LEGO Creator Expert VESTAS WIND TURBINE (10268 Rüzgar Türbini) Seti Duyuruldu

, ,

LEGO, geçtiğimiz yıl “Out of the Vault (Arşivden)” sloganı ile çıkardığı yeni Taj Mahal setinin (10256) trendini devam ettirerek, geçmişte çok sevilen; fakat kısıtlı sayıda üretilen setlerinden biri olan Vestas Wind Turbine (4999 Vestas Rüzgar Türbini) setini 10268 kodu ile tüm LEGOseverler için yeniden piyasaya çıkaracağını duyurdu.

Bu set duyurusunun birkaç farklı açıdan önemi var; fakat en dikkat çekici noktası, çok nadir bulunan bir seti herkes tarafından erişilebilir hale getiriyor olması; zira 4999 no’lu orijinal set, 2008 yılında, dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticilerinden biri olan Danimarkalı Vestas firmasına özel olarak, sadece bu firmanın çalışanları için çıkarılmıştı. Bu nedenle de ikinci el fiyatları ciddi ölçüde el yakıyordu.

Yeni çıkacak olan 10268 seti de bazı parçalardaki ufak renk değişiklikleri ve sticker yerine baskılı parça kullanması dışında, aynı Taj Mahal seti gibi, orijinaline tümüyle sadık. Hatta, bu nedenden ötürü, sette, LEGO’nun yeni nesil güç platformu olan Powered Up yerine, artık eski sayılabilecek Power Functions platformu kullanılıyor.

Bu setin bir diğer önemli noktası ise, LEGO’nun doğayı koruma ve sürdürülebilirlik yönünde attığı adımların bir göstergesi olarak, rüzgar enerjisini ön plana çıkarması ve bitki bazlı plastikten üretilmiş bir ladin ağacı parçası içermesi.

Setin, olumsuz olarak görülebilecek bir yanı ise, her ne kadar bitmiş modelinin boyu 1 metreyi geçse de, parça sayısına göre pahalı olması.

23 Kasım (Black Friday) günü piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $199,99 ve Avrupa fiyatı €179,99 olacak 826 parçalık bu setin basın açıklamasının Türkçe çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

İkonik Vestas Rüzgar Türbini’ni inşa edin ve keşfedin!

Yeşil enerji inovasyonunu LEGO Creator Expert 10268 Vestas Wind Turbine ile ile kutlayın. Vestas ortaklığında geliştirilen bu detaylı, motorlu LEGO modeli; geleneksel bir rüzgar türbininin zarafetini ve zarif dönüş hareketini ortaya koymakta ve sürdürülebilir bitki bazlı plastikten üretilmiş, yeni, Ocak-2019 ladin ağacı parçasını içermektedir. Yaklaşık 1 metre yükseklikteki bu yapı, ağaçlık bir tepenin ve döşenmiş bir avluya, posta kutusuna ve beyaz tahta çitlere sahip bir evin üzerinde yükselmektedir.

Motor beşiğini sola ya da sağa çevirin ve ayarlanabilir rüzgar türbini pervanesini döndürmek ve kulübenin avlu ışığını yakmak için setin içerisinde yer alan Power Functions motorunu çalıştırın.

Bu koleksiyon modeli, bir tutam nostalji katkılı, zorlu ama keyif verici bir inşa deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır ve eviniz ya da ofisiniz için harika bir sergi parçasıdır. Bu büyük LEGO seti, aynı zamanda bir Vestas servis aracı, 3 minifigür (Emniyet kasklı 2 Vestas servis teknisyeni ve bir kadın) ve de bir köpek figürü içerir.

 

Fotoğraflardan sonra basın bülteninin tümünü İngilizce olarak da bulabilirsiniz.

 

10268 LEGO Creator Expert Vestas Wind Turbine Basın Bülteni:

Celebrate green energy innovation with the LEGO® Creator Expert 10268 Vestas® Wind Turbine. Developed in partnership with Vestas, this detailed, motorized LEGO model captures the elegance and graceful movement of a traditional wind turbine and features a new-for-January 2019 spruce tree, manufactured from sustainably sourced plant-based plastic. At approximately 39” (1m) high, the structure towers above a wooded hill and a house with furnished patio, mailbox, flowers and a white picket fence. Turn the nacelle left or right and switch on the included Power Functions motor to rotate the adjustable wind turbine blades and illuminate the cottage’s porch light. This collectible model has been designed to provide a challenging and rewarding building experience with a touch of nostalgia and makes a great display piece for the home or office. This big LEGO set also includes a Vestas service vehicle and 3 minifigures: 2 Vestas service technicians kitted out with safety helmets and a woman, plus a dog figure.

 • Includes 3 minifigures: a woman and 2 Vestas® service technicians with v-printed torsos, plus a dog figure.
 • Includes a LEGO® Power Functions medium motor, battery box and 2 new-for-January-2018 19.6” (50cm) extension wires.
 • This LEGO® Creator Expert Vestas® Wind Turbine set also features adjustable wind turbine blades, detailed tower, movable nacelle with aircraft warning lights, Vestas service vehicle, trees, greenery and a house with garden, flowers, picket fence and a patio with 2 chairs, table and a parasol.
 • Turn the nacelle left or right and switch on the included Power Functions motor to activate the adjustable wind turbine blades and working porch light.
 • Celebrate renewable energy technology with this buildable science toy.
 • Open the service vehicle doors and slide out the retractable tool compartment.
 • Includes a new-for-January-2019 spruce tree; manufactured from sustainably sourced plant-based plastic.
 • Accessory elements include 2 safety helmets, tools and 2 envelopes.
 • This set includes over 800 pieces and is suitable for ages 12+.
 • Measures approximately 39” (100 cm) high, 24” (62cm) wide and 12” (31cm) deep.
İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi - 31105 Townhouse Toy Store

 

OUT OF THE VAULT & available soon to fans – The NEW LEGO® Creator Expert Vestas® Wind Turbine

 • The first-time consumers can purchase a LEGO set featuring new ‘Plants from Plants’ elements – made from plant-based plastic sourced from sugarcane
 • A key collaboration between the LEGO Group and Vestas®, the world leader in sustainable energy solutions
 • Through investments in wind power the LEGO Group balances 100% of the energy used to make LEGO bricks with energy from renewable sources.
 • Available from Black Friday (November 23rd)

 

The LEGO Creator Expert Vestas® Wind Turbinehas been designed in partnership with the sets’ namesake and world’s leading provider of sustainable energy solutions, Vestas®, who have installed 65,000 wind turbines in around 80 countries.

The 826-piece model stands nearly a meter-high towering over a wooded hill, featuring the new ‘Plants from Plants’ spruce tree. Made from plant-based plastic sourced from sugarcane, the inclusion of these elements is part of the first steps in the LEGO Group’s ambition to use sustainable materials in productsby 2030 and packaging by 2025.

This latest installment in the LEGO Creator Expert Series has been designed to provide a challenging and rewarding building experience with a touch of nostalgia, with builders discovering a house complete with a furnished patio and a working porch light and powered wind turbine, as well as three LEGO Vestas® servicemen Minifigures and a LEGO dog.

İlginizi Çekebilir:  LEGO TECHNIC DUCATI PANIGALE V4 R (42107) Seti Duyuruldu

The set measures 100cm high, 72cm wide and 31cm deep and features adjustable wind blades (not as big as the real thing of course, which measures more than 2m longer than a London double-decker bus, but impressive none the least), detailed tower, movable nacelle with aircraft warning lights and power functions to automate the set.

The LEGO Vestas® Wind Turbine celebrates creativity in addition tothe LEGO Group’s commitment to making a positive impact on the environment. Through investment in wind power the LEGO Group balances 100% of the energy used to make LEGO bricks with energy from renewable sources.

Tim Brooks, Vice President, Environmental Responsibility at LEGO Group commented: “We strive to make a positive impact on the environment and are committed to climate action and to use sustainable materials in products and packaging. This wind turbine celebrates our first steps in bringing these ambitions to life and we hope it will inspire builders to learn about renewable energy. In August we released the first LEGO elements made from plants and now our fans around the world can buy a LEGO set containing these unique elements.”

Morten Dyrholm, Group Senior Vice President of Marketing, Communications and Public Affairs at Vestas® said: “Today, wind energy is the cheapest source of energy in many markets, which have made wind turbines asustainability icon across the globe and we areproud to partner with the LEGO Group on this relaunch. The original Vestas® wind turbine LEGO model was specially created for Vestas® to promote wind energy to a small audiencewithin energy and as such, today’s relaunch to the global LEGO community tells the story of how wind energy have gone from niche to mainstream, not just within energy butthe entire world.”