Şimdiye Kadar Çıkmış Tüm LEGO Iron Man Minifigürlerinin Listesi (2019)

,

LEGO Marvel Super Heroes temasının bu yılki Avengers: End Game alt temasının altında çıkmış olan ve hem Iron Man’e bir saygı duruşu niteliği taşıyan ve hem de eksikliği hissedilen LEGO Iron Man minifigürlerini bizlerle buluşturan Iron Man Hall of Armor (76125); birden fazla setin birleştirilmesine olanak sağlayan modüler yapısı ile LEGO Iron Man ve LEGO War Machine minifigürlerini şık bir şekilde sergilemek için tasarlanmış.

Bu setin ve Avengers: End Game’in heyecanı ile tüm dünyada Iron Man minifigürleri ciddi bir talep görmeye başladı. LEGO setleri ve parçaları alanındaki en büyük pazar yeri olan BrickLink’te bu trendi günbegün takip etmek mümkün. Özellikle de birkaç minifigür var ki BrickLink stokları hiç görülmemiş bir şekilde azalmış durumda.

Biz de meraklıları için, bu yazının yazıldığı tarihe (Mayıs 2019) kadar olan tüm LEGO Iron Man, LEGO War Machine ve LEGO Tony Stark minifigürlerinin ve bu minifigürlerin hangi setlerde yer aldığının bir listesini çıkardık. Gelin LEGO Iron Man, Tony Stark ve War Machine minifigürlerinin tarihçesine, Mark (zırh versiyonu) sıralamaları ile birlikte bakalım. (Yazı spoiler içermemektedir.)

 

Mayıs 2019 İtibariye LEGO Iron Man Minifigürlerinin Listesi

SDCC 2012 Özel Iron Man

İlk çıkan LEGO Iron Man minifigürü, SDCC’ye (San Diego Comic-Con) özel bir minifigür. (“SDCC özel” kavramının detaylarını ilgili yazımızda bulabilirsiniz.)

Bu minifigür, haleflerinden oldukça farklı bir şeklde kaskının kafa baskısı üzerinde olduğu, basit kalan bir minifigür olarak ayrı bir yere sahip. Herhangi bir spesifik Iron Man zırh versiyonuna dayanmamakla birlikte, açık ara en nadir ve pahalı minifigür.

 

Iron Man Mark 1

Yukarıda sözünü ettiğimiz Iron Man Hall of Armor (76125) setinde yer alan bu minifigür, LEGO Marvel Super Heroes temasından önce çıkan bir film olduğu için LEGO setlerine konu olamamış ilk Iron Man filmindeki ilk Iron Man zırhı olarak bu yıl itibariyle karşımıza çıkıyor. (Kafası şeffaf parçadan oluşuyor.)

 

Iron Man Mark 5

Mark 1’de olduğu gibi LEGO Marvel Super Heroes temasından önce çıkmış olan Iron Man 2 filminde gördüğümüz bu zırh, yine Iron Man Hall of Armor (76125) setinde yer alıyor. (Kafası şeffaf parçadan oluşuyor.)

Tam anlamıyla koleksiyonu tamamlamak isteyenler için ise, Mark 5’in çanta versiyonu da Iron Man Malibu Mansion Attack (76007) setinde yer alıyor.

 

Iron Man Mark 6

Bundan sonraki minifigürler, ilgili yılllarda çıkmış olan filmlerin setlerinde yer alıyor. Iron Man 2 ve ilk Avengers filminde gördüğümüz Mark 6, minifigür olarak Loki’s Cosmic Cube Escape (6867) ve Iron Man vs. Fighting Drone (30167-polybag) setlerinde yer alıyor ve alıştığımız kask tasarımına sahip ilk Iron Man minifigürü  olması ve üçgen Ark Reakörü ile ayrışıyor.

 

Iron Man Mark 7

Yine ilk Avengers filminde gördüğümüz Mark 7, Quinjet Aerial Battle (6869) ve Iron Man vs. Loki (10721-Juniors) setlerinde yer alıyor.

 

Iron Man Mark 17 (Heartbreaker)

Mark 7’den sonra, lakabı Heartbreaker (kalp kıran) olan 17’ye atlıyoruz. Özel baskısı ile ön plana çıkan bu minifigür, biraz “eğreti” bir set olan Iron Man vs. the Mandarin: Ultimate Showdown (76008) setinde yer alıyor.

 

Iron Man Mark 33 (Silver Centurion)

Iron Man 3 filminde gördüğümüz bu zırh, LEGO Marvel Super Heroes bilgisayar oyununun ön siparişlerinde promosyon olarak verildiği için bu yıla kadar oldukça nadir olan; fakat çok yakın zamanda Amerika’da GameStop mağazaları tarafından ücretsiz dağıtılmış olan bir minifigür. (Instagram’da bir aralar herkes ücretsiz aldığı minifigürün fotoğrafını paylaşıyordu.) Bu minifigürü özel kılan kısmı ise, yan tarafları da kaplayan detaylı baskısı ve içerdiği baskılı düz parçalar. BrickLink’de Iron Man yazdığınızda karşınıza çıkmayan bu minifigürün kodu sh232.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Powered Up ve Trenleri Hakkında Bilgiler ve LEGO Ray Setleri Karşılaştırma (60205-7499 & 60238-7895)

 

Iron Man Mark 37 (Hammerhead)

Iron Man 3’te çok kısa gördüğümüz bu zırh, filmle bağlantılı olmayan Iron Skull Sub Attack (76048) setinde yer alıyor. Su altında kullanım için tasarlanmış bu zırh, alıştığımızdan farklı şekli ile ön plana çıkıyor.

 

Iron Man Mark 38 (Igor)

Yine Iron Man 3’te gördüğümüz, “ağır kaldıran” Mark 38, Iron Man Hall of Armor (76125) setinde yer alıyor. İnşa edilen bir figür olması ile ayrışan Mark 38, ne yazık ki ölçeği itibariyle pek iyi bir tasarıma sahip değil.

 

Iron Man Mark 39 (Gemini)

Mark 37 gibi Iron Man 3’te kısaca gördüğümüz ve film ile bağlantılı olmayan Avenjet Space Mission (76049) setinde gördüğümüz Mark 39, uzayda kullanım için tasarlanmış. Çok nadir olmasa da en çok talep gören minifigürlerden biri olduğunu da ayrıca belirtelim.

 

Iron Man Mark 41 (Bones)

Iron Man 3’te gördüğümüz, Iron Man Hall of Armor (76125) setinde yer alan ve siyah rengi ile ayrışan bir zırh. (Kafası şeffaf parçadan oluşuyor.)

 

Iron Man Mark 42

Iron Man 3’te Tony Stark tarafından önemli sahnelerde giyilirken gördüğümüz Mark 42, 76006 Iron Man Extremis Sea Port Battle setinde Tony Stark kafası ile 76007 Iron Man Malibu Mansion Attack setinde ise beyaz kafa parçası ile yer alıyor.

 

Iron Man Mark 43 (Standart ve Hulkbuster içi)

İkinci Avengers filmi Age of Ultron’da görünen bu zırhın standart olanı (ilk görsel), Avengers Quinjet City Chase (76032), Attack on Avengers Tower (76038) ve The Hulk Buster Smash (76031) setlerinde yer alıyor. Hulkbuster içerisindeyken kullanılan versiyonu (ikinci görsel) ise The Hulkbuster: Ultron Edition (76105) setine özel.

 

Iron Man Mark 44 (Hulkbuster – Standart ve Koleksiyon Serisi)

İkinci Avengers filmi Age of Ultron’daki diğer Iron Man zırhı olan Hulkbuster, Iron Man’in içine girdiği devasa bir zırh. Bu nedenle de inşa edilen bir yapıya sahip. The Hulk Buster Smash (76031) setinde oynanabilir boyutlarda (ilk görsel) yer alan bu modeli, 2018’de çıkan The Hulkbuster: Ultron Edition (76105) setinde ise gerçekten devasa olarak, oldukça ince detaylara sahip, koleksiyon boyutunda görüyoruz (ikinci görsel).

 

 

Iron Man Mark 45

Age of Ultron’da gördüğümüz bir diğer Iron Man zırhı olan Mark 45, Iron Man vs. Ultron (76029) setinde yer alıyor.

 

Iron Man Mark 46

Captain America: Civil War filminde gördüğümüz ve Super Hero Airport Battle (76051) setinde yer alan bir zırh.

 

Iron Man Mark 47

Spider-Man: Homecoming filminde gördüğümüz bu zırh, Beware the Vulture (76083) setinde yer alıyor. Bu zırhın temel farkı ise uzaktan yönetildiğini ifade eden şeffaf-mavi bir kafa parçası ile gelmesi.

 

Iron Man Mark 49 (Hulkbuster 2)

Ironik sayılabilecek bir şekilde Avengers: Infinity War’da Bruce Banner tarafından kullanılan bu ikinci nesil Hulkbuster zırhı, The Hulkbuster Smash-Up (76104) setinde yer alıyor. İlk Hulkbuster ile benzer bir ölçeğe sahip olsa da ondan daha cüsseli.

 

Iron Man Mark 50 (Standart ve Kanatlı)

Avengers: Infinity War’da gördüğümüz bu nanoteknoloji tabanlı zırhın standart olanı (ilk görsel), Iron Man Hall of Armor (76125) ve The Sanctum Sanctorum Showdown (76108) setlerinde yer alıyor. Thanos ile savaşırken kullandığı kanatlı versiyonu (ikinci görsel) ise Thanos Ultimate Battle (76107) setine özel. Bu minifigürün asıl dikkat çekici tarafı ise, içerdiği Tony Stark kafa parçasının, Iron Man kontrol arayüzünü içeren bir baskıya sahip olması.

 

 

Iron Man Mark 51 (Invincible Iron Man)

Filmlerde yer almayan ve çizgi romanlarda Invincible Iron Man lakabına sahip bu zırh, Detroit Steel Strikes (76077) setinde geliyor ve farklılaşmış kask kalıbı ve baskısı ile ayrışıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10270 Bookshop

 

Iron Man Mark 85

Avengers: Infinity War ve Avengers: End Game arasında ekranda görmediğimiz 35 tane zırh modeli yer alıyor ve End Game ile Mark 85’e geçiyoruz. Bu zırh Avengers Compound Battle (76131) setinde yer alıyor.

 

Iron Man – Avengers: End Game Gövdesi

Tüm minifigürlerde aynı gövde parçaları kullanıldığı için kolaya kaçılmış olmasıyla eleştiri yağmuruna tutulmuş olan beyaz End Game gövdelerini, Iron Man and DUM-E (30452) polybag’ine özel bir minifigürde Iron Man tarafından giyilirken de görüyoruz.

 

Klasik Iron Man (Mighty Micros)

Mighty Micros: Iron Man vs. Thanos (76072) setinde gördüğümüz bu minifigür, diğer Mighty Micros minifigürlerinde olduğu gibi kısa bacaklı ve çizgi filmlerden çıkmış hissi veren bir gövde ve kafa baskısına sahip. (Aynı setteki Thanos minifigürü de aynı şekilde çizgi filmlerden çıkmış hissiyatına sahip.) Yine de klasik görüntüsü ile koleksiyonunuzda yer edinmesini isteyebilirsiniz.

 

Iron Man Nanofigür/Mikrofigür

The S.H.I.E.L.D. Helicarrier (76042) setinde yer alan bu nanofigür, benzer ölçekteki figürlere göre oldukça detaylı bir baskıya sahip.

 

Iron Legionaire

Avengers: Age of Ultron’da gördüğümüz bu zırh/robot, Tony Stark tarafından yaratılmış olan otonom Iron Legion ordusunun bir üyesi ve aslında tam anlamıyla bir Iron Man zırhı değil. Attack on Avengers Tower (76038) setinde yer alıyor.

 

Mayıs 2019 İtibariye LEGO Tony Stark Minifigürlerinin Listesi

Iron Man 3 Tony Stark

Iron Man 3 filminde gördüğümüz Tony Stark’ı temsil eden bu minifigür Iron Man Malibu Mansion Attack (76007) setinde yer alıyor.

 

Infinity War Tony Stark

Avengers: Infinity War setinde gördüğümüz Tony Stark’ı temsil eden bu minifigür, promosyonel LEGO Marvel Super Heroes Bricktober 2018 (5005256) setinde yer alıyor. Setin dağıtımındaki belirsizliklerden ötürü bu minifigür biraz geç ortaya çıktı.

 

Iron Man Mark 8 Dönüşümünde Tony Stark

Yeni bir promosyonel set olan Avengers Tower (40334) setinde yer alan ve Iron Man 3’te gördüğümüz bu minifigür, Tony Stark’ın Iron Man Mark 8’e dönüşüm anını simgeler şekilde özel bir baskıyla geliyor. Setin içerisinde bir de Iron Man kaskı yer alıyor.

 

Mayıs 2019 İtibariye LEGO War Machine Minifigürlerinin Listesi

War Machine Mark 2

İlk çıkan War Machine minifigürü, Iron Man 3 filminde gördüğümüz zırhı baz alıyor ve Iron Man Extremis Sea Port Battle (76006) setinde yer alıyor.

 

War Machine Mark 2 (Iron Patriot)

Yine Iron Man 3’te yer alan ve Mark 2’nin boyanmış hali olan Iron Patriot zırhı Gun Mounting System (30168-polybag) setinde yer alıyor.

 

War Machine Mark 3

Captain America: Civil War’da gördüğümüz ve Super Hero Airport Battle (76051) setinde yer alan bir zırh.

 

War Machine Mark 4

Avengers: Infinity War’da gördüğümüz bu zırh, promosyonel LEGO Marvel Super Heroes Bricktober 2018 (5005256) setinde yer alan bir diğer minifigür. Detaylı gövde baskısı ve War Machine arayüzü baskılı kafası ile oldukça dikkat çekici.

 

War Machine – Avengers: End Game Gövdesi

Beyaz End Game gövdesini her Avenger’ın üzerinde görmemiz zorunluymuş gibi; orijinal karaktere tam sadık olmasa da bu gövdeyi taşıyan War Machine minifigürü de War Machine Buster (76124) setinde yer alıyor.

 

War Machine Mark 4.5 (War Machine Buster)

War Machine Buster (76124) setinde yer alan bu figürü aslında Avengers: End Game filminde görmüyoruz. Bu nedenle de bu LEGO setine özel olarak ayrı bir yere sahip.