LEGO City Yeni Tren Setleri İncelemesi: 60335 Tren İstasyonu – 60337 Yolcu Treni

,

Uzun sayılabilecek dört yıllık bir aradan sonra yeni LEGO City trenleri ve sekiz yıllık bir aradan sonra da yeni bir tren istasyonu ile karşılaştık. Bugünkü yazımızda yeni LEGO City Tren serisinden 60335 Tren İstasyonu ve 60337 Ekspres Yolcu Treni’ni inceleyeceğiz.

 

60335 Tren İstasyonu

Türkiye fiyatı (bu yazı yazıldığı sırada) 1599,90 TL, Amerika fiyatı $99,99 ve Avrupa fiyatı €79,99 olan bu set, 907 parçadan oluşuyor. Bir önceki tren istasyonu seti olan 60050 setine göre oldukça modern bir tasarıma sahip olan bu set, kapsamlı içeriğiyle biraz daha yüksek bir fiyat noktasında; zira içerisinde istasyonun yanı sıra bir otobüs, bir seyyar tuvalet ve bir de hemzemin geçit içeriyor.

Hemzemin geçitten başlayacak olursak, bu geçit, yeni yol zeminleri ile yapılan ilk resmi tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Yeni yol zeminleri ile tren rayları oldukça uygun bir biçimde entegre edilmiş; ama yeni yol zeminlerinin darlığı geçitte daha çok kendisini gösteriyor.

 

Bir sonraki yan modelimiz ise, az parçayla da iyi ve yaratıcı tasarımlar yapılabileceğini gösteren bir bakım aracı ve seyyar tuvalet. Aracı ikili tekerlekli yapısı ile ister rayların üzerinde isterseniz de yolda kullanabiliyorsunuz. Tuvalet ise biraz kirli bırakılmış. :)

 

Bir sonraki yan modelimiz ise yine bir süredir görmediğimiz bir belediye otobüsü. Son iki tren istasyonu setinin aksine bu sefer taksi yerine daha sürdürülebilir bir seçenek olarak otobüs tercih edilmiş. Tasarım olarak ise 60154 setindekine yakın olsa da yine farklı bir otobüs tasarımı oluşturulmuş. Geçmiş tasarımlar harmanlanmış gibi. Bununla birlikte, arkada tek akslı olduğu için tekerlekler biraz ortada kalmış.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Powered Up ve Trenleri Hakkında Bilgiler ve LEGO Ray Setleri Karşılaştırma (60205-7499 & 60238-7895)

 

Ana model ise modern bir tren istasyonu. Bol camlı yapısı ile ferah ve aydınlık bir tasarıma sahip.

 

Platformun kendisi standart bir tasarımda olsa da istasyondaki küçük detaylar farkı yaratıyor. Örneğin girişnde bir sanat eseri ve yeşillikler yer alıyor.

 

Arkadan görünüşü ise klasik bir City binası olarak yarım ve tekdüze.

 

Yan modeller ve dış cephe detaylı olduğu için iç mekanlardan biraz kısılmış. Kafe kısmı ve kontrol kulesi çok fazla detay içermiyor. Yine de oynanabilirliği sağlayacak kadar bileşen eklenmiş. Genel olarak ana modelin basit kaldığını söyleyebiliriz.

 

60337 Ekspres Yolcu Treni

Türkiye fiyatı (bu yazı yazıldığı sırada) 3499,90 TL, Amerika fiyatı $189,99 ve Avrupa fiyatı €159,99 olan bu set, 764 parçadan oluşuyor. Powered Up platformu ile çalışan sette, bir Powered Up Hub, bir tren motoru ve bir de ışık seti yer alıyor. Özellikle de ışık setinin setin içerisinde yer alması ve tasarımın ışık seti baz alınarak yapılması önemli bir artı. Işık setinin setin fiyatına olan etkisi de zaten oldukça düşük. Önceki tren setlerinde, ışık setini ayrıca satın alarak ışıklandırmak biraz zorlu olabiliyordu.

 

Biraz da önceki setlerden farklılaştırmak adına, lokomotifin burnu uzun tutulmuş. En uzun burunlu trenlerden biri olan bu tren, dar kavislerde sıkıntı çıkarma potansiyeli taşıyor, şehir tasarımlarınızda bu konuya dikkat etmeniz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi - 21319 Central Perk (F.R.I.E.N.D.S TV Dizisi)

 

Hub’ın sete takılma şekli ve çalıştırma düğmesinin konumu önceki tren setlerine benzer şekilde tasarlanmış. Renk olarak ise önceki tren setlerinden farklı ama yine canlı bir renk seçilmiş.

 

Biri yolcu vagonu biri de yemekli vagon olmak üzere iki vagondan oluşan trenin iki vagonunun tasarımları da dışarıdan birebir aynı. Sadece iç mekanlarda koltuk yerleşimleri arasında fark var.

 

Önceki tren setleri gibi setin içerisinde mini bir platform, yolcular ve görevliler yer alıyor. Bu açıdan bir tren istasyonu seti olmadan da oynamanız mümkün. Minifigür çeşitliliği ise keyifli.

 

Genel olarak değerlendirecek olursak da başarılı bir tren seti olduğunu söyleyebiliriz. Tasarım olarak kendisinden önce gelenlerden farklılaşırken, oynanabilirlik olarak herhangi bir eksiği bulunmuyor. Trenin genel olarak önceki setlerden uzun olması ise dar şehirlerdeki kavislerde bazı ayarlamalar gerektirebilir. Zaten çok kısa bir geçiş dönemi haricinde  aynı anda satışta sadece tek bir LEGO City yolcu tren seti olduğu için, şehrinize bir tren eklemek istediğinizde pek bir alternatifiniz bulunmuyor.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.