LEGO DOTS Tasarımcıları Amy Corbett ve Chiara Biscontin ile Özel Röportaj

, ,

Geçtiğimiz hafta, tanınmış bir LEGO hayran yayını (RLFM) olarak LEGO tarafından düzenlenen RLFM Günleri’ne katılma fırsatı edindik ve bu kapsamda farklı ekiplerle özel röportajlar gerçekleştirdik.

Yayınlayacağımız röportajlardan ilki ise, oldukça sıcağı sıcağına diyebileceğimiz bir şekilde, geçtiğimiz hafta ülkemizde lansmanı yapılan LEGO DOTS temasının tasarım ekibinin lideri Amy Corbett ve temanın ilk ortaya çıkışından bu yana üç yıldır ekibin içerisinde yer alan tasarımcılarından Chiara Biscontin’le gerçekleştirdiğimiz röportaj olacak.

 

LEGO DOTS Tasarımcısı Chiara Biscontin

LEGO DOTS Tasarım Lideri Amy Corbett

 

Gelin daha fazla lafı uzatmadan sözü LEGO DOTS tasarımcılarına bırakalım.

 

Brick.tr: DOTS fikri nasıl ortaya çıktı? Bu temayı çıkarmayı uzunca bir süredir planlıyor muydunuz?

Amy: Yapımı neredeyse üç yıl süren bir tema oldu ve gördük ki kendisinin yaratıcı olduğunu düşünen birçok çocuk olsa da LEGO’nun kendileri için doğru yaratıcı araç olduğunu düşünmüyorlardı.

Biz de hem yaratıcılığı uyandıracak hem de LEGO ile yaratıcı şeyler yapabileceklerini gösterebileceğimiz yeni bir kitleye ulaşmamızı sağlayacak bir deneyim yaratma görevini üzerimize aldık.

Bu da bir bakıma, sevdiğimiz LEGO yapım parçasının, daha fazla olası kullanım şeklinin ortaya konulabilmesi için yeniden keşfi anlamına geldi. Bu noktadan yola çıkarak, tile (düz parçaları) kullanarak kendi desenlerinizi yaratabileceğiniz ve kendinizi LEGO ile ifade edebileceğiniz, geleneksel üç boyutlu form yerine iki boyutlu bir form oluşturma düşüncesi şekillendi.

 

Brick.tr: Tasarım üç yıl sürdüğü için çok sayıda tasarım döngüsünden geçtiğini  tahmin ediyoruz. Tasarım sürecinden biraz söz edebilir misiniz? Bu süreçte ne gibi adımlardan geçtiniz? 

Chiara: Amy’nin söz ettiği gibi farklı bir LEGO kullanım şekli yaratmak üzere yola çıktık. Tabii LEGO yapım parçasını yaptığımız işin merkezinde tutmak istiyorduk ve buradan ilerledik. Bu dönemde, LEGO System bileşenlerinin de önemli bir parçası olan tile’lara odaklanmaya başladık.

Bu parçaları nasıl farklı şekillerde kullanabiliriz diye düşünürken, süsleme ve desen yaratmanın kendini ifade etmenin güzel bir yolu olduğunu fark ettik; fakat bir taraftan geleneksel inşa deneyiminden de çok uzaklaşmak istemedik. Sonraki sorumuz da bu ikisini nasıl birleştirebiliriz oldu.

Bir diğer önemli nokta da faydalı yaratıcılık oluşturmaktı; yani hem oynayabileceğiniz hem de kalemlik, takı kutusu ya da fotoğraf çerçevesi gibi evde kullanılabilecek ve bir taraftan çocukları heyecanlandırırken bir taraftan da ebeveynlere “Bunun masamda durmasına bayılırım” ya da “Ivır zıvırlarımı içine koymak için bunu kullanması çok güzel olur” dedirtebilecek ürünler tasarlamak istedik.

Tabii bununla birlikte, süsleme ve kendini ifade etme de çok önemli bir katman ve bunu, hem çocukları hem de yetişkinleri heyecanlandıran ve hikaye anlatımı katabilen baskılı bileşenler ile karşıladık. Sonuç olarak, tüm bu katmanları alıp DOTS ile bir araya getirmeyi denedik.

 

Amy: Söz edilebilecek bir diğer konu ise bu sürecin oldukça kullanıcı merkezli olduğuydu. Bu temayla oynayacağını düşündüğümüz son kullanıcı kitlesi tüm bu yolculuğun bir parçasıydı. Süreci şekillendirmek için, bu deneyimi çocuklar ya da ebeveynlerle paylaştığımız, onlarla bunun ne anlama geldiğini ve bunun ne olduğunu hayal ettiklerini konuştuğumuz, 10.000’den fazla oyun gözleminde bulunduğumuzu söyleyebilirim.

Başlangıçta iki farklı istikametimiz vardı: takılar ve ev dekorasyonu. Bu ikisinin aynı anda var olabileceğini; zira tümünü tile’lar ile istediğiniz gibi süsleyebileceğiniz için tek bir aile olarak bir araya gelebileceğini ise bize kullanıcılarımız söyledi.

Bununla birlikte, “biz yapım kılavuzu istemiyoruz, bize ilham verecek ve neler yaratabileceğimizi söyleyecek fikirler istiyoruz, birebir ne yapacağımızı söylemenizi istemiyoruz” dediler ve yapım kılavuzlarımızı da bu geribildirimler şekillendirdi.

Özetle, doğru olduğunu hissettiğimiz deneyime ulaşmak ve renkleri ve genel tonumuzu netleştirmek için çok fazla sayıda tasarım döngüsü söz konusu oldu. Bu sayede de yeni olduğunu ve LEGO’yla önceden yapılanlardan farklı olduğunu hissettiren bir tema ortaya çıktı.

 

 

Brick.tr: DOTS setleri tasarlamanın ne gibi zorlukları oldu? Geleneksel bir LEGO seti tasarlamaya göre ne gibi farkları vardı?

Chiara: En çok öne çıkan farklılıklardan biri bileşenlerdi. Bilekliği yaratırken en yüksek kalitede olmasını istedik. LEGO çıkıntıları ile doğru tutunma gücüne sahip olması ve benzeri konuları örnek verebiliriz.

Bundan sonra tabii çok fazla sayıda küçük tile olması sebebiyle doğru dengeyi nerede yakalayabiliriz konusu vardı. Çok çok sayıda farklı kombinasyon yaratabilmek için kaç farklı renk vermek gerekir? Çok fazla seçenek vermek de ters tepebilir ve deneyimi daha kötüleştirebilir.

Yani, o temel ama oldukça iyi deneyime ulaşana kadar çokça ince ayar ve tekrar tekrar yineleme söz konusu oldu.

 

Amy: Son bir nokta da tile’ların gösterinin, DOTS’un yıldızı olmasını istedik. Odağı bu noktaya çekmek ve çocuk ya da yetişkin, temayla kim oynarsa oynasın, asıl zamanını desenler yaratmaya harcasın ve altyapıyı birçok diğer LEGO setinden çok daha hızlı yapsın istedik. Bu nedenle de çok çalışmamız gerekti.

İlginizi Çekebilir:  LEGO 2022 Ocak-Mayıs Kataloğu Yayınlandı - Resmi İndirme Bağlantısı İle

Setleri eline alan herkesin, daha önce LEGO ile bir şeyler inşa etmemiş bile olsa bir başarı hikayesi yaratabileceğinden emin olmak istedik. Bu açıdan da devasa ve görkemli yapmaya çalıştığımız, karmaşık inşa teknikleri içeren bir LEGO Creator setine kıyasla farklı bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Brick.tr: Geçmişte de Clikits gibi benzer süsleme odaklı temalar vardı. Yeni bir tema olarak LEGO DOTS bu gibi geçmiş temalardan nasıl ayrışıyor?

Chiara: DOTS ile ilgili önemli bir noktanın, LEGO yapım parçasını işimizin merkezinde tutmamız olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan bir LEGO System deneyimi sunuyor. Çocuk ya da AFOL (yetişkin LEGO hayranı) olmanız fark etmeksizin, buradan alacağınız yapım parçalarını ana modeli yapmanın yanı sıra diğer setlerinize ekleyebilirsiniz. Tile’lar, LEGO dünyasıyla tam entegre olabilirken, boş bir tuvali açık bir yaratıcılıkla süslemenize olanak sağlayarak farklı bir deneyim sunuyor.

 

Brick.tr: Peki, LEGO dünyasına yeni katılacak bileşenleri, yeni renkleri, baskılı parçaları nasıl yönetiyorsunuz? Hangi baskının ya da hangi rengin üretileceğine nasıl karar veriyorsunuz?

Amy: Chiara’nın sözünü ettiği gibi, küçük kahramanlarımız “DOTS” (noktalar) yani tile’lar ile başladık ve bunun her şeyin temeli olacağını kabul ettik. Bu da mevcutta var olan bir LEGO System bileşeni olduğu için sadece DOTS setleri arasında değil; aynı zamanda tüm LEGO setleriyle uyumluluk sağlandığından emin olmamızı sağladı.

Ayrıca, DOTS’ın herkese hitap etmesini ve bunun için de evrenimizdeki renkler ve seçeneklerden mümkün olduğu kadar çoğunu bir araya getirerek bir “gökkuşağı dünyası” yaratmayı istedik. Yılın ikinci yarısında çıkacak yeni setlerde, görebileceğiniz üzere, gerçekten de istediğiniz gibi kişiselleştirmenize olanak sağlayacak daha da fazla yeni rengimiz var.

Baskılı parçaların ise tasarımları kişiye özel ve heyecan verici kılmak için kattığı değerin ne kadar fazla olduğunu gördük. Özellikle çocukların, baskılı parçaları, ne kadar özel saydığını ve bu parçaların koleksiyonunu yapmak istediklerini gördük. Şimdi yetişkin hayranlar arasında da baskılı parçaların ve setlerin bir o kadar özel, eşsiz ve kullanışlı bulunduğunu görüyoruz.

Bu nedenle de artık hep aklımızda şu soru var: “Çocuklar bu parçalarla nasıl etkileşime geçecek ve aynı zamanda diğer hayranlar bunları beğenecek mi ve nasıl kullanacak?”

Yılın ikinci yarısındaki bilekliklerimizde çok daha fazla sayıda yeni baskılı parçamız olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, içerisinde yeni ve eğlenceli baskılı parçaların olduğu yeni bir konfeti paketimiz de var.

Örneğin yılın ilk yarısında yer alan gökkuşağı desenini örnek verecek olursak, daha fazla gökkuşağı parçasını bir araya getirdiğinizde daha farklı desenler yaratabiliyorsunuz. Bu açıdan, desenler ve parça baskılarının bir arada yaşaması fikrini seviyoruz.

 

 

Chiara: Bu minicik grafikleri yapan çok yetenekli bir grafik tasarımcımız var. Güncel trendlere de çok kafa yoruyoruz. Şu anda en havalı olan nedir? Bir yıl sonra, iki yıl sonra ne havalı olacak? Biliyorsunuz, lansmandan çok önce tasarıma başlıyoruz.

Koleksiyon odaklı düşünmeye de çalışıyoruz. Buna bağlı olarak temalar yer alıyor, örneğin büyülü orman, gökkuşağı, kediler; birlikte iyi giden farklı gruplar ve iki tip de temel tile baskısı var.

İlk tip, kendi başına duran tasarımlar. Örneğin, yenilerde, minik bir maymun var. Tek başına yaşayabilir ya da birçok minik dost edinebilir. Diğer tip ise, yine yenilerden yıldız gibi, kare şeklinde ve elinizde iki tane ve daha fazla varsa desen yaratabildikleriniz.

Yani, hem birbirleriyle etkileşimde olan baskılı tile’lar hem de kendi başına duran tile’lar var. Bunlar ne gibi hikayeler anlatacak, ne gibi imgeler ortaya koyacak?

 

Brick.tr: Evet, gerçekten de hem tek başına hem de mozaik gibi kullandığınızda tatmin edici tile’lar görüyoruz. Bir diğer sorumuz, buradaki ana hedef kitleniz kimdir? Ana hedef kitlenizde bulunmayan kişilerle de odak grup çalışmaları gerçekleştirdiniz mi yoksa sadece bu kitleye mi odaklandınız?

Amy: Hem kız ve erkek çocuklarına hem de anneler ve diğer yetişkinlere denettik; fakat tabii ki asıl hedef kitlemiz çocuklar. Özellikle 6-9 yaş, belki 12 yaşa kadar olan kitle gerçekten odaklandığımız kitle oldu.

Elbette hem erkeklerin hem de kızların oynayabileceği şekilde tasarladık. Yani, her iki kitleyle de denemeler yaptık; fakat özellikle LEGO’nun mevcut haliyle ilgilenmeyen kız çocukları açısından bir fırsat gördük. Bu, LEGO’nun onlar için de olduğunu göstermemiz için iyi bir fırsat oldu.

Erkeklere kıyasla daha fazla kız çocuğuyla denemeler gerçekleştirdik; fakat özellikle gökkuşağı kadar geniş bir ölçekte seçenekler sunarak tüm çocukların oynayıp etkileşime geçebileceği bir şey yarattığımızdan emin olduk.

Gelecekte, daha da farklı hedef kitlelerle denemeler gerçekleştireceğimizi düşünüyorum; zira DOTS’ı lanse ettiğimiz gibi, çocuklardan başka kitlelerden de çok ilgi gördük. Yetişkinler, moda süperstarları ve kızlar kadar çok ilgi duyan erkekler. Her kitlenin DOTS’tan beklentisi biraz farklı ve gerçekten heyecan verici bir ürün gamı sunabilmek için bunların hepsi gelecekte bir araya getirebilmemiz gereken unsurlar.

İlginizi Çekebilir:  LEGO NINJAGO Kreatif Direktörü CERIM MANOVI ile LEGO Tasarım Atölyesi İzlenimlerimiz

 

Brick.tr: Kullanıcılar tarafından DOTS’ın beklenmedik şekillerde ve yerlerde kullanımlarını gördünüz mü?

Chiara: Oldukça fazlasıyla, özellikle de daha sanatsal şekilde. Örneğin, sadece tile’lardan oluşan maskeler (sanırım Rusya’daydı), Londra’da AFOL’ların, bileklikleri kullanarak yürüyen bir adamı canlandıran mekanik bir yapı oluşturduklarını gördük. Nasıl yaptıklarını tahayyül bile edemiyorum.

Bir de tabii çocukların tasarımları var. Örneğin takı askısını farklı şekillere sokuyorlar ya da bilekliklere üçüncü boyutu katıyorlar.

 

Amy: #dotyourworld diye bir etiketimiz var ve hepimiz bu etiketi takip ediyoruz. Bir de tasarım ekibi olarak, herkesin “Bunu gördünüz mü? Çok havalı.”, “Birisi şunu yapmış” diyerek gördüğü tasarımları paylaştığı bir WhatsApp grubumuz var.

İnsanların DOTS’ı nasıl kullandıklarını yakından takip ediyoruz ve başkalarının, yarattığımız bir şeyi, daha farklı bir seviyeye taşıdığını ya da yeniden yorumladığını ya da tam olarak yapmalarını istediğiniz bir şeyi nasıl yapıldığını siz söylemeden yaptıklarını görmek inanılmaz bir şey.

Bunun da DOTS evreninin ne kadar sezgisel ve yaratıcı olduğunu ve DOTS evreninde ne kadar çok farklı olasılığın yer aldığını gösterdiğini düşünüyorum. İnsanların DOTS ile neler yaptıklarını takip etmeye bayılıyoruz.

 

Brick.tr: Peki, kişisel olarak DOTS teması içinde favori tasarımlarınız, favori baskılarınız ya da favori renkleriniz var mıdır?

Chiara: Ben karşıtlığı fazla olan renkleri seviyorum. Yani dönüp bir kere daha bakma ihtiyacı hissedeceğiniz tasarımlar bana cazip geliyor. Benim için Gökkuşağı Bilekliği (41900) çok keyifliydi; fakat yeni çıkacak konfeti paketindeki yeni baskıları da seviyorum. İçerisinde simgeler, boya lekeleri, “Hey, Love, Cool” gibi sözcükler var.

Amy: Zor bir soru oldu. Bir de DOTS ile sürekli yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bileklik renkleri olarak tam anlamıyla bir gökkuşağı hissi var. Uzay Harikası Bilekliği (41903)’ni düşünecek olursanız, çocuklar için siyah bir ürün çıkarmak birçok kişi için şaşırtıcı oldu; fakat kendisi çok sevildi ve ben de bu siyahı pastel renklerle birlikte takmayı seviyorum.

Bir taraftan da sürekli ne kadar ileriye gidebileceğimizi ve LEGO’yla kendimizi daha ne kadar farklı ifade edebileceğimizi öğreniyoruz.

Özellikle de yılın ikinci yarısında çıkacak yeni setleri sevdiğimi söyleyebilirim; çünkü LEGO için orada olduğunu hep bildiğimiz; fakat bir türlü bir araya getirmediğimiz yepyeni renk kombinasyonları sunuyorlar. Renkler arasındaki karşıtlık benim için oldukça heyecanlı bir şey.

 

 

Brick.tr: DOTS teması için üretilen yeni ya da özel parçalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Amy ve Chiara: Yılın ilk yarısında yeni bir fotoğraf tutacağı bileşeni çıkardık, yılın ikinci yarısında bunu yine farklı bir renkte kullanıyoruz. Tabii ki bileklik asıl yeni bileşenimiz. Bunun dışında yenilerden elmas parçamız var. O da yine yılın ikinci yarısında yeni bir pembe renk ile geliyor. Bir de karanlıkta parlayan tile’ımız var.

Aslında DOTS teması için abartılı bir sayıda yeni bileşen çıkarmadık; asıl kattığımız şey yeni renkler oldu. Çok fazla sayıda yeni renkli tile ve çok fazla sayıda yeni baskı. Özellikle de konfeti paketlerimiz ile çok fazla baskılı parça geliyor ve yılın ikinci yarısında parlayan renklerin yanı sıra daha da fazla yeni baskılı parça var.

Yılın ikinci yarısında çok sayıda renk değişikliğimiz var ve bu özellikle odaklandığımız bir konu oldu. Tabii ki farklılaştırmak için çok daha fazla yeni bileşen sunabilirdik; fakat bu temanın temelinde LEGO System’i korumak ve onunla yapılabilecek şeylerin çeşitliliğini kutlamak var. O yüzden de çok fazla yeni bileşen sunmamaya ve sadece temayı bir sonraki seviyeye taşıyabilecek birkaç bileşen ortaya koymaya çalıştık.

 

 

Brick.tr: Son bir soru. Gelecek hakkında konuşmanızın çok mümkün olmadığını biliyoruz; fakat gelecek planlarınız hakkında söyleyebileceğiniz herhangi bir şey var mıdır?

Amy: İkinci yarıyıl setlerimiz var, görmüş olabileceğiniz. Asıl söyleyebileceğimiz ise DOTS’ın çok ses getirdiği. Çok büyük bir başarıyla ulaştı ve hem tasarım ekibi hem de şirket, temanın performansından ve insanların DOTS hakkında bu kadar heyecanlı olmasından çok mutlu.

Bu da bize, daha fazla ne yapabiliriz görmemiz ve insanların yarattığı şeylerden esinlenmemiz için fazlasıyla enerji ve momentum veriyor. Yani DOTS’ın kısa vadede kaybolmayacağını söyleyebilirim.

Gelecek için çok fazla potansiyel görüyoruz ve DOTS evrenine daha fazla ne gelebilir, keşfetmeye devam ediyoruz.

 

Brick.tr: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz ve biz de yeni DOTS setleri görmek için sabırsızlanıyoruz.

Amy ve Chiara: Biz de sizler daha neler yaratacaksınız görmek için heyecanlıyız; zira hayranlarımız gerçekten de bize ilham kaynağı oluyor ve DOTS’ın sınırlarını zorluyor. Bundan da her geçen gün daha fazla ilham alıyoruz.

Biz sizlere teşekkür ederiz.

 

Bu keyifli sohbet fırsatı için LEGO DOTS ekibine tekrardan çok teşekkür ederiz.

 

Daha fazla röportaj ve özel içerik için bizi takip etmeye devam edin.