LEGO Ideas Set İncelemesi: 21322 PIRATES of Barracuda Bay

,

Bugünkü incelememizin konusu, duyurulduğunda geçmiş temalara özlem duyan LEGOseverler arasında büyük heyecan uyandıran Pirates of Barracuda Bay (21322 – Baraküda Körfezi Korsanları) olacak.

Orijinal ürün fikrine kıyasla daha renkli bir tasarımı olmasıyla dikkat çeken bu setin asıl özelliği ise ürün fikrindeki gibi bir adaya yerleştirilmiş bir gemi enkazının yanı sıra LEGO korsanlarının meşhur gemsi 6285 Black Seas Barracuda’dan esinlenen bir gemiye dönüştürülebiliyor olması.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 1549,90 TL, Amerika fiyatı $199,99 ve Avrupa fiyatı €199,99 olan bu set, 2.545 parçadan oluşuyor. Sette yelken ve diğer gemi parçaları ile korsan bayrakları ve çoğu minifigür parçası özel parçalar olarak yer alıyor. Bununla birlikte, tasarım tümüyle günümüz parçalarına göre yapıldığı için nostaljik parçalar yer almıyor. Setin en büyük artılarından biri ise çoğu Ideas setinde olduğu gibi sticker içermemesi.

Bir de setin içerisinden, dönemine ve temasına uygun olarak bolca kılıç ve silah parçası çıkıyor. Biz kişisel olarak her ne kadar LEGO’nun herhangi bir şekilde silahlarla ilişkilendirilmesini sevmesek de set 16+ olduğu için kabul edilebilir bir durum ve birçok hayranın hoşuna gidecektir.

Setin, modern LEGO kutu tasarımını eski “LEGOLAND” setlerinin kutu tasarımı ve renk teması ile birleştiren kutusu ise cazibesini artıran bir unsur.

 

Setin kitapçığı da Ideas setlerinden alıştığımız üzere hayran tasarımcı, set tasarımcıları ve setin kendisi hakkında bilgiler barındırıyor. Özellikle de setin hikayesini anlatan kısa çizgi roman çok keyifli bir detay.

 

Minifigürler

Setin içerisinde toplam sekiz minifigür ve iskelet, domuz ve köpek balığı figürleri yer alıyor. Ayrıca her minifigürün bir kılıç, tabanca ya da tüfek aksesuarı var.

İlk grupta inceleyeceğimiz minifigürler soldan sağa Captain Redbeard, Tattooga, Lady Anchor ve Robin Loot.

Daha önceki LEGO Pirates setlerinde de gördüğümüz meşhur Captain Redbeard (Kızılsakal), bu sete özel bir yüz parçası ile sakalları hafif kırlaşmış bir şekilde geliyor. Tabii tahta bacağı ve kancası ile tipik bir korsan ve koleksiyonunuzda olmasını isteyeceğiniz bir minifigür.

Tattoga ise yine bu sete özel, oldukça ince detaylara sahip arkalı önlü gövde baskısı ile öne çıkıyor. Lady Anchor ve Robin Loot’un gövde parçaları da bu sete özel.

 

İkinci grupta ise soldan sağa Quartermaster Riggings, Port, Jack “Dark Shark” Doubloons ve Starboard yer alıyor. Bu minifigürler daha çok var olan parçalardan oluşsa da yine klasik korsan temasını yansıtıyorlar. Jack ve Starboard’un yıpranmış görünümlü gövde parçası ise sete özel. Özellikle Port ve Starboard’ın bıyıklarının yüz baskısı ile değil, bıyık parçası ile sağlanmış olması önemli bir detay.

 

Set İnşa Deneyimi

Setin parçaları numaralandırılmış 15 poşette geliyor. Bunlar dışında, gemi gövdesi ve yelkenler gibi numarasız poşetlerde yer alan parçalar var. İlk 14 poşetle ana modeli yaparken, 15. poşet, modeli gemiye çevirmenize olanak sağlayan bağlantı ve yelken parçalarını içeriyor.

İlk poşetlerle, adanın bir yarısını tamamlıyorsunuz. Burada dikkat çeken noktalardan biri, adanın yerlilerine ait Kral Kahuka heykeli. Bu heykeli eski setlerden hatırlıyor olmanız olası.

 

Sonrasında geminin orta parçasını inşa ediyorsunuz. Ada ve gemi modüler bir yapıya sahip ve biraz adadan sonra gemi, sonra tekrar ada gibi dönüşümlü biri inşa süreci olduğu için biraz uzun süren inşa süreci daha keyifli oluyor. Yine de ara vererek yapmayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, Ideas setleri kendini çok da tekrar etmez diye düşünmeye alışmış olsak da seti inşa ederken çok hafif Old Fishing Store hafif de Treehouse hissiyatı alıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Özel Set İncelemesi 40188 PENCIL POT (Kalemlik) - Videolu ve 40154 ile Karşılaştırmalı

Geminin orta kısmında ana yaşam alanları olarak bar ve yatak odası yer alıyor. Her iki kısım da oldukça detaylı ve ferah; fakat modelin içerisinde bu detayların hepsi görünmez olacak.

 

Bununla birlikte, geminin ana yelken direği burada yer alıyor ve alttan ve üstten ekleri olan tek bir parça ile inşa ediyorsunuz. Yelken kumaşlarını ise yuvarlayarak takıyorsunuz.

 

Devamında ise adanın ikinci parçasını inşa ediyorsunuz. Adanın iki kısmı birbirinden tümüyle ayrı dursa da tamamlanmış modelde görebileceğiniz üzere bir sıkıntı oluşturmuyor. Adanın bu tarafında gıdalar ve aksesuarlar ile daha çok yaşam belirtisi görüyoruz.

 

Ayrıca bu kısımda, şapkasından dolayı İmparatorluk (Imperial) askeri olduğunu tahmin ettiğimiz bir iskelet yer alıyor. Bu da yine tamamlanmış modelde çok dikkat çekmeyecek bir detay olarak yerini alıyor.

 

Bir sonraki grupta geminin baş tarafını yapıyorsunuz. İç kısmında fazla bir şey olmadığı için burada geminin ön direği ve geminin başındaki süsü dikkat çeken kısımları oluyor.

 

Son olarak da Redbeard’in kamarasını içeren kıç güvertesini inşa ediyorsunuz. Üç katlı bu bölümün alt katında mutfak, orta katında kaptanın kamarası ve üst katında da geminin dümeni yer alıyor.

 

Kaptanın sandalyesinin tahta bacağının desteklenmesine olanak sağlayacak şekilde tek çıkıntılı olması da ince bir detay.

 

Özellikle bu bölümde, klasik sarı-siyah renk kombinasyonunun nostaljik hissiyatını yaşıyorsunuz.

 

Tamamlanmış Model

Aslında set her bölümü adım adım birleştirmeyi önerse de biz heyecanı artırmak için tüm bölümleri birleştirmeyi sona bıraktık.

Bu durumda, ada zemini dışında, biraz değişiklikle tam bir gemiye dönüşebilecek üç gemi parçası ortaya çıkıyor. Bu haliyle bile modelin yüksekliği oldukça fazla. Bu modüler yapı, setin taşınmasını da kolaylaştırıyor.

 

Geminin baş kısmındaki yelken direkleri kazadan kurtulmuş olsa da yelkenlerin kendisi için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Ön kısımdaki bir diğer detay ise geminin omurgasının çıkıntısı. Gemi modellerinde dengeyi bozacağı için yer almayan bu ön omurga çıkıntısı, gemi parçasının adaya yerleştirdiğinizde karaya oturmuş izlenimi verilmiş şekilde bu bölümün altına takılıyor.

 

Orta kısımda içerisinde bir iskeletin yer aldığı bir hapishane hücresi ve çok sayıda malzeme yer alıyor.

 

Arka kısımda ise yine tahta parçaları ve yapraklarla setin ortama uyumu sağlanıyor.

 

Her parçayı kendilerine ayrılan yerlere yerleştirdiğimizde ise büyük ve aslında ilk bakışta biraz fazla karışık bir model karşımıza çıkıyor; fakat seti inceledikçe, detaylarından daha çok keyif alıyorsunuz. Minifigürleri, topları ve aksesuarlarıyla birlikte oynanabilirliği de çok yüksek.

Sözünü ettiğimiz gibi her iki ada birbirinden tümüyle ayrı dursa da bunu tamamlanmış modelde fark etmiyorsunuz. Tabii bu taşınabilirlik açısından büyük avantaj zira model oldukça büyük ve ağır. Bununla birlikte, sette herhangi bir sağlamlık ve denge sorunu yok, rahatlıkla taşıyabilir ve sergileyebilirsiniz.

 

Farklı açılardan daha detaylı bakacak olursak, üç gemi parçasının birbirinden tamamen bağımsız ama tümüyle bütünlük ve devamlılık içinde bir araya getirildiğini görüyoruz. Geçen uzun zamanda, korsanlar bu adayı iyice yuva olarak benimsemişler ve gemi de adanın ayrılmaz bir parçası olmuş. Özellikle önyüzden bakınca geminin adayla birleşimi kusursuz duruyor. Bu haliyle gemi parçalarının kolaylıkla sökülebileceği aklınıza gelmeyebilir.

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Tree House (21318) Duyuruldu

Her tarafta bolca palmiye ağacı ve yeşillik yer alıyor ve setin genel olarak orijinal ürün fikrine kıyasla çok daha renkli ve canlı olduğunu söylemek mümkün. Tabii bunda, önemli ölçüde karşıtlık oluşturan deniz renginin de payı var; zira deniz için bu tonun kullanılması sürpriz olsa da çok yerinde bir karar olmuş.

 

Setin arka tarafında bağlantı yerleri fazla açıkta kaldığı için sergilemeye ön tarafı kadar uygun değil ama oynanabilirlik anlamında devamlılığında bir eksiklik yok. Minifigürler, adadaki her yere merdivenler aracılığıyla rahatlıkla ulaşabiliyor.

 

Gelelim 6285 Black Seas Barracuda setinden “esinlenen” gemi modeline. Ideas ürün fikrinin onaylandığı duyurulunca kimse böyle bir ikincil model beklemiyordu. Geminin duyurusu sürpriz ama bir o kadar da sevindirici oldu.

LEGO her ne kadar esinlenme olarak ifade etse de temanın hayranları aynı geminin modern parçalarla yeniden yapımı olarak değerlendirecektir.

 

Adayla bütünleşmiş gemi parçalarının gerçek bir gemiye dönüşüm süreci ise biraz el işi istiyor. Çok fazla parça eklemesi olmasa da yelkenler, yapraklar ve aksesuarlarla ince ince uğraşıyorsunuz. Tabii sonunda ortaya çıkan model bu çabanın hakkını fazlasıyla veriyor. LEGO Pirates hayranı olmasanız dahi koleksiyonunuza katmak isteyeceğiniz, klasik ama bir o kadar da modern bir LEGO gemisi söz konusu.

 

Yelken parçaları ise tek yüzü baskılı sert kumaştan oluşuyor. Biraz kırışmaya müsait olduğu için özellikle de ilk modelde içine kıvırdığınız parçaları açtıktan sonra düzleşmesi için ufak bir çalışma gerçekleştirmekte fayda var. Kumaş olmasının avantajı ise gerçek yelkenler gibi rüzgarda süzülmesine olanak vermesi.

 

Seti sadece gemi için almayı düşünüyorsanız da fazlalık olarak elinizde bol parçalı ve çıplak kalan bir ada modeli kalıyor. Yine de merdivenler haricinde eğreti durmayan bu model, farklı şekillerde değerlendirilebilecek bir canlılığa ve çeşitliliğe sahip.

 

Genel Değerlendirme

Hem set sayısı hem de setlerin boyutları anlamında gittikçe büyüyen LEGO Ideas teması, kolay kolay geri dönüşünü göremeyeceğimiz bir temayı tek setle bile olsa canlandırmasıyla hayranlarını yine sevindiriyor. (Hatta bu setin çok popüler olması durumunda temayı bile yeniden canlandırması olası ama şimdilik böyle bir durum görünmüyor tabii.)

Büyük ve karmaşık bir setten beklenecek tatmin edici bir inşa deneyimi sunmasının yanı sıra; sergilenebilirliğinin ve oynanabilirliğinin de oldukça yüksek olmasıyla set beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Daha önce Pirates temasıyla haşır neşir olma imkanı bulamamış olsanız bile seti sevebilirsiniz; fakat zaten temanın hayranıysanız uyandırdığı nostalji duyguları sete karşı kanınızın daha da fazla ısınmasını sağlayacaktır; zira çok sayıda ince gönderme içeriyor.

Bunların üzerine, setin asıl sürprizi olan gemiye dönüşmesi de başarılı bir şekilde ele alınmış. Dönüşüm süreci biraz el işi gerektirse de ortaya çıkan tasarım itibariyle şikayetçi olamıyorsunuz. Klasik LEGO gemilerinin tasarımı herhangi bir taviz verilmeden modernleştirilmiş.

Bu nedenlerden ötürü de 21322 Pirates of Barracuda Bay bu yıl şimdiye kadar çıkan LEGO Ideas setleri arasında ilk sırada önereceğimiz set olarak yerini alıyor. Fiyatı çok ucuz olmasa da sunduğu deneyim itibariyle fiyatını rahatlıkla hak ettiğini söyleyebiliriz. Tabii gönül ister ki iki tane alıp iki farklı modeli aynı anda yapın ama bu da setin büyüklüğü ve fiyatı itibariyle kolay olmayacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.