LEGO CITY Set İncelemesi: 60193 Kutup Hava Nakliyesi – Videolu

,

Bu incelememizin konusu, 1 Haziran 2018’de piyasaya çıkmış olan LEGO City’nin Arctic (Kutup) serisinden 60193 Arctic Air Transport (Kutup Hava Nakliyesi) olacak.

LEGO City setleri, adının aksine, “şehir” teması dışında; araştırmayı ve öğrenmeyi teşvik eden, farklı keşif temaları da sunuyor.

2018 Haziran’da da LEGO City keşif temalarından Arctic serisinin yeni üyeleri piyasaya çıktı. 2014 yılında çıkan Arctic setleri ile kutupta, buzlar arasında yolumuzu açıp, araştırma merkezleri kurmuştuk. Bu yılki setlerde ise kutupta keşfe çıkıyor, buzun altında donmuş bir şekilde, sinek, fare, kaplan ve mamut gibi tarih öncesi hayvanlar buluyor ve bunları  taşıyor ve inceliyoruz.

İnceleme detaylarına geçmeden önce kutu açılış ve inşa videosunu da aşağıda bulabilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

LEGO City Arctic setlerinin orta seviyedeki bir üyesi olan 60193 Arctic Air Transport, 277 parçadan oluşuyor. Bu setin Türkiye fiyatı 149,90 TL (%20 indirimde 119,92 TL), Amerika fiyatı $39,99 ve Avrupa fiyatı €29,99. Bu setin yakın zamanda LEGO setlerine gelen zamlardan şimdilik etkilenmemiş olduğunu da belirtelim.

Setin farklı bir tasarıma sahip helikopter/uçak modelinden belki daha da dikkat çekici kısmı ise içeriğinde yer alan kılıç dişli kaplan (sabertooth) figürü. Kafa kısmı yeni olan figür, oldukça detaylı ve yüksek oynanabilirliğe sahip.

Kaplan figürünü 60196 Arctic Supply Plane (Kutup Tedarik Uçağı) setinde de bulabiliyorsunuz; fakat bu set, özel (exclusive) bir set olarak Türkiye’ye henüz gelmedi ve fiyat ve parça sayısı olarak 60193’ün tam iki katı. Bu nedenle de asıl amacınız kaplan figürünü edinmek ise 60193 seti en uygun alternatif olacaktır.

Kaplan dışında, yeni parçalar anlamında uçağın burun parçası ve “A tipi” parça gibi bazı parçaların yeni renk seçenekleri karşımıza çıkıyor.

Setin parçaları, diğer LEGO City setlerinde olduğu gibi, kolay inşa için, numaralandırılmış üç poşet halinde sunuluyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinden iki minifigür çıkıyor. İlk minifigürümüz, kaskı, kar maskesi, kar gözlüğü ve gövdesindeki güvenlik ipi ile bir dağcı. İkinci minifigürümüz ise kaskı ile bir helikopter pilotu.

Arctic setlerinin, turuncu, mavi ve lacivertin farklı kombinasyonlarıyla oluşan canlı ve göz alıcı renk teması minifigürlerde de kendisini gösteriyor. Minifigürlerin gövdelerindeki baskılar da oldukça detaylı.

 

Set İnşa Deneyimi

İlk poşet ile keşif amaçlı kullanılan ATV’yi ve kaplanın içinde bulunduğu buz kalıbını inşa ediyorsunuz. ATV’nin inşası diğer City setlerindekilerine benzer şekilde oldukça standart. Arkasında da dağcı aksesuarlarını yerleştirebileceğiniz klipsler yer alıyor.

Buz kalıbını inşa etmek ve içerisine kaplanı yerleştirmek çok basit ama keyifli. Bununla birlikte, daha büyük boyutlu 60195 ve 60196 setlerindeki buz kalıplarına göre fazla düz kalmış. Sadece iki adet düz şeffaf mavi duvar parçası ve bir adet şeffaf mavi yekpare kaya parçası kullanılıyor ve bu iki öğe arasında kalan, bir çıkıntı genişliğindeki boşluk biraz göze batıyor. Tamamlanmış model kısmında detayına değineceğimiz kırılan buz işlevi için bu şekilde tasarlanmış gibi görünse de boşluk olmadan da aynı işlev sağlanabilirdi.

İlk poşetin sonunda ATV ve buz kalıbı ortaya çıkıyor

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO DUPLO Set İncelemesi: 10861 İlk Duygularım - Videolu

İkinci poşetle, helikopterin alt kısmını, üçüncü poşetle ise helikopterin üst kısmını, buz kalıbına takılabilen vinci ve pervanelerini inşa ediyorsunuz. Burada da vinç ve pervane inşasına kadar diğer LEGO City uçaklarına benzer bir inşa deneyimi sunuluyor.

İkinci poşet ile alt gövde oluşuyor

 

Kuyrukta ve tepede Arctic logosu gibi bazı yerlerde sticker kullanımı söz konusu olsa da çok yoğun değil. Sticker’sız da model eksik görünmüyor.

Helikopterin ayaklarını da oynayabilen kızaklar oluşturuyor. Technic parçaları ile tutturulan basit bir yapısı var.

Modele alttan bakıldığında vinç ve kızaklar bu şekilde

 

Vinç için uzunca bir ipin bağlandığı basit bir Technic yapısı kullanılıyor. Bununla birlikte, ipi düğümlemek gereken iki noktada güzel bir görünüm elde etmek isterseniz biraz ince el işi olduğunu söyleyebilirim. Tabii vincin tasarımı itibariyle, bitmiş modelde oynanabilirliği oldukça yüksek bir yapı elde ediyorsunuz.

Pervanelerin yer aldığı kanatlar değişik bir tasarıma sahip ve bu, inşa deneyimine de olumlu yansıyor. Özellikle kanatları yaparken ezbere gitmemenizi ve çok sık karşımıza çıkmayan “A tipi” parçaların nasıl kullanıldığını özümsemenizi tavsiye ederim. (Zaten genel olarak hiçbir LEGO setini ezbere yapmayın ama LEGO City setlerinin inşası kolay ve tahmin edilebilir olabildiği için bazen insan kendini kaptırıyor :) )

Serbestçe dönebilen ve modeli görkemli gösteren dört pervaneyi takarak, oldukça sağlam bir iskelete sahip modeli tamamlıyorsunuz.

Modelin pervanesiz hali

 

Tamamlanmış Model

Setin en küçük bağımsız öğesi ATV ile başlayacak olursak, özellikle büyük lastikler kullanılarak, çok az sayıda parçayla çok iyi bir iş çıkarıldığını söyleyebiliriz. Tabii çok fazla LEGO City setinde bu tarzda ATV’ler gördüğümüz için tasarımı bizi şaşırtmıyor. Tek başına bir polybag (tekli poşet seti) olabilecek gibi.

Buz kalıbı ise daha önce de belirttiğimiz üzere biraz fazla sade kalmış. Bununla birlikte, kaplan oldukça tatmin edici bir şekilde içerisine yerleşiyor ve kuyruğu, arkadaki boşluktan bir miktar dışarı taşıyor. Bu boşluktan kaplanı ittiğinizde öndeki kaya parçası düşüyor ve buzu kırarak kaplanı serbest bırakmış oluyorsunuz. Amacına etkili bir biçimde ulaşan ve keyifli bir işlev olduğunu söyleyebiliriz.

 

Setin ana öğesi olan helikopter her ne kadar diğer LEGO City uçaklarıyla benzer boyutlarda olsa da pervanelerinin genişliği nedeniyle ile daha büyük bir model izlenimi veriyor. Turuncu ağırlıklı renk teması ise beyaz ağırlıklı LEGO City uçaklarına kıyasla fazlasıyla çarpıcı. Arctic setlerinin bu canlılığı beni görsel olarak tatmin etse de bu konu biraz da zevk meselesi olabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi: 31097 Townhouse Pet Shop & Café

Her ne kadar yan motorlar gibi gerçekçi öğeler barındırsa da modelin tasarımında bunun bir öncelik olmadığını söyleyebiliriz. Tabii zaten LEGO City uçaklarının elinize alıp uçurulabilmesi çok daha ön planda olduğu için gerçekçi öğeler görmek artı bile sayılabilir.

 

Oynanabilirlik konusunda kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayan bir set. Sağlam yapısı itibariyle modeli tek elle tutup, dört pervaneyi döndürüp serbestçe uçurabilirsiniz. Buz kalıbının üzerine geldiğinizde, tepedeki siyah çarkı çevirerek kancayı indirebilir ve kalıbı üzerindeki tutamaç ile kancaya tutturduktan sonra, kancayı geri yükseltip, setin adına uygun olarak buz kalıbının nakliyesini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Modelin tek eksisi diyebileceğimiz bir nokta ise iç alan kullanımı. Vinç mekanizmasının modeli tam ortadan bölmesi alanları sıkıştırmış, bu nedenle de diğer LEGO City uçaklarına kıyasla hem ön kısmında hem de arka kısmında iç alan verimsiz kullanılmış. Ön alanda, sadece tek bir minifigürün oturabileceği boyutta bir boşluk var.

 

LEGO City uçaklarında, arka kısımda genellikle, bu setteki ATV gibi, uçağın yanında gelen aracı ya da aksesuarı koyabileceğiniz bir bölme yer alıyor ve çoğu modelde bu bölmeye alttan bir nakliye kapağı ile ya da tepeden çatıyı kaldırarak erişebiliyorsunuz. Bu sette ise çatıyı kaldırarak ikinci minifigürü arkaya oturtabiliyorsunuz; fakat bölmenin daralan yapısı nedeniyle ATV’yi sığdıramıyorsunuz, zaten çıkış kapısı olmadığı için çok da mantıklı olmuyor.

 

Genel Değerlendirme

Arctic temasının başı çektiği 2018 Haziran LEGO City setleri, LEGO City serisinde çıtayı her açıdan yukarı taşıyor ve 60193 Arctic Air Transport da bu konuda güzel bir örnek teşkil ediyor.

Özellikle de makul fiyat noktası düşünüldüğünde, her öğesiyle tatmin edici ve hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifle inşa edebileceği ve oynayabileceği bir LEGO City seti olduğunu söyleyebiliriz.

Ana modelin oynanabilirliği oldukça yüksek ve farklı tasarımı ile LEGO City helikopterleri ve uçakları arasından sıyırılıyor. Özellikle de son yıllarda kendini tekrar etmeye başlayan LEGO City uçaklarına yeni bir soluk getiriyor.

Sivri dişli kaplan figürü de hiçbir açıdan eğreti durmayan hareketli gövdesi ve detaylı kafa tasarımı ile zaten başlı başına cazibesi ve koleksiyon değeri olan bir öğe.

Bu nedenlerden ötürü de bu seti gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Özellikle de bu yazı yazıldığı sırada devam eden LEGO City indirimi ile yurtdışı fiyatlarından çok daha düşük bir fiyattayken almayı değerlendirebilirsiniz.

Son olarak, aşağıda, bu setteki helikopterin, piyasadaki en yeni LEGO City uçağı olan 60104 Sea Rescue Plane ile bir karşılaştırma fotoğrafını bulabilirsiniz. Arada az bir miktar fiyatı farkı olsa da 60193 seti, kaplan figürü ve modelin tasarımı ile kendisinden önce gelen LEGO City uçaklarını gölgede bırakıyor.