LEGO Ideas Set İncelemesi: 21328 SEINFELD

,

Bugünkü incelememizin konusu, ülkemizde zamanında ilk yayınlandığında değeri pek bilinmeyen ve kanalının değişmesinin ardından, özellikle de tekrarlarının günlük olarak yayınlamasıyla kült bir statüye ulaşan Seinfeld dizisinin, artık standartlaşmaya başlamış “dizi stüdyosu seti” formatındaki LEGO Ideas seti olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

21328 LEGO Ideas Seinfeld seti 1326 parçadan oluşuyor ve Amerika fiyatı $79,99, Avrupa fiyatı €79,99 ve Türkiye fiyatı şu an için 1049,90 TL.

Orijinal ürün fikrine beklenmedik derecede yakın bir tasarıma ve minifigür seçkisine sahip bu set, tümüyle özel minifigür parçalarıyla öne çıkıyor. Çoğu Ideas setinden alıştığımızın aksine, setin boyutuna göre biraz fazla sayıda sticker içeriyor. Bununla birlikte, setin fiyatı, parça sayısına göre değerlendirdiğimizde lisanslı bir set olmasına rağmen oldukça iyi bir noktada.

Setin parçaları 9’a kadar numaralandırılmış poşetlerde geliyor. Bu açıdan bakıldığında, LEGO hayranı olmayanların da kolayca inşa etmesi hedeflenmiş gibi; zira setin boyutuna göre 9 poşet oldukça fazla ve LEGO hayranları için fazlasıyla kolay bir deneyim sunuyor. Bununla birlikte, dairenin açılı tasarımı ve özellikle mutfaktaki yaratıcı parça kullanımları, bu deneyimin keyifli hale gelmesini sağlıyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinde Seinfeld’in başrollerinin yanı sıra Newman’ın minifigürü ve özel referansları olan aksesuarları yer alıyor. Dizinin hayranları için bu aksesuarlar bir gülümsemeye yol açacaktır. Tabii Newman’ın ve Jerry’ninkiler biraz daha basit kalmış.

İlginizi Çekebilir:  Yılbaşı İncelemesi: 21317 LEGO Ideas STEAMBOAT WILLIE

Karakterlerin gövde baskıları sete özel ve karakterleri oldukça aslına sadık bir biçimde yansıtıyor. Tabii özel olarak her karakter için aynı bölüm referans alınmamış.

 

Tamamlanmış Model

Model, tam olarak bir dizi stüdyosu şeklinde Jerry’nin dairesini baz alıyor. Bunun en büyük avantajı, setin çatı ya da fazladan duvara ihtiyaç duymadan, aslına sadık bir biçimde ilham aldığı modeli yansıtması. Buna ek olarak, Jerry’nin dairesinin benzer dizi dairelerine göre daha küçük bir alan kaplaması da setin makul bir büyüklükte kalmasına katkıda bulunuyor.

 

Yine de setin küçük olması detaylarını kesinlikle etkilemiyor. Aslına oldukça sadık bir model ve farklı inşa tekniklerinin kullanıldığı birçok detay içeriyor. Kitaplıklar bu noktada ilk dikkat çeken öğeler.

 

Özellikle de mutfağın tasarımı ve kullanılan teknikler takdire şayan. Sticker’lar ile de farklı bölümlerdeki olaylara göndermeler yapılmış. (Sırf bunları yakalayabilmek için dizi baştan izlenir. :) )

 

Dairenin çaprazlama tabir edebileceğimiz mimarisi de aynen yansıtılmış, kutu gibi bir model oluşturulmamış. Yine de tabii setin arkası oldukça düz ve sergilemeye uygun değil.

 

Buna rağmen klimanın detaylandırılmış olması sette detaylara ne kadar özen gösterildiğinin bir göstergesi.

 

Sette ek olarak Jerry’nin stand-up yaptığı sahneyi simgeleyen mini bir model de var ama bunun daireyle herhangi bir bütünlüğü yok.

 

Genel Değerlendirme

Daha niş bir hayran kitlesine hitap etmesi sebebiyle bu yılki Ideas setleri arasında kaybolması olası bir set olan LEGO Ideas Seinfeld, makul fiyat noktası, aslına sadık ve ince detaylar içeren tasarımı ve yüksek sergilenebilirliğiyle öne çıkıyor. Sticker’larının çokluğu tek zayıf noktası.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76389 Hogwarts Sırlar Odası - Tasarımcısından Bilgilerle

Bu açıdan, 21328’in dizinin hayranlarına ve LEGO Ideas koleksiyonerlerine rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz; ama yakın fiyat noktalarında farklı ilgi alanlarına daha uygun çok sayıda yetişkin seti olduğu için genel LEGO hayran kitlesinin çok da önceliklendirmesine gerek olmayacak bir set olduğunu söyleyebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.