LEGO ve BRICKLINK’ten Kitle Fonlamalı Set Tasarım Programı (AFOL DESIGNER PROGRAM)

En büyük LEGO pazaryerlerinden biri olan BrickLink, LEGO Group ile işbirliğine giderek, LEGO tuğlasının 60. yılını AFOL’lar (yetişkin LEGO hayranları) ile birlikte kutlayacakları “AFOL Designer Program”i (AFOL Tasarımcı Programı’nı) duyurdu.

Kitle fonlama tabanlı (Kickstarter tarzı) olacak bu program/yarışma sonunda kazanan LEGO set tasarımları, 60. yıl özel seti olarak Bricklink’te satışa sunulacak.

Programın adımlarından kısaca söz edecek olursak:

  1. 18 Eylül-18 Kasım 2018 arasında BrickLink’in Studio uygulamasında yapacağınız dijital LEGO set tasarımlarınızı değerlendirilmesi için gönderiyorsunuz ve LEGO tasarım ekibi tarafından değerlendirilen tasarımlardan en fazla 20 tanesi finalist olmaya hak kazanıyor.
  2. Şubat 2019’dan itibaren bu finalistler duyuruluyor ve kitle fonlama süreci başlıyor. Bu noktada bu setler için önsipariş verebiliyorsunuz.
  3. Önsiparişleri belirli hedeflere ulaşan setlerin, Nisan 2019’dan itibaren gönderimine başlanıyor.

 

En önemli nokta ise, bu programda satılan setler, LEGO tarafından sağlanacak parçalar ile BrickLink tarafından üretilecek ve resmi ve numaralı LEGO setleri olmayacak.

 

Programın tam detaylarına ve sıkça sorulan sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

Gözümüze çarpan diğer detaylar da şu şekilde:

  • Bu program, LEGO Ideas’a benzer gibi görünse de en temel farklılığı, desteğiniz için sete önsipariş vermenizin gerekmesi; yani maddi bir yükümlülük altına giriyorsunuz; fakat Kickstarter’daki gibi, eğer setler satış hedefine ulaşamazsa bu yükümlüğünüz ortadan kalkıyor. (Setler piyasaya çıktıktan sonra da stoklar yettiği sürece satın alabileceksiniz.)
  • Sıkça sorulan sorular altında, başarılı olması durumunda bu programın genişletilebileceğinden söz edilmiş. Bu programın, LEGO çatısı altında resmi bir program oluşturmadan önce deneme amaçlı olarak BrickLink üzerinden yapılıyor olması ihtimali yüksek. Özellikle de uluslararası çapta ödeme alma ve lojistik konuları, süreci LEGO Ideas’a kıyasla çok daha karmaşık bir hale getiriyor.
  • Seçilen tasarımların sahipleri, setlerinin toplam satış gelirinin %10’una hak kazanacak; fakat programı yürüten ve setlerin üretecek asıl partinin BrickLink olması sebebiyle, gönderilen setlerin hiçbir fikri mülke dokunmaması çok kritik bir nokta.
İlginizi Çekebilir:  LEGO 23 Nisan İndirimleri Başladı - Kampanya Gözlemlerimiz ve Set Önerilerimiz