LEGO Ideas Set İncelemesi: 21330 Home Alone

,

Bugünkü incelememizin konusu, özellikle belirli bir nesil tarafından, sürekli televizyonda tekrarlanan ama her seferinde de kendisi izleten bir film olarak tanınan ve kült bir klasik haline gelen Evde Tek Başına (Home Alone) filminin evini yeniden canlandıran LEGO Ideas 21330 Home Alone seti olacak.

 

Genel Bilgiler

Türkiye fiyatı (bu yazı yazıldığı sırada) 9999 TL, Amerika fiyatı $299,99 ve Avrupa fiyatı €299,99 olan bu set, 3955 parçadan oluşuyor.

Bu set, filmin baş karakteri Kevin’in yaşadığı evin dış cephesini ve iç mekanlarını detaylı bir şekilde hem sergilenebilirliğe hem de oynanabilirliğe uygun olarak içerdiği tasarımıyla yansıtıyor. Fiyatı ucuz olmasa da set geniş bir kitleye hitap edebiliyor.

Minifigürler ise setin boyutuna göre aslında az sayıda sayılabilir; ama modelde özellikle evin kendisi baz alındığı için olması gereken karakterlerin tamamı da yer alıyor.

Soldan sağa hırsızlar Marv ve Harry, komşu Old Man (Yaşlı Adam) Marley, Kevin ve annesi Kate yer alıyor. Minifigürlerin gövdeleri ve bazılarının yüzleri bu sete özel olmakla birlikte (sadece yakın zamanda Marley’ninki 76252 setinde kullanıldı), çok da akılda kalıcı ve koleksiyon değeri yüksek tasarımları yok. Yine de karakterleri olması gerektiği gibi yansıttığı için itirazımız da yok.

 

Tamamlanmış Model

Seti inşa etmek çok zor olmamakla birlikte, parça sayısı itibariyle vakit alıyor ve aslına sadık ve oynanabilir şekilde tasarlanan yapısı nedeniyle incelikli inşa adımları var.

Setin dış tasarımı, hem kendi başına, hem modüler binaların yanında hem de Winter Village setlerinin yanında sergilemeye uygun. Tabii Winter Village setlerinin yanında biraz büyük kalacaktır; fakat karla kaplı cephesi ile kolaylıkla uyum sağlayacaktır.

 

Setin dört cephesi de pencerelerle kaplı. Arka kısımda ise bodrum ve mutfak ayrı bir modül olarak eve bağlı. Bu kısım aslında tam sadık olmasa da filmin akışı itibariyle özellikle de bodrum katın makul bir şekilde sete eklenmesine olanak sağlamış ve kış temalı görüntü yine olması gerektiği gibi. Bodrum kapısının kaygan buzları da filmin akılda kalan komik sahnelerinden birine bir gönderme.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Grand Piano (21323) Tasarımcı Videosu

 

Dar bir alanda sergilemek isterseniz arka kısmı çıkarabilirsiniz. Ayrıca, tavan arasının arka penceresini, evin yan modeli olan ağaç eve iple bağlayabiliyorsunuz.

 

Set tümüyle modüler, yani hem duvarları ve çatısı açılabiliyor hem de tüm katlar birbirinden ayrılabiliyor. Duvarların açılabilir olması setin açık halde de sergilenmesine ve setin içerisindeki zengin detayların göz önünde olmasına olanak sağlıyor.

 

Setin iç kısmı, dış kısmına göre çok daha aslına sadık, özellikle de giriş katı bu konuda çok başarılı. Salonda üzerinde Michael Jordan figürü dönen tren ilk dikkat çeken şey oluyor. Yemek odasında ise vantilatör ve manken bizleri gülümseten detalar. Yemek masası ve üzerinde durduğu halı da küçük alanda oldukça detaylı bir tasarıma sahip.

 

Merdivenle çıkılan üst katta ise yatak odaları ve banyo yer alıyor. Tabii üst kat aslına o kadar sadık değil ama önemli odalar kendine bolca gönderme ile yer bulmuş. Özellikle de Buzz’ın odasının rafları hem devrilebiliyor hem de çok sayıda objeye ev sahipliği yapıyor. Banyo ise filmin en eğlenceli sahnelerinden biri olan ayna sahnesini canlandırmaya çok uygun.

 

En üst katta ise Kevin’in odası olan tavan arası yer alıyor. Kevin’in “Savaş Planı”nın yer aldığı parça ise oldukça detaylı ve de keyifli bir sticker tasarımına sahip.

 

Muftak ve bodrum da yine filme bolca gönderme içeriyor. Bodrumdaki korkunç kazan ve ütü filmin simgeleşmiş objeleri ve kazanın bu durumu ışıklı yapım parçası ile desteklenmiş. Mutfakta ise “Üstü kalsın, pislik herif!” sahnesi ile aklımıza kazınmış televizyonun yanı sıra, Kevin’in tükettiği yemekler ve kaynak makinesi gibi farklı tuzaklar yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Yeni LEGO Ideas Yarışması - Modüler Binaların Sokaklarında Gezecek Klasik Arabayı Siz Tasarlayın

 

Hırsızların minibüsü ise aslına sadık olmakla birlikte tam bir LEGO City aracı tasarımına ve gerçekçiliğine sahip. Daha detaylı olabilirdi; ama ana model zaten çok fazla detay içerdiği için minibüsten feragat edilmiş olmasının hiçbir sakıncası yok.

 

Genel Değerlendirme

Filmle ilgili hiçbir detayı eksik bırakmayan, göndermelerle dolu ve filmi yeniden izletmeyi isteyecek bu set, filmin hayranları için mutlaka alınması gereken bir set olacaktır. Bununla birlikte, çevresinin tümüyle kapalı olması ve mimari olarak da eğreti durmayan tasarımı, filmle ilginiz olmasa dahi şehrinize katmak isteyeceğiniz bir model olmasını sağlıyor. Ölçek olarak, modüler binalara yakın; fakat Winter Village ve LEGO City binalarına kıyasla biraz büyük. Tabii isterseniz, set kendi başına sergilemek için de gayet uygun.

Bunların yanı sıra, bir yetişkin seti olarak görünmesine rağmen, oynanabilirlik açısından da oldukça başarılı. Modelin katlarının modüler olmasının yanı sıra, önden/üstten açılabilmesi ve neredeyse her odada farklı nesneler ve hareketli yapılar olması setin değerini daha da artırıyor.

Bu yüzden de bu seti, geniş bir yaş grubuna hitap eden bir aile filmine uygun olarak geniş bir yaş grubuna ve hayran kitlesine hitap edecek bir set olarak değerlendirebiliriz ve hem yetişkinler, hem de çocuklar için bu seti gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz. Tabii çocukların tek başına yapması biraz zor.

Hem evin içinde, hem de dış cephesine, hem minifigürlerde hem de minibüs modelinde bazı eksikler olsa da setin zenginliği nedeniyle bunları göz artı edebiliyoruz; sonuçta geniş bir kitleye hitap etmesini beklediğimiz bir sete göre fiyatı az biraz pahalı kalıyor.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.