Kitle Fonlamalı LEGO Yenilikçilik Yaklaşımının İlk Üyesi LEGO FORMA Teması Duyuruldu

,

LEGO, son finansal sonuçlarında da değindiği üzere, perakende pazarının değişen dinamikleri nedeniyle, pazara ulaşmak için farklı yöntemler denemeye odaklanıyor ve BrickLink tarafından yürütülen AFOL Designer Program‘i saymazsak bu adımların ilklerinden birini LEGO FORMA serisi ile birlikte duyurdu.

LEGO FORMA’yı özetle, alışılageldik LEGO deneyiminden farklı, yetişkinlere özel, daha ayrıcalıklı bir deneyim sunan ve Indiegogo üzerinden kitle fonlamalı bir şekilde satılacak bir inovasyon deneyi olarak nitelendirebiliriz. Gerçekten de deneysel bir tasarım ve deneyime sahip olan bu tema, LEGO hayranlarını da ikiye bölmüş durumda.

LEGO FORMA temasının şu an için sadece Amerika ve İngiltere’de ve kısıtlı sayıda satılacağını da belirtelim. Çoğu kitle fonlamalı projede olduğu gibi, projenin başarısına göre temanın diğer bölgelere de yayılması ve devam etmesi tabii ki her zaman olası.

Videonun sonrasında basın bülteninden alıntıları ve devamında da ilk LEGO FORMA setleri hakkındaki bilgileri ve görselleri bulabilirsiniz. Yazının en sonunda da basın bülteninin orijinalini bulabilirsiniz.

 

 

LEGO Group, yeni inovasyonlarını “Creative Play Lab” (Yaratıcı Oyun Laboratuvarı) içerisinde kapalı kapılar ardında tutmak yerine; açık inovasyonu teşvik etmeye yardımcı olacak ve fikirleri ve deneyim konseptlerini, ilki Indiegogo’daki LEGO FORMA olan, pilot projelerle test etmeye olanak sağlayacak yeni bir stratejik yaklaşımı duyurdu.

Önümüzdeki yıl boyunca; yeni fikirlerin denenmesi, kitle kaynağı ile oluşturulması ve konseptlerin geliştirilp ölçeklendirilmesi konusunda değerlendirme yapılabilmesi için tüketicilerden gerçek zamanlı geri bildirim alınması amacıyla bir takım pilot projelerin, farklı bölgelerde ve formatlarda sunulması planlanmaktadır.

Zamanla, ürün geliştirmedeki bu şeffaf yaklaşımın; yeni fikirlerin doğrulanabilmesi ve adım adım geliştirilmesi, yeni ürünlerin pazara çıkış süresini hızlandırmaya yardımcı olması, standart prosedürlerden bağımsız, eşsiz ürün lansmanlarına ve yeni kitlelere ulaşılmasına olanak sağlaması ile inovasyonun risklerini azaltması ve inovasyonu hızlandırması beklenmektedir.

Yaratıcı etkinlikler arayan yetişkinler için tasarlanmış, LEGO Technic yapı sistemi tabanlı bir model olan LEGO FORMA’nın satışa çıkması durumundaki geçerliğinin doğrulanması ve gerçek zamanlı içgörüler, Indiegogo’nun kurumlara özel Indiegogo Enterprise (Kurumsal) platformunun üretken ortamı ile sağlanacaktır.

Doğadan ilham alınarak yaratılmış olan LEGO FORMA’nın, bitki ve hayvanların sanatsal yorumlarını yaratmak için farklı “dış katmanlarla” (folyo yaprakları) özelleştirebileceğiniz bir tema olması hedeflenmektedir.

 

81000 set kodlu, 294 parçadan oluşan ve bir Koi balığı (bir çeşit akvaryum balığı) katmanı ile gelen ana modelin fiyatı $45 olacak. Köpek balığı (81001), Splash Koi (81002) ve Ink Koi (81003) seçeneklerinden oluşan ek katmanların her birini $15 karşılığında ya da 4 seti, “Süper Kutu” ile $85 karşılığında almak mümkün.

LEGO ile yakından ilgili olmayan yetişkinlerin ya da LEGO Technic’in hep benzer tip modellere odaklanan yaklaşımından dolayı Technic’e karşı mesafeli duran LEGOseverlerin ilgisini çekebilecek bu tema, gerçekten de deneysel olduğu için nasıl karşılanacağına dair yorum yapmak güç ve bu nedenle de kitle fonlamalı bir yaklaşım doğru bir tercih olmuş. Fiyat ve konsept olarak da bu temayı LEGO Architecture minvalinde düşünebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Porsche 911 Turbo and 911 Targa (10295) İkisi Bir Arada Seti Duyuruldu

Kitle fonlamalı yapısı gereği, kısıtlı sayıda ve sadece belirli bölgelerde satılıyor olması nedeniyle özellikle de bu temanın tutmaması durumunda nadir hale gelecek LEGO setlerinin, temanın performansından bağımsız olarak fahiş fiyatlara ikinci elde satılma olasılığı ise LEGO topluluğunda dile getirilen ve Türkiye için de oldukça geçerli endişelerden biri.

 

Fotoğraflardan sonra basın bülteninin tümünü İngilizce olarak da bulabilirsiniz.

 

81000 LEGO FORMA Basın Bülteni:

LEGO® CREATIVE PLAY LAB TAKES PILOT PROJECT TO INDIEGOGO FOR OPEN INNOVATION

The LEGO Group embraces open innovation as it looks to test the new LEGO® FORMA product and build other play experiences via pilots.

September 27, Billund – Rather than concealing its new innovations inside its Creative Play Lab, the LEGO Group today announced a new strategic approach that will help foster open innovation and test ideas and concept experiences through pilot projects, the first being LEGO® FORMA on Indiegogo.

A series of pilots are being planned to run in various locations and formats over the coming year to float new ideas, crowdsource others, and receive real-time feedback from consumers to evaluate whether concepts should be developed and scaled.

Over time, this more transparent approach to product development is hoped to de-risk and accelerate innovation by validating and iterating new ideas, helping to fast-track the time that new products go to market and not least to pave way for unique product launches that sit outside normal procedures and reach new audiences.

Tom Donaldson, Vice President of LEGO Creative Play Lab, says: “Continuing to push our innovation approach means nurturing ideas that we don’t always know the outcome of, encouraging risk-taking and finding new exiting ways to launch products that are a bit different compared to what you would normally see from the LEGO Group. Pilots such as LEGO FORMA with Indiegogo open up an engaged and creative community that we can take inspiration from, and vice versa.”

The first of these pilots is a collaboration with Indiegogo Enterprise, where an entirely new product, LEGO FORMA, will be tested among a 10 million strong community of early adopters, entrepreneurs, makers and creatives on Indiegogo’s online platform.

The fertile ground of Indiegogo Enterprise will be used to provide real-time insights and real-world validation of LEGO FORMA, which is a model based on the LEGO® Technic building system designed for adults looking for creative activities.Inspired by nature, LEGO FORMA aspires to be a new theme where you can customise with different ‘skins’ – foil sheets – to create artistic interpretations of plants and animals.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert Old Trafford (10272 - Manchester Utd Stadyumu) Seti Duyuruldu

Kari Vinther, Senior Marketing Manager and Head of Creative Play Lab Pilots Says: “LEGO FORMA is more of a creative project than a toy, and more about display than play. The young adults we speak to tell us they still feel the urge to be creative and enjoy the physical experience of making stuff – but life seems to get in the way. We want to help them rediscover the joy of building that children possess and unleash their imaginations for a couple of hours. We can’t wait to hear what people think and look forward to sharing some of the decisions that will be made along the journey based on consumer input.”

The product launches with one model of a fish with a variety of skins available, so it can change colour, species and even take on entirely new forms, unleashing the creativity of the maker. The model takes a couple of hours to complete and helps adults reconnect with their innate urge to be creative and encourages us all to prioritise recreational time.

Created as a limited short-run batch only, the pilot is primarily designed to learn whether there is an appetite and market for the product, more so than driving revenue.

Natasha Raja, VP of Marketing at Indiegogo adds: “Our platform brings some of the most efficient techniques used for startup research and open innovation to companies like the LEGO Group, who through our collaboration will be able to iterate and validate product offerings in real-time, with real users and real transactions.

Visit the page here: https://www.indiegogo.com/at/forma

LEGO® FORMA Fun facts:

 • 16 concept skins were explored before selecting the four final skins
 • The model and different skins have been tested among adult consumer focus groups, fans from the LEGO Ambassador Network and LEGO employees outside the project team
 • The LEGO FORMA project team consists of four people. Kari, Anne, Harald & Mikkel
 • The extended project team consists of 25+ people
 • Harald, the designer of the model, is left handed which is reflected in the way you turn the handle
 • This is the first time the LEGO Group works with a crowdfunding platform
 • Creative Play Lab works from four different locations: Billund, Singapore, London and Los Angeles
 • 91% of adults say play is good for their own wellbeing*
 • 86% of adults say play helps them de-stress and unwind*
 • 87% of adults say construction toys such as the LEGO bricks help them be creative*
 • 76% of adults say construction toys such as the LEGO bricks appeal more to them than other forms of play*

* LEGO Play Well Report 2018