LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10270 Bookshop

, ,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yılın modüler seti olan 10270 Bookshop (Kitapçı) olacak. Bu setin iki dikkat çeken özelliği var ve bu yüzden heyecan yaratmış durumda.

İlki, setin yarım genişlikteki iki ayrı modüler binadan oluşması. Bunu daha önce 10218 Pet Shop setinde görmüştük ki o çıkalı neredeyse 10 yıl olmuş bile. İkincisi ise, son iki modüler olan 10260 Downtown Diner ve 10264 Corner Garage setlerindeki klasik Amerikan tarzı bir mimari tasarımın ardından Avrupa tarzı ve hatta ikisinin arasında diyebileceğimiz bir mimari tasarıma dönüşün söz konusu olması.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 1199,90 TL, Amerika fiyatı $179,99 ve Avrupa fiyatı €159,99 olan bu set, 2.504 parçadan oluşuyor. Bu açıdan tam bir klasik modüler bina seti. Arka planda sonbahar renklerinin hakim olduğu kutusunun içinden 8 numaralandırılmış poşet halinde parçaların yanı sıra her bina için ayrı birer yapım kılavuzu çıkıyor. Bu açıdan, aslında tümüyle birbirinden bağımsız iki bina inşa ediyorsunuz. Özellikle paylaşımlı bir inşa deneyimi için birebir.

 

Bir diğer önemli nokta ise, setin içerisinde hiç sticker yer almıyor ve az miktarda ama çoğunluğu bu sete özel baskılı parçalar mevcut. Her iki durum da oldukça sevindirici. Bir de tabii, kitapçının ismini, kapısındaki ağaçtan, yani İngilizce’de huş ağacı anlamına gelen Birch sözcüğünden alması ve “Moby Brick” isimli kitabın da ünlü Moby Dick romanına bir gönderme olması ufak ama keyifli detaylar.

 

Minifigürler

Modüler binalarda minifigürler pek ön planda olmasa da setteki hikayeleri canlandırmaları açısından yerleri yadsınamaz tabii. 10260 Downtown Diner setine kadar sadece klasik kafa parçalı minifigürler gördüğümüz modüler binalarda bu set de farklı yüz ifadelerine sahip minifigürlerin olduğu üçüncü modüler olarak karşımıza çıkıyor.

İlk gruptaki minifigürlerimiz, sağdaki evde yaşayan aile ve torunları ya da çocukları olan bir ufaklık. Setin kutusunun üzerinde ufaklığın ağaçta kalan uçağını kurtarmak için babanın merdivenle ağaca tırmandığını görüyoruz. Figürlerin özel bir parçası olmamakla birlikte, çocuğun gövde parçası yeni sayılabilecek bir parça.

 

İkinci gruptaki minifigürlerimiz ise yine kutunun üzerindeki hikayeleri baz alırsak, kitapçıda çalışan bir kadın ve ona çiçek getirdiğini düşündüğümüz bir adam. Yine özel bir parça yer almasa da kullanılan parçalar nispeten yeni.

 

Set İnşa Deneyimi

Bazı küçük setleri incelerken inşa deneyiminden dahi söz etmiyoruz; fakat bu incelememizde, diğer modüler bina setlerinde ve birçok Cretor Expert setinde olduğu gibi, set inşa deneyimi hem kullanılan teknikler hem de tasarımlar anlamında çok önemli bir yere sahip. Bu sette birbirinden bağımsız inşa edilen iki ayrı bina olması sebebiyle inşa deneyimi çok daha zengin.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Özel Set İncelemesi: 40358 Bean There Donut That (Yılbaşı Özel İncelemesi)

İlk dört poşetle alt kattan başlayarak kitapçıyı inşa ediyorsunuz. Her katın ayrı ayrı dekore edildiği binanın giriş katında üzerinde kasanın yer aldığı ahşap bir masa görüyoruz.

 

İlk poşet sonrasında tümüyle düz parçalar ile kaplı bir zemin ve dükkanın dışarısındaki kitap rafı tamamlanıyor.

 

Katın devamında oldukça zengin bir kitapçı karşımıza çıkıyor. Kitaplıkların her rafında ayrı bir yapım tekniği kullanıyorsunuz, bunun sonuncunda da çok çeşitli ve kendini tekrar etmeyen gerçekçi bir tasarım ortaya çıkıyor. Merdivenlerin tasarımını daha önce başka modüler binalarda da görmüş olsak da gerçekçi ve güzel görünüşü ile çok sevdiğimiz bir tasarım.

 

Üçüncü poşete merdivenlerin devamındaki bir asma kat ve ufak bir kitaplıkla başlıyorsunuz.

 

Bir üst katta ise bir oturma odası yer alıyor. Bu odanın içerisinde de rahat bir koltuk ve mobilyaların yanı sıra yapım şekline hayran kaldığımız bir sarkaçlı saat yer alıyor.

 

Kitapçının en üst katında ise küçük bir yatak odası ve bukalemunun yaşam alanı yer alıyor. Yatak örtüsünün rengine bürünen bukalemunun bu rengi bu sete özel. Daha önce yeşil renkli olanını seri 19 minifigürlerinde görmüştük.

 

Beşinci poşetten sekizinci poşete kadar ise evi inşa ediyorsunuz. İlk poşetle inşa ettiğiniz evin bodrum katı 10218 Pet Shop setindeki evinkine çok benziyor. Bu yapım şekli, evin makul yükseklikte olmasını; fakat tam bir kat kadar parça tüketmemesini sağlıyor.

 

Evin giriş katı ise oldukça zengin dekore edilmiş. Bir tarafında, şömine, içi dolu bir vitrin, dolu bir masa ve de konforlu bir cam kenarı koltuğu yer alıyor.

 

Evin diğer tarafında ise bir paspas ve askılık yer alıyor.

 

Bir üst katta ise yatak odası yer alıyor. Bu kat, daha önceki modülerlerde görmediğimiz şekilde tek katta iki parçalı bir modülariteye sahip.

 

Tamamlanmış Model

İki binayı kat kat ve ayrı ayrı inşa ederken özellikle dış cephenin mimari detayları ve inşa teknikleri gözden kaçabiliyor; fakat bir araya getirdiğinizde iki binanın birbirinden ayrışan renkleri ve tasarımları, bir de üzerine ağaç gelince çok canlı bir model ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  2024 Modüler Seti Doğa Tarihi Müzesi (10326) Duyuruldu

Binalardan önce ağaca değinecek olursak, Technic parçaları ile bir araya getirilen bu ağaç, daha önce modüler binalarda benzerini görmediğimiz genişlikte bir alana yayılıyor. Bu açıdan ağacı sevebilir ya da sevmeyebilirsiniz, oldukça kişisel bir tercih olacaktır. Bununla birlikte, ağacın, bir kuş yuvası dahi içeren yaratıcı tasarımının ve sonbahar temalı renklerinin sete renk kattığı yadsınamaz.

Setteki diğer dikkat çekici nokta ise modüler binaların tanımlayıcı özelliği diyebileceğimiz cephe tasarımı. Kitapçının Amsterdam evlerinden esinlenen çatı katının cephesi gerçekten de dikkat çekici bir tasarıma ve farklı bir inşa tekniğine sahip.

 

Setin arka kısmı ise parça sayısını azaltabilmek için balkonlardan oluşan bir tasarıma sahip ve bu cephenin dikkat çekici bir özelliği olmasa da ufak bir sebze bahçesi sayesinde tümüyle çıplak kalmamış.

 

Yanda ise, çoğu modüler binada olduğu gibi, oldukça düz ve sergilemeye pek uygun olmayan bir duvar yapısı söz konusu. Bu setin iki binadan oluşan tasarımı, arada fazladan iki kat duvar olmasını gerektirdiği için setin dış cephesinin daha fazla parça kullandığı yanlardan belli oluyor.

 

Son olarak, diğer modüler binaların yanında nasıl görünüyor diye soracak olursanız, karşılaştırma anlamında benzer bir yapıda olan 10218 Pet Shop ile yan yana nasıl durduğunu aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

 

Genel Değerlendirme

Modüler binalar, tümüyle koleksiyon odaklı yaratıldıkları için bir kere toplamaya başladınız mı genellikle her yıl almadan duramıyorsunuz. Tabii bu açıdan, yaratılan setlerin hem farklılaşabilmesi hem de beklentileri karşılayabilmesi önemli.

10270 Bookshop da bu açıdan, tasarımı ve renkleri ile modülerlere yeni bir soluk getiren bir set ve iki ayrı bina yapabiliyor olmanız inşa deneyimi ve sergilenebilirlik anlamında değer katıyor. Bununla birlikte, favori modüler listelerinde birinci sırada yer alması zor bir set; zira iki binalı tasarım nedeniyle duvarlara fazla parça harcandığı için özellikle üst katların iç dekorasyonları zayıf kalmış. Ağaç konusu ise modüler binalardan oluşan şehirlerde nasıl görünecek, biraz tartışmalı.

Yine de setin tasarımı ve inşa deneyimi anlamında diğer modülerlerden aşağı kalır bir tarafı yok ve bazı açılardan çıtayı daha da yukarı taşıyor. Bu nedenle de serinin hayranlarının koleksiyonlarına katması gereken bir set olduğunu çekinmeden söyleyebiliriz.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.