to Peter Parker’s office where his camera lies waiting for the next story. The top floor also features both Betty Brant and J. Jonah Jameson’s offices.

The detail doesn’t stop with the building, as the set includes a huge cast of 25 minifigures, featuring Spidey himself alongside his most famous friends and foes, such as Gwen Stacy,  Venom, Mysterio, and Doctor Octopus.  The set also features new exclusive minifigures including Daredevil and Blade.

Mark John Stafford, LEGO Set Designer commented “I was seven years old when I was given my first Spider-man comic and I have always had an image of creating a LEGO model of the Daily Bugle and having Spidey and his Amazing Friends in conflict with his various enemies.

“One of my favourite elements is the Green Goblin flying inside the building through the window.  Being able to design a moment of frozen action like this in a LEGO set has always been a dream and I finally got to make it happen! ”

The impressive building is a true challenge for LEGO builders and Spider-Man fans alike thanks to its large scale and intricacies. Whether it’s part of a wider collection or a standalone piece it’s a set worthy of display.