LEGO MONKIE KID Set İncelemesi: 80024 Efsanevi Çiçek Meyve Dağı

,

Bugünkü incelememizin konusu, LEGO’nun Çin pazarı özelinde çok önem verdiği ve bu nedenle de hem özel parçalarıyla ve minifigürleriyle hem de tasarımıyla ön plana çıkan Monkie Kid temasının en temel setlerinden birini oluşturan The Legendary Flower Fruit Mountain (80024 Efsanevi Çiçek Meyve Dağı) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

500 yıllık bir Çin efsanesi olan ve Maymun Kral (Monkey King) adıyla da bilinen Batı’ya Yolculuk‘tan (Journey to the West) esinlenen Monkie Kid teması, Monkie Kid isimli bir çocuğun Monkey King’in asasını bulması ve “seçilmiş kişi” olarak maceralara atılmasını anlatıyor.

Bu setin özelliği ise, Monkey King’in klasik doğuş hikayesini içermesi. Tabii ülkemizde bu hikaye çok odak noktası olmuyor; zira temanın kendisi bile dizisi yayınlanmadığı ve setleri sadece LEGO Store’larda satıldığı için daha dar bir kitle tarafından biliniyor.

Bununla birlikte, temadaki bir çok set, oldukça zengin içeriklere sahip ve bu set de hikayesinden tamamen bağımsız olarak, koleksiyonuna bir dağ ya da doğa manzarası eklemek isteyen herkesin düşünebileceği bir set olarak karşımıza çıkıyor. Setin kitapçığında yer alan bilgiye göre, tasarımcısı özellikle klasik Çin doğa resimlerinden esinlenmiş.

Türkiye fiyatı (şu an için) 2199,90 TL, Amerika fiyatı $169,99 ve Avrupa fiyatı €169,99 olan bu set, 1949 parçadan oluşuyor.

Setin içerisinde biraz sinir bozucu sayıda ve büyüklükte şeffaf sticker’lar yer alıyor. (Şeffaf sticker’lar normal sticker’lara göre daha zor düzeltiliyor ve hemen üzerinde leke kalıyor.) Aşağıdaki görseldeki şelale ve kaya parçaları üzerindeki baskıların tamamı şeffaf sticker’lardan oluşyor.

 

İnşa deneyimi açısından da toplam 18 numaralı poşette 3 ayrı modül halinde inşa edilen bir yapıya sahip. Bu modüler yapı, setin kolay taşınması ve sergilenmesine ve aynı anda üç ayrı kişi tarafından inşa edilmesine olanak sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO CITY Set İncelemesi: 60258 TUNING Workshop

 

Minifigürler

Setin içerisinden soldan sağa yedi maymun çıkıyor: Bebek, Klasik ve Çırak Sun Wukong (Monkey King olmadan önce), Erkek Kardeş Maymun, Dişi Kardeş Maymun, Savaşçı Monkey King ve Evil Macaque (Sahte Monkey King). Bu set, hikayesi itibariyle Monkie Kid’in bulunmasına gerek olmayan bir set olsa da tema kendi adıyla anıldığı için biraz da zorunluluktan bir de Monkie Kid minifigürü yer alıyor.

 

Monkey King’in hikayesi bizim açımızdan çok ön planda olmasa da bu maymun figürleri dekoratif olarak seti zenginleştiriyor. Çoğunluğunun da yüz, gövde ve bacak baskıları bu sete özel. Özellikle gövde ve bacak baskıları değişik kullanım alanları açma potansiyeline sahip.

 

Tamamlanmış Model

Setin ilk modülü, Monkey King’in yumurta şeklindeki kayasından doğduğu ve kardeşleriyle yaşadığı bölümü tasvir ediyor. Özellikle merdiven tasarımı yaratıcı olmuş. Kırmızı sticker’lar ile ilgili sahneler Çince olarak tasvir ediliyor. İsterseniz bu parçaları çıkarabiliyorsunuz, herhangi bir görsel ya da teknik eksiklik söz konusu olmuyor. Hatta sticker’larını yapıştırmamayı da tercih edebilirsiniz.

 

İkinci modül ise setin asıl odak noktası ve Sun Wukong’un şelalenin arkasındaki mağaraya girerek Monkey King’e dönüşmesini tasvir ediyor. Parlak mavi şelale parçaları, su efektli büyük sticker’lar ile desteklenmiş. Bu modülün arka tarafında ise mağaradan yukarıya çıkan bir merdiven yer alıyor.

 

Üçüncü modül ise daha küçük görünmesine rağmen daha çok detay barındırıyor. Zeminde, bir sal ve odun kesilen bir alan yer alıyor. Buranın arkasında, Monkie Kid’in Evil Macaque (sahte Monkey King) ile savaştığı bir platform yer alırken, savaş tepede Monkey King’in tahtına giden bir asma köprüde devam edebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi - 21319 Central Perk (F.R.I.E.N.D.S TV Dizisi)

 

Setin arka tarafı ise çoğu City ve Friends setindekine benzer şekilde boş ve ufak tefek çıkıntıları haricinde bir yere yaslayabilmenize olanak sağlayacak kadar düz. Bu parça sayısında bu kadar iyi bir model elde edebilmek için gayet makul bir tasarım seçimi olmuş.

 

Bu üç modülü ister birleştirip tek bir düzlemde sergileyebilir, isterseniz de ayrı ayrı parçalar halinde bırakabilirsiniz. Tabii ayrı parçalar halinde bıraktığınızda modüllerin zeminlerinde yer alan çıkıntılar bir garip duruyor.

 

Genel Değerlendirme

Setin tümüyle Çin kültürüne özgü ve cazibesini katlayan hikaye anlatımı bizim için çok anlamlı olmasa da Monkie Kid setlerinin tasarımına gösterilen ekstra özen itibariyle, 80024, hem hedef yaş grubu, hem de yetişkinler için tercih edilebilecek bir set olarak karşımıza çıkıyor.

Sette hem sergilenebilirlik hem de oynanabilirlik açısından bir eksiklik göremiyoruz. Modüler yapısı da setin boyutuna rağmen kırılgan olmasını engellemiş, tabii yine de taşırken dikkatli olmak gerekiyor. Minifigürleri ise hikayeyle ilgilenmeseniz bile özel olması itibariyle cazip olacaktır. Fiyatı haricinde tek sıkıntılı diyebileceğimiz kısmı ise şeffaf sticker’ları ama bunları yapıştırmadan da özellikle şelale tarafında tatmin edici bir görünüm elde edebiliyorsunuz.

Bununla birlikte, sadece LEGO Store’larda satılan özel bir set olmasının da etkisiyle, nispeten yüksek ve çok fazla yetişkin setinin olduğu bir fiyat noktasında yer aldığı için farklı bir set ya da özel olarak doğa/dağ temalı bir set arayan kişiler haricinde talep görmesi biraz zor olabilir. Yine de bizim gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir set.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.