LEGO Group BRICKLINK’i Satın Aldığını Duyurdu

AFOL dünyasındaki taşları yerinden oynatan nitelikte bir duyuru ile karşınızdayız. LEGO Group, dünyanın en büyük LEGO pazaryeri olan BrickLink’i satın aldığını açıkladı.

Bu sürecin henüz nasıl değişiklikler getireceğini kestirmek pek mümkün olmasa da ilk duyulduğunda çoğu LEGO hayranının kafasında oturtmakta zorlandığı bir durum olduğunu söyleyebiliriz. LEGO Ambasaddor Network’te bizlere yapılan açıklamalar da yönetimin değişmeyeceği, mevcut yapının mümkün olduğunca korunacağı; fakat tartışmalı olabilecek bir çok konuda yorum yapmanın henüz erken olduğu yönünde. Bu yüzden, bekleyip göreceğiz gibi görünüyor.

 

LEGO’nun BrickLink’i satın almasına dair basın açıklamasının Türkçe çevirisini görselden sonra aşağıda bulabilirsiniz:

 

LEGO Group, yetişkin hayranlarla bağlarını güçlendirmek için dünyanın en büyük çevrimiçi LEGO hayran topluluğu ve pazaryeri olan BrickLink’i satın aldı

LEGO Group bugün, çok önem verdiği yetişkin hayran kitlesi ile bağlarını güçlendirmek için dünyanın en büyük yetişkin LEGO hayranları (AFOL) çevrimiçi topluluğu olan BrickLink Ltd’yi (www.bricklink.com) satın aldığını duyurdu.

BrickLink platformu bir milyondan fazla üyeye sahiptir ve 70 ülkeden 10.000’den fazla mağazanın yer aldığı bir çevrimiçi pazaryeri; LEGO hayranlarının yarattıklarını tasarlayıp sergileyebilecekleri bir dijital LEGO tasarım yazılımı ve hayranların fikirlerini ve tasarımlarını paylaştığı canlı bir çevrimiçi topluluktan oluşmaktadır.

Platform, 2000 yılında Dan Jezek tarafından, dünyanın dört bir yanından aynı kafadaki yetişkin LEGO hayranlarını birbirine bağlamanın bir yolu olarak kuruldu. 2013 yılında Koreli girişimci Jung-Ju “Jay” Kim’e ait olan NXMH tarafından satın alındı. BrickLink’in merkezi Irvine, Kaliforniya’dadır.

LEGO Grubu CEO’su Niels B Christiansen, şunları söyledi: “Yetişkin hayranlarımız bizim için son derece önemlidir. Tutkulu, kararlı ve sınırsız yaratıcılığa sahip kişiliklerdir. Uzun yıllardır toplulukla yakın bir şekilde çalışıyoruz ve işbirliğimizi derinleştirmek için sabırsızlanıyoruz. BrickLink’in canlı pazaryerini desteklemeye devam etmeyi ve yetenekli hayranlarımızın yaratıcılıklarını bir üst seviyeye taşımasını sağlayan BrickLink’in dijital stüdyosunu daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”

NXMH’nin sahibi olan Jung-Ju “Jay” Kim, şunları söyledi: “BrickLink’in dönüşümüne son altı yıl boyunca öncülük etmek benim için bir ayrıcalıktı. Bu kadar samimi, destekleyici ve yapıcı olduğu için topluluğa minnettarım. Herkesin sınırsız yaratıcılığı ve LEGO inşa etme sevgisi beni sürekli hayran bırakıyor. Platformun LEGO Group ile emin ellerde olacağına eminim. Bir hayran olarak sırada ne olduğunu görmek için sabırsızlanıyorum.”

LEGO Group’un Pazarlama Direktörü (CMO) Julia Goldin şunları söyledi: “BrickLink, LEGO Group’a yetişkin hayranlarıyla yeni kanallar ve heyecan verici deneyimler yoluyla bağlantı kurma konusunda eşsiz bir fırsat sunuyor. LEGO yapım parçasının 60. yıldönümünü kutlamak için yakın zamanda BrickLink ile bir dizi kitle fonlamalı sette işbirliği yaptık. Bu süreçte çok şey öğrendik ve değer yaratmak için birlikte çalışmanın daha fazla yolunu keşfetmeye kararlıyız. Dijital platformun bağımsız ruhunu korumaya ve beslemeye devam ederken yetişkin hayranlarımızla daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz. ”

Bu satın alma kapsamında ayrıca küçük partiler halinde yapım parçası yapan Sohobricks vardır. Satın alma işleminin finansal şartları açıklanmadı. Sürecin 2019 sona ermeden önce tamamlanması bekleniyor.

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO 23 Nisan İndirimleri 2020 - Kampanya Gözlemlerimiz ve Set Önerilerimiz

 

The LEGO Group acquires BrickLink, the world’s largest online LEGO® fan community and marketplace to strengthen ties with adult fans

BILLUND, Denmark, November 26, 2019: The LEGO Group today announced it has acquired BrickLink Ltd (www.bricklink.com), the world’s largest online community of adult LEGO fans from NXMH to strengthen its connection with its important adult fan base.

The BrickLink platform has more than one million members and comprises an online marketplace of more than 10,000 stores from 70 countries; a digital building software where builders can design and showcase their creations; and a vibrant online community where fans share ideas and builds.

The platform was founded in 2000 by Dan Jezek as a way to connect like-minded adult LEGO fans from around the world. It was acquired in 2013 by NXMH, which is owned by Korean entrepreneur Jung-Ju “Jay” Kim. BrickLink is headquartered in Irvine, California.

The LEGO Group CEO, Niels B Christiansen said: “Our adult fans are extremely important to us. They are passionate, committed and endlessly creative. We have worked closely with the community for many years and look forward to deepening our collaboration. We plan to continue to support BrickLink’s active marketplace and evolve BrickLink’s digital studio which allows our talented fans to take their creativity to the next level.”

İlginizi Çekebilir:  LEGO'nun Yeni Nesillere İlham Verecek "Rebuild the World" (Dünyayı Yeniden Yarat/İnşa Et) Girişimi Duyuruldu

Jung-Ju “Jay” Kim, owner of NXMH, said: “It has been a privilege to lead the transformation of BrickLink during the past six years. I am grateful to the community for being so welcoming, supportive and constructive. I am constantly amazed by everyone’s endless creativity and their love for building. I am confident the platform will be in good hands with the LEGO Group. As a fan myself, I can’t wait to see what’s next.”

The LEGO Group’s Chief Marketing Officer, Julia Goldin, said: “BrickLink provides the LEGO Group with a unique opportunity to connect with adult fans through new channels and exciting experiences. We’ve recently collaborated with BrickLink on a range of crowd-sourced sets to celebrate the 60th anniversary of the brick. We learned a lot and are keen to explore more ways of working together to create value. We look forward to collaborating further with our adult fans, while retaining and nurturing the independent spirit of the digital platform.”

The acquisition also includes Sohobricks which makes small batches of building elements.
Financial terms of the acquisition were not disclosed. Closing is expected to occur before the end of 2019.